Uwidocznienie kosztów
Jednoznaczne przypisanie zużycia do maszyn, instalacji, najemców lub części budynku – zamiast szacowania kluczem podziału.
Opracowano i wyprodukowano w Szwajcarii
Professional II mierzy trójfazowo – bezpośrednio do 100 A lub przez przekładniki prądowe – i zapisuje profil obciążenia w urządzeniu. Jego wartości są zgodne z MID, a więc dopuszczone do rozliczeń wewnętrznych i zewnętrznych. Licznik montuje się na standardowej szynie DIN.

Certyfikaty
Licznik przeznaczony do rozliczeń musi robić więcej niż mierzyć. Professional II posiada dopuszczenia wymagane w Szwajcarii i UE do rozliczeń, podziału ilości na osoby trzecie i zarządzania energią.
100,000
wartości pomiarowych w pamięci profilu obciążenia
3 lata
historii w urządzeniu
4
taryfy dla poboru i oddawania energii
| MID B+D | Dopuszczony do rozliczeń w UE |
|---|---|
| PTB-A 20.1 | Zgodny z przepisami legalizacyjnymi |
| PTB-A 50.7 | Podział na osoby trzecie i zarządzanie energią |
| ISO 50001 | Odpowiedni dla systemów zarządzania energią |
| CLC/TR 50579 | Dokładny również przy fotowoltaice |
Interfejsy
Professional II występuje w wersjach z różnymi interfejsami. Wybór nie jest sprawą drugorzędną – decyduje o okablowaniu, planowaniu sieci, cyklu odczytu i o tym, które systemy później dotrą do tych samych wartości. Dlatego każdy interfejs ma tu własną stronę z zasadą działania, wymiarowaniem i typową współpracą z EMU M-Center.
Najpierw reguła praktyczna: M-Bus, gdy w budynku spotyka się wiele liczników różnych mediów. RS-485, gdy system nadrzędny i automatyka już korzystają z Modbus. TCP/IP, gdy jest Ethernet, a dane mają trafić do chmury lub na pulpit. LoRa, gdy nie da się poprowadzić kabla.
M-BusDwa przewody, niezależnie od polaryzacji, do 250 liczników na M-Center RS-485 / Modbus RTUMagistrala polowa dla sterowników, dostęp do rejestrów TCP/IPModbus TCP i MQTT bezpośrednio w sieci LoRaRadio w paśmie EU868, szablon TTN w zestawie KNXOd I kw. 2027
Interfejs często wybiera się według tego, co zna elektryk, a nie według tego, dokąd dane mają później trafić. Jeśli za dwa lata dojdzie rozliczenie lub pulpit, decyzja jest już wbudowana. Dlatego na początku projektu wolimy ustalić system docelowy niż przypisanie zacisków.
Wersje
O wersji decydują dwie kwestie: czy prąd płynie bezpośrednio przez licznik, czy przez przekładniki, oraz przez jaki interfejs wartości mają opuszczać urządzenie. Oznaczenie na panelu przednim zawiera obie informacje.
Zakres pomiarowy 0,25–5(100) A · −25 do +70 °C · klasa B dla energii czynnej, klasa 2 dla energii biernej

RS-485 wyjaśniony

Podłączenie bezpośrednie 100 A
Serwer WWW, Modbus TCP, MQTT i NTP w urządzeniu.
TCP/IP wyjaśniony

Podłączenie bezpośrednie 100 A
LoRaWAN 1.0.3 w paśmie 863–870 MHz. Z anteną wewnętrzną lub dodatkowo ze złączem SMA dla anteny zewnętrznej.
LoRa wyjaśniona
Zakres pomiarowy 0,01–1(6) A po stronie wtórnej · zakres temperatur zależny od wersji, patrz nadruk na panelu przednim · pasujące przekładniki prądowe

M-Bus wyjaśniony

Przekładniki prądowe /5 i /1 A
Przekładnię można przestawić.
Modbus RTU przez RS485
RS-485 wyjaśniony

Przekładniki prądowe /5 i /1 A
Przekładnię można przestawić.
Serwer WWW, Modbus TCP, MQTT i NTP w urządzeniu.
TCP/IP wyjaśniony

Przekładniki prądowe /5 i /1 A
Przekładnię można przestawić.
Z wewnętrzną anteną LoRa lub dodatkowo ze złączem SMA do anteny zewnętrznej.
LoRa wyjaśniona


| Wersja | Interfejs | Numer artykułu |
|---|---|---|
| EMU Professional II 3/100 – podłączenie bezpośrednie do 100 A | bez interfejsu | P20A0000 |
| EMU Professional II 3/100 M-Bus – podłączenie bezpośrednie do 100 A | M-Bus | P20A000M |
| EMU Professional II 3/100 RS485 – podłączenie bezpośrednie do 100 A | Modbus RTU (RS-485) | P20A000MO |
| EMU Professional II 3/100 TCP/IP – podłączenie bezpośrednie do 100 A | TCP/IP | P20A000T |
| EMU Professional II 3/100 LoRa – podłączenie bezpośrednie do 100 A | LoRa, antena wewnętrzna | P20A000LO |
| EMU Professional II 3/100 LoRa ant. zewn. – podłączenie bezpośrednie do 100 A | LoRa, antena wewnętrzna i złącze SMA dla anteny zewnętrznej | P20A000LE |
| EMU Professional II 3/100 KNX – podłączenie bezpośrednie do 100 A | KNX (od I kw. 2027) | P20A000K |
| EMU Professional II 3/5 – podłączenie przekładnikowe | bez interfejsu | P21A0000 |
| EMU Professional II 3/5 M-Bus – podłączenie przekładnikowe | M-Bus | P21A000M |
| EMU Professional II 3/5 RS485 – podłączenie przekładnikowe | Modbus RTU (RS-485) | P21A000MO |
| EMU Professional II 3/5 TCP/IP – podłączenie przekładnikowe | TCP/IP | P21A000T |
| EMU Professional II 3/5 LoRa – podłączenie przekładnikowe | LoRa, antena wewnętrzna | P21A000LO |
| EMU Professional II 3/5 LoRa ant. zewn. – podłączenie przekładnikowe | LoRa, antena wewnętrzna i złącze SMA dla anteny zewnętrznej | P21A000LE |
| EMU Professional II 3/5 KNX – podłączenie przekładnikowe | KNX (od I kw. 2027) | P21A000K |
Zdjęcia przedstawiają przykładowe urządzenia. O zamówieniu decydują numer artykułu i karta katalogowa – kartę katalogową i instrukcje są do pobrania poniżej.
Korzyści
Jednoznaczne przypisanie zużycia do maszyn, instalacji, najemców lub części budynku – zamiast szacowania kluczem podziału.
Profil obciążenia pokazuje, kiedy występują szczyty i gdzie można obniżyć opłaty za moc – zapisany w urządzeniu, także bez systemu nadrzędnego.
Podstawa danych dla zarządzania energią wg ISO 50001 – ciągła i identyfikowalna.
Dane zgodne z MID do rozliczeń wewnętrznych i zewnętrznych, w tym podziału na osoby trzecie.
Do czterech taryf dla poboru i oddawania energii – także dla wspólnot konsumpcji własnej i prądu dla najemców.
Połączenie MQTT z pulpitami i rozwiązaniami chmurowymi w wersji TCP/IP.
Pamięć profilu obciążenia
Większość liczników pokazuje stan licznika. Odpowiada on na pytanie „ile”, ale nigdy na pytanie „kiedy”. A właśnie od tego „kiedy” zależą opłaty za moc: firma o tym samym rocznym zużyciu płaci znacznie różnie, w zależności od tego, czy zużycie rozłożone jest równomiernie, czy skupia się w kilku kwadransach.
Dlatego Professional II zapisuje wewnętrznie ponad 100 000 wartości pomiarowych, co odpowiada do trzech lat historii . Kluczowy dodatek: nawet bez systemu nadrzędnego. Licznik nie zależy od tego, czy ktoś regularnie go odpytuje. Jeśli odczyt nie działa przez dwa tygodnie – przebudowa sieci, uszkodzona bramka, urlop – wartości nie giną, lecz są uzupełniane przy następnym odczycie.
To zmienia też kolejność kroków w projekcie. Mogą Państwo zamontować liczniki i zacząć mierzyć, zanim powstanie jakiekolwiek zarządzanie energią. Gdy później dojdzie Joulio-Web lub system nadrzędny, dostępny jest już rok historii zamiast startu od zera.
Do czterech taryf dla poboru i oddawania energii oddziela taryfę wysoką od niskiej, tak samo jak energię oddaną od pobranej. We wspólnotach konsumpcji własnej i przy prądzie dla najemców to podstawa, by każda strona zapłaciła za to, co faktycznie pobrała lub dostarczyła.
W przypadku reklamacji sporny okres można odtworzyć później, zamiast go szacować. To różnica między dyskusją a analizą.
Obszary zastosowań
Zużycie na maszynę lub linię jako podstawa projektów efektywnościowych i ISO 50001 / ISO 14001.
Zużycie na lokal lub część budynku.
Pomiar rozliczeniowy w punktach ładowania.
Dokładny wg CLC/TR 50579, z taryfami dla poboru i oddawania energii.
Czysty podział we wspólnotach konsumpcji własnej (ZEV) i przy prądzie dla najemców.
Opomiarowanie podlicznikowe w istniejących budynkach, także przy mieszanych parkach liczników.
Dokumenty
Karta katalogowa, quickstart i instrukcja
PDF Karta katalogowa1441 · angielski PDF Quickstart1450 · niemiecki / angielski PDF Instrukcja1451 · angielski
Jedna instrukcja na wersję
PDF Interfejs M-Bus1480 · angielski PDF Interfejs TCP/IP1475 · angielski PDF Rejestry Modbus1485 · angielski PDF Interfejs LoRa1490 · angielski ZIP Narzędzie aktualizacji TCP/IPAktualizacja firmware wersji TCP/IP
Dekoder, narzędzia payload i szablon TTN
GIT LoRa decoderRepozytorium emuag/professional_II_lora GIT Payload generatorKod źródłowy na GitHub WEB Dekoder payloaduDziała w przeglądarce WEB Payload generatorDziała w przeglądarce
Najczęściej zadawane pytania
Podłączenie bezpośrednie czy przekładniki, okres legalizacji, prąd dla najemców, ZEV i LEG, interfejsy: odpowiedzi pochodzą z karty katalogowej i instrukcji licznika oraz z obowiązujących szwajcarskich podstaw prawnych.
Dopuszczenie, dokładność i legalizacja Podłączenie bezpośrednie Podłączenie przekładnikowe Montaż, obudowa i otoczenie Profil obciążenia i przechowywanie danych Interfejsy Prąd dla najemców, ZEV i LEG
EMU Professional II to trójfazowy licznik energii na szynę DIN 35 mm. Mierzy energię czynną i bierną w obu kierunkach, zapisuje profil obciążenia w urządzeniu, obsługuje do czterech taryf i w zależności od wersji przekazuje wartości przez M-Bus, Modbus RTU, TCP/IP lub LoRa. Nazywany jest też trójfazowym licznikiem prądu, licznikiem kWh lub licznikiem na szynę DIN.
Klasę B wg EN 50470-3 dla energii czynnej, co odpowiada odchyleniu jednego procenta. Dla pozostałych wielkości pomiarowych obowiązuje klasa 2 wg EN 62053, czyli dwa procent. Obie klasy obowiązują w całym zakresie pomiarowym, a nie tylko w punkcie znamionowym.
Tak. Licznik jest dopuszczony wg MID moduł B+D, zgodny z przepisami legalizacyjnymi wg PTB-A 20.1, a w wersjach z profilem obciążenia dodatkowo certyfikowany wg PTB-A 50.7 do podziału na osoby trzecie i zarządzania energią.
Zgodnie z art. 6 rozporządzenia EJPD w sprawie przyrządów do pomiaru energii i mocy elektrycznej (EMmV, SR 941.251) elektroniczne liczniki energii czynnej muszą być ponownie legalizowane co dziesięć lat przez upoważnioną jednostkę. Dla liczników z elektromechanicznym ustrojem pomiarowym okres wynosi piętnaście lat.
Tak. Dla bezpośrednio mierzących liczników energii czynnej bez przekładników art. 6 ust. 2 EMmV dopuszcza statystyczną procedurę próbkowania wg załącznika 4. Jeśli partia przejdzie próbę, wszystkie liczniki z partii zachowują ważność legalizacji na kolejne pięć lat.
Odpowiedzialność spoczywa na osobie używającej przyrządu pomiarowego, zwykle właścicielu lub operatorze instalacji. Dotyczy to również podliczników we wspólnocie konsumpcji własnej, a nie tylko liczników operatora sieci.
Tak. Professional II spełnia CLC/FprTR 50579 i mierzy poprawnie także przy harmonicznych w zakresie od 2 do 150 kiloherców, jakie wytwarzają falowniki. Liczy pobór i oddawanie oddzielnie, co jest wymagane w instalacjach konsumpcji własnej.
W Szwajcarii. Rozwój, montaż płytek, montaż końcowy i testy odbywają się tutaj, a wsparcie techniczne zapewnia Baar w kantonie Zug.
Przy podłączeniu bezpośrednim cały prąd obciążenia płynie przez licznik. Nie są potrzebne przekładniki prądowe ani przeliczanie. To upraszcza instalację, ale ogranicza mierzalny prąd do tego, co wytrzymają zaciski urządzenia.
Wariant 3/100 z podłączeniem bezpośrednim mierzy do 100 amperów na fazę. Powyżej wymagane jest podłączenie przekładnikowe. Przy instalacjach bliskich 100 amperom podłączenie przekładnikowe jest bardziej niezawodnym wyborem.
Przy podłączeniu bezpośrednim od 1,5 do 35 milimetrów kwadratowych. Moment dokręcania wynosi 2 niutonometry, maksymalnie 3 niutonometry. Zbyt mały moment prowadzi do rezystancji przejścia i nagrzewania zacisku.
Prąd rozruchu wariantu z podłączeniem bezpośrednim wynosi 20 miliamperów. Mniejszych prądów licznik nie rejestruje. Dla pomiarów czuwania pojedynczych urządzeń to dolna granica.
400 V AC między przewodami fazowymi z tolerancją plus/minus 20 procent, co odpowiada 230 V względem przewodu neutralnego. Częstotliwość znamionowa 50 Hz, 60 Hz na zamówienie. Zakres pomiarowy od 40 do 65 Hz.
Gdy oczekiwany prąd ciągły przekracza 100 amperów lub przewód zasilający ma przekrój powyżej 35 milimetrów kwadratowych. Ciasna przestrzeń w rozdzielnicy również przemawia za przekładnikami, bo wtedy do licznika biegną tylko cienkie przewody pomiarowe.
Przy podłączeniu przekładnikowym przekładniki prądowe mierzą prąd obciążenia i odwzorowują go na mały prąd wtórny 5 lub 1 A. Tylko ten prąd wtórny płynie przez licznik. Pozwala to mierzyć instalacje aż do zakresu kiloamperów.
W wariancie z prądem wtórnym 5 A od 5/5 do 20 000/5 w krokach co 5 A. W wariancie z prądem wtórnym 1 A od 1/1 do 4000/1. Przełożenie ustawia się w liczniku, który skaluje wartości na stronę pierwotną.
Wariant 3/5 znosi w sposób ciągły do 6 A prądu wtórnego. Prąd rozruchu wynosi 1 mA, więc licznik rejestruje również bardzo małe obciążenia w stosunku do wielkości przekładnika.
Przekrój przewodu od 1 do 6 milimetrów kwadratowych, moment dokręcania 0,8 Nm, maksymalnie 1 Nm. Obwody przekładników prądowych nigdy nie mogą być otwarte podczas pracy, ponieważ powstają wtedy niebezpiecznie wysokie napięcia.
Tak. Bez prawidłowo ustawionego przełożenia licznik błędnie skaluje wartości wtórne i rozliczenie jest nieprawidłowe. Ustawienie opisano w quickstarcie Professional II i należy je udokumentować przy uruchomieniu.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 EMmV ważność legalizacji indukcyjnych i pojemnościowych przekładników pomiarowych jest nieograniczona. Dla innych typów przekładników urząd federalny może w ramach zatwierdzenia typu ustalić okres ponownej legalizacji indywidualnie.
Całkowita dokładność wynika z licznika i przekładnika razem. Licznik spełnia klasę B wg EN 50470-3. Aby tak było w praktyce, klasa przekładnika musi pasować, a obciążenie musi mieścić się w specyfikacji przekładnika.
90 na 91 na 72 milimetry, czyli 5 modułów na szynie DIN 35 mm. Masa wynosi ok. 350 gramów.
Obudowa spełnia IP51, zaciski IP20. Licznik wykonany jest w II klasie ochronności. Do zastosowań zewnętrznych lub w wilgotnym otoczeniu potrzebna jest odpowiednia obudowa.
Zakres zaczyna się od minus 25 stopni Celsjusza; górna granica zależy od wersji i jest nadrukowana na panelu przednim – w wariantach 3/100 z podłączeniem bezpośrednim wynosi plus 70 stopni, w kilku wariantach 3/5 przekładnikowych plus 55 stopni. Mechaniczna klasa środowiskowa to M2, elektromagnetyczna E2.
W zależności od wersji dwie lub cztery taryfy. Przełączanie odbywa się przez wejścia sterujące 230 V AC. Pobór i oddawanie są liczone oddzielnie, więc można obsłużyć również taryfy za oddawanie energii.
Pamięć profilu obciążenia rejestruje zużycie w stałych odstępach, w Professional II co 15 minut. Na tej podstawie można rozpoznać szczyty obciążenia, zużycie w trybie czuwania i czasy pracy. Dla taryf mocowych i zarządzania energią wg ISO 50001 to podstawa danych.
Ponad 100 000 wartości pomiarowych, co przy wartościach 15-minutowych odpowiada ponad trzem latom historii. Licznik rejestruje niezależnie od tego, czy podłączony jest system nadrzędny.
Zegar wewnętrzny pracuje dalej przez 18 dni na podtrzymaniu. Wartości pomiarowe są w pamięci EEPROM i pozostają tam co najmniej dziesięć lat. Po powrocie zasilania urządzenie liczy dalej bez ingerencji w dane.
Bo tylko wartości z rozdzielczością czasową pokazują, jaką ilość przekazano osobom trzecim w danym momencie. Wersje Professional II z profilem obciążenia są do tego certyfikowane wg PTB-A 50.7.
W zależności od wersji M-Bus, Modbus RTU przez RS-485, TCP/IP lub LoRa. Dodatkowo dostępne są wyjście impulsowe S0 i interfejs optyczny. Każda wersja ma własną instrukcję interfejsu.
1,5 miliampera, czyli dokładnie jedno obciążenie jednostkowe M-Bus. Adresy pierwotne można ustawić od 0 do 250, adres wtórny ma osiem cyfr. Fabrycznie ustawione są adres pierwotny 000, 2400 bodów i numer seryjny jako adres wtórny.
300 do 9600 bodów. W większych instalacjach sprawdziło się 2400 bodów, bo przy wyższych prędkościach zasięg znacznie spada. EMU M-Center odczytuje liczniki przy tym ustawieniu.
Licznik obciąża segment RS-485 jedną ósmą obciążenia jednostkowego i pracuje z prędkością od 9600 do 115 200 bodów. Przypisanie rejestrów znajduje się w instrukcji interfejsu Modbus.
Ma złącze RJ45 100 Mbit full duplex i oferuje serwer WWW, Modbus TCP, interfejs HTTP GET oraz synchronizację czasu NTP. Fabrycznie pobiera adres przez DHCP. MQTT umożliwia bezpośrednie połączenie z pulpitami i usługami chmurowymi.
863 do 870 MHz, LoRaWAN 1.0.3, domyślnie klasa C, możliwa klasa A. Dołączanie przez OTAA lub ABP.
Tak. W The Things Network EMU Professional II LoRa jest dostępny jako szablon. Dla innych systemów EMU udostępnia dekoder na GitHub, razem z generatorem i dekoderem payload jako narzędzia WWW.
Wyjście jest zgodne z EN 62053-31 i wykonane jako opto-MOSFET dla 5 do 60 V DC lub AC. Można ustawić 1, 10, 100, 1000 lub 10 000 impulsów na kilowatogodzinę i długości impulsów 2, 10, 30, 40 lub 120 milisekund.
Tak, interfejs podczerwieni D0 zgodny z EN 62056-21. Służy do odczytu na miejscu, niezależnie od okablowania magistrali.
M-Center odczytuje licznik przez M-Bus lub Modbus RTU, zapisuje wartości i przekazuje je przez MQTT, BACnet IP, OPC UA, Modbus TCP, API, FTP lub e-mail. Funkcja profilu obciążenia M-Center wymaga EMU Professional II.
Operator sieci mierzy w punkcie przyłączenia budynku. Podział na poszczególnych najemców odbywa się przez podliczniki, które właściciel kupuje i eksploatuje. Liczniki te muszą spełniać wymagania prawa o przyrządach pomiarowych, ponieważ ich wartości służą do rozliczeń.
Kilku odbiorców końcowych w tej samej lokalizacji łączy się i wobec operatora sieci występuje jako jeden odbiorca końcowy. Podstawą prawną są art. 17 i 18 szwajcarskiej ustawy o energii w wersji obowiązującej od 1 stycznia 2025. Zgodnie z art. 17 ust. 2 EnG można włączyć najemców i dzierżawców.
We wspólnocie wirtualnej pomiary operatora sieci pozostają i są łączone rachunkowo, zamiast fizycznie przechodzić przez wspólny punkt przyłączenia. Termin pochodzi z praktyki operatorów sieci; ustawa o energii go nie używa. Który wariant jest możliwy, określa właściwy operator sieci.
LEG zgodnie z art. 17d szwajcarskiej ustawy o zaopatrzeniu w energię elektryczną, obowiązującym od 1 stycznia 2026, łączy odbiorców końcowych, wytwórców energii odnawialnej i operatorów magazynów w tym samym obszarze sieci, na tym samym poziomie sieci i fizycznie blisko siebie. Jej zasięg obejmuje najwyżej terytorium jednej gminy.
Zgodnie z art. 17d StromVG każdy uczestnik musi mieć inteligentny system pomiarowy, w który wyposaża go operator sieci. Rozliczenie z siecią odbywa się przez te systemy, a nie przez prywatne podliczniki.
Mierzy za punktem przyłączenia: poszczególne mieszkania i lokale, punkty ładowania, pompy ciepła, fotowoltaikę i magazyny. Wartości te są podstawą rozliczenia wewnętrznego, kontroli kluczy podziału i monitoringu. Rozgraniczenie wobec sieci pozostaje sprawą operatora sieci.
Wersja z pomiarem dwukierunkowym i pamięcią profilu obciążenia. Dzięki temu produkcję, autokonsumpcję i oddawanie można śledzić osobno, a do czterech taryf można rozłożyć na pobór i oddawanie.
Tak. Dziesięcioletni okres ponownej legalizacji wg art. 6 EMmV dotyczy przyrządu pomiarowego, a nie tego, kto go eksploatuje. Jeśli jego wartości służą do rozliczeń, licznik musi mieć ważną legalizację.
Informacje prawne na podstawie szwajcarskiej ustawy o energii (EnG, SR 730.0) art. 17 i 18, ustawy o zaopatrzeniu w energię elektryczną (StromVG, SR 734.7) art. 17d i 17e oraz rozporządzenia EJPD w sprawie przyrządów do pomiaru energii i mocy elektrycznej (EMmV, SR 941.251) art. 6 i 13. Stan na październik 2026. Rozstrzygający jest tekst prawny obowiązujący w danym czasie; informacje te nie zastępują porady prawnej.
Prosimy o informację, dokąd mają trafiać dane – system nadrzędny, rozliczenia, chmura czy wszystkie trzy. Z tego wynika interfejs.
Telefon
+41 (0)41 545 03 00
Wsparcie techniczne
helpdesk@emuag.ch
Zamówienia Szwajcaria
orders@emuag.ch