Razvijeno & proizvedeno u Švicarskoj

EMU Professional II: trofazni mjerač energije usklađen s MID-om

Professional II mjeri trofazno – izravno do 100 A ili preko strujnih transformatora – i pohranjuje profil opterećenja u uređaju. Njegove su vrijednosti usklađene s MID-om i stoga odobrene za interni i eksterni obračun. Brojilo se montira na standardnu DIN letvu.

powered by swiss made software
Trofazni mjerač energije EMU Professional II s LCD zaslonom, oznakama CE i M22 i natpisom Made in Switzerland
EMU Professional II 3/100 LoRa · 3×230/400 V · 50 Hz · Cl. B

Certifikati

Koje certifikate ima EMU Professional II?


Brojilo za obračun mora moći više od mjerenja. Professional II ima odobrenja potrebna u Švicarskoj i EU za obračun, raspodjelu količina trećim stranama i upravljanje energijom.

100,000

mjernih vrijednosti u memoriji profila opterećenja

3 godine

povijesti u uređaju

4

tarife za potrošnju i predaju

MID B+DOdobreno za obračun u EU
PTB-A 20.1Usklađeno s mjeriteljskim propisima
PTB-A 50.7Raspodjela trećim stranama i upravljanje energijom
ISO 50001Prikladno za sustave upravljanja energijom
CLC/TR 50579Točan i kod fotonaponskih sustava

Sučelja

Koja sučelja ima EMU Professional II?


Professional II postoji u izvedbama s različitim sučeljima. Odabir nije sporedan – odlučuje o ožičenju, planiranju mreže, ciklusu očitavanja i o tome koji će sustavi kasnije dobiti iste vrijednosti. Zato svako sučelje ovdje ima vlastitu stranicu s načelom rada, dimenzioniranjem i tipičnom suradnjom s EMU M-Centerom.

Najprije praktično pravilo: M-Bus kada se u zgradi okuplja mnogo brojila za različite medije. RS-485 kada nadzorni sustav i automatizacija već koriste Modbus. TCP/IP kada postoji Ethernet, a podaci idu u oblak ili na nadzornu ploču. LoRa kada nema načina da se položi kabel.

M-BusDvije žice, neovisno o polaritetu, do 250 brojila na M-Centeru RS-485 / Modbus RTUIndustrijska sabirnica za upravljačke sustave, pristup registrima TCP/IPModbus TCP i MQTT izravno u mreži LoRaRadio u pojasu EU868, TTN predložak uključen KNXOd Q1 2027.

Najčešća pogreška

Sučelje se često bira prema onome što električar poznaje, a ne prema tome kamo podaci kasnije trebaju ići. Ako se za dvije godine doda obračun ili nadzorna ploča, odluka je već ugrađena. Zato na početku projekta radije određujemo ciljni sustav nego raspored stezaljki.

Izvedbe

Koje izvedbe EMU Professional II postoje?


Dvije odluke određuju izvedbu: teče li struja izravno kroz brojilo ili preko transformatora, i preko kojeg sučelja vrijednosti napuštaju uređaj. Oznaka na prednjoj ploči sadrži oboje.

Izravni priključak 3/100 – do 100 A po fazi

Mjerno područje 0,25–5(100) A · −25 do +70 °C · razred B za djelatnu energiju, razred 2 za jalovu energiju

Transformatorski priključak 3/5 – preko strujnih transformatora

Mjerno područje 0,01–1(6) A sekundarno · temperaturno područje ovisno o izvedbi, vidi natpis na prednjoj ploči · odgovarajući strujni transformatori

Dodatni prikazi

EMU Professional II 3/100 LoRa ukoso, na gornjoj strani vidljivi ventilacijski otvori i SMA priključak za antenu
Gornja strana s priključkom za antenu. Kod LoRa izvedbi s priključkom za vanjsku antenu SMA konektor nalazi se na vrhu. Iznad uređaja u razdjelniku mora ostati prostora, inače se antena ne može montirati.
EMU Professional II 3/5 TCP/IP ukoso, RJ45 utičnica vidljiva na gornjoj strani
Mrežna utičnica na vrhu. Kod TCP/IP izvedbi RJ45 utičnica nalazi se na gornjoj strani, između poklopaca rednih stezaljki.

Kataški brojevi

IzvedbaSučeljeBroj artikla
EMU Professional II 3/100 – izravni priključak do 100 Abez sučeljaP20A0000
EMU Professional II 3/100 M-Bus – izravni priključak do 100 AM-BusP20A000M
EMU Professional II 3/100 RS485 – izravni priključak do 100 AModbus RTU (RS-485)P20A000MO
EMU Professional II 3/100 TCP/IP – izravni priključak do 100 ATCP/IPP20A000T
EMU Professional II 3/100 LoRa – izravni priključak do 100 ALoRa, unutarnja antenaP20A000LO
EMU Professional II 3/100 LoRa vanj. antena – izravni priključak do 100 ALoRa, unutarnja antena i SMA priključak za vanjsku antenuP20A000LE
EMU Professional II 3/100 KNX – izravni priključak do 100 AKNX (od Q1 2027.)P20A000K
EMU Professional II 3/5 – transformatorski priključakbez sučeljaP21A0000
EMU Professional II 3/5 M-Bus – transformatorski priključakM-BusP21A000M
EMU Professional II 3/5 RS485 – transformatorski priključakModbus RTU (RS-485)P21A000MO
EMU Professional II 3/5 TCP/IP – transformatorski priključakTCP/IPP21A000T
EMU Professional II 3/5 LoRa – transformatorski priključakLoRa, unutarnja antenaP21A000LO
EMU Professional II 3/5 LoRa vanj. antena – transformatorski priključakLoRa, unutarnja antena i SMA priključak za vanjsku antenuP21A000LE
EMU Professional II 3/5 KNX – transformatorski priključakKNX (od Q1 2027.)P21A000K

Fotografije prikazuju primjere uređaja. Za narudžbu su mjerodavni broj artikla i tehnički list – tehnički list i priručnike možete preuzeti niže.

Prednosti

Što radi EMU Professional II?


Troškovi postaju vidljivi

Potrošnju jednoznačno dodijeliti strojevima, postrojenjima, stanarima ili dijelovima zgrade – umjesto procjene ključem raspodjele.

Prepoznati vršna opterećenja

Profil opterećenja pokazuje kada nastaju vršna opterećenja i gdje se mogu smanjiti troškovi vršne snage – pohranjen u uređaju, i bez nadređenog sustava.

Učinkovito koristiti energiju

Podatkovna osnova za upravljanje energijom prema ISO 50001 – kontinuirana i sljediva.

Pojednostaviti obračun

Podaci usklađeni s MID-om za interni i eksterni obračun, uključujući raspodjelu trećim stranama.

Fleksibilni tarifni modeli

Do četiri tarife za potrošnju i predaju – i za zajednice vlastite potrošnje i struju za stanare.

Izravno u mreži

MQTT veza s nadzornim pločama i rješenjima u oblaku u TCP/IP izvedbi.

Memorija profila opterećenja

Čemu služi memorija profila opterećenja u mjeraču energije?


Većina brojila prikazuje stanje. Ono odgovara na pitanje „koliko“, ali nikada na pitanje „kada“. A upravo o tom „kada“ ovise troškovi vršne snage: tvrtka s istom godišnjom potrošnjom plaća značajno različito, ovisno o tome je li potrošnja ravnomjerno raspoređena ili koncentrirana u nekoliko četvrtsatnih intervala.

Professional II zato interno pohranjuje više od 100.000 mjernih vrijednosti, što odgovara do tri godine povijesti . Ključan dodatak: i bez nadređenog sustava. Brojilo ne ovisi o tome da ga netko redovito očitava. Ako očitavanje ne radi dva tjedna – preuređenje mreže, neispravan gateway, godišnji odmor – vrijednosti se ne gube, nego se preuzimaju pri sljedećem očitavanju.

To mijenja i redoslijed koraka u projektu. Brojila možete ugraditi i početi mjeriti prije nego što uopće postoji upravljanje energijom. Kada se kasnije doda Joulio-Web ili nadzorni sustav, već postoji godina povijesti umjesto početka od nule.

Četiri tarife, dva smjera

Do četiri tarife za potrošnju i predaju razdvajaju visoku i nisku tarifu, kao što razdvajaju predanu i preuzetu energiju. U zajednicama vlastite potrošnje i kod struje za stanare to je osnova da svaka strana na kraju plati ono što je stvarno preuzela ili isporučila.

Na što odgovara profil opterećenja

  • Kada nastaju vršne snage – i što ih uzrokuje?
  • Radi li noću nešto što nitko nije naručio?
  • Što je novo postrojenje zaista donijelo?
  • Koji stanar, koji stroj, koje područje?
  • Je li račun dobavljača točan?

Praktičan sporedni učinak

Kod reklamacije se sporno razdoblje može naknadno rekonstruirati umjesto procijeniti. To je razlika između rasprave i analize.

Područja primjene

Gdje se koristi EMU Professional II?


Proizvodnja

Potrošnja po stroju ili liniji kao osnova za projekte učinkovitosti i ISO 50001 / ISO 14001.

Uredi i uprava

Potrošnja po najamnoj jedinici ili dijelu zgrade.

Infrastruktura za punjenje

Mjerenje za obračun na mjestima punjenja.

Fotonaponske elektrane

Točan prema CLC/TR 50579, s tarifama za potrošnju i predaju.

Struja za stanare | ZEV

Čista raspodjela u zajednicama vlastite potrošnje (ZEV) i kod struje za stanare.

Gradska komunalna poduzeća

Podmjerenje u postojećim zgradama, i s miješanim parkom brojila.

Česta pitanja

Česta pitanja o EMU Professional II


Izravni priključak ili transformatori, razdoblje ovjere, struja za stanare, ZEV i LEG, sučelja: odgovori se temelje na tehničkom listu i priručnicima brojila te važećim švicarskim pravnim osnovama.

Odobrenje, točnost i ovjera Izravni priključak Transformatorski priključak Montaža, kućište i okruženje Profil opterećenja i pohrana podataka Sučelja Struja za stanare, ZEV i LEG

Odobrenje, točnost i ovjera

Što je EMU Professional II?

EMU Professional II je trofazno brojilo električne energije za DIN letvu od 35 mm. Mjeri djelatnu i jalovu energiju u oba smjera, pohranjuje profil opterećenja u uređaju, upravlja s do četiri tarife i ovisno o izvedbi šalje vrijednosti preko M-Busa, Modbusa RTU, TCP/IP-a ili LoRe. Naziva se i trofazno brojilo, kWh brojilo ili brojilo za DIN letvu.

Koji razred točnosti ima brojilo?

Razred B prema EN 50470-3 za djelatnu energiju, što odgovara odstupanju od jednog posto. Za ostale mjerne veličine vrijedi razred 2 prema EN 62053, dakle dva posto. Oba razreda vrijede u cijelom mjernom području, a ne samo u nazivnoj točki.

Je li Professional II odobren za obračun?

Da. Brojilo je odobreno prema MID modulu B+D, usklađeno s mjeriteljskim propisima prema PTB-A 20.1, a u izvedbama s profilom opterećenja dodatno certificirano prema PTB-A 50.7 za raspodjelu trećim stranama i upravljanje energijom.

Koliko dugo vrijedi ovjera brojila električne energije u Švicarskoj?

Prema članku 6. Uredbe EJPD-a o mjerilima električne energije i snage (EMmV, SR 941.251) elektronička brojila djelatne energije moraju se svakih deset godina ponovno ovjeriti kod ovlaštenog tijela. Za brojila s elektromehaničkim mjernim sustavom razdoblje iznosi petnaest godina.

Može li se razdoblje ovjere produžiti?

Da. Za izravno mjerna brojila djelatne energije bez prethodnih transformatora članak 6. stavak 2. EMmV-a dopušta statistički postupak uzorkovanja prema prilogu 4. Ako serija prođe uzorak, sva brojila u seriji zadržavaju valjanost ovjere još pet godina.

Tko je odgovoran za poštivanje razdoblja ovjere?

Odgovornost snosi onaj tko koristi mjerilo, obično vlasnik ili operater postrojenja. To vrijedi i za podbrojila u zajednici vlastite potrošnje, a ne samo za brojila operatora distribucijskog sustava.

Mjeri li brojilo točno i iza fotonaponskog izmjenjivača?

Da. Professional II ispunjava CLC/FprTR 50579 i mjeri točno i kod viših harmonika u području od 2 do 150 kiloherca kakve proizvode izmjenjivači. Potrošnju i predaju broji odvojeno, što je potrebno kod postrojenja za vlastitu potrošnju.

Gdje se proizvodi Professional II?

U Švicarskoj. Razvoj, montaža pločica, završna montaža i testiranje odvijaju se ovdje, a tehnička podrška dolazi iz Baara u kantonu Zug.

Izravni priključak

Što znači izravni priključak kod brojila električne energije?

Kod izravnog priključka cijela struja opterećenja teče kroz brojilo. Nisu potrebni strujni transformatori ni preračunavanje. To pojednostavljuje instalaciju, ali ograničava mjerljivu struju na ono što podnose stezaljke uređaja.

Do koje struje smijem mjeriti izravno?

Varijanta 3/100 s izravnim priključkom mjeri do 100 ampera po fazi. Iznad toga potreban je transformatorski priključak. Kod instalacija blizu 100 ampera transformatorski priključak je robusniji izbor.

Koji presjek vodiča primaju stezaljke?

Kod izravnog priključka od 1,5 do 35 četvornih milimetara. Moment pritezanja je 2 njutnmetra, najviše 3 njutnmetra. Premali moment dovodi do prijelaznog otpora i zagrijavanja stezaljke.

Od koje struje brojilo počinje brojiti?

Struja pokretanja varijante s izravnim priključkom je 20 miliampera. Manje struje brojilo ne bilježi. Za mjerenja stanja pripravnosti pojedinačnih uređaja to je donja granica.

Koji napon i frekvenciju brojilo treba?

400 V AC između faznih vodiča s tolerancijom plus/minus 20 posto, što odgovara 230 V prema nuli. Nazivna frekvencija 50 Hz, 60 Hz na zahtjev. Mjerno područje je od 40 do 65 Hz.

Kada prelazim s izravnog na transformatorski priključak?

Čim očekivana trajna struja prijeđe 100 ampera ili dovodni vod ima presjek veći od 35 četvornih milimetara. I skučen prostor u razdjelniku govori u prilog transformatorima, jer tada do brojila idu samo tanki mjerni vodovi.

Transformatorski priključak

Što je transformatorski priključak?

Kod transformatorskog priključka strujni transformatori mjere struju opterećenja i pretvaraju je u malu sekundarnu struju od 5 ili 1 A. Samo ta sekundarna struja teče kroz brojilo. Tako se mogu mjeriti instalacije sve do područja kiloampera.

Koje prijenosne omjere podržava Professional II?

Kod varijante s 5 A sekundarno od 5/5 do 20.000/5 u koracima od 5 A. Kod varijante s 1 A sekundarno od 1/1 do 4.000/1. Omjer se postavlja u brojilu, koje zatim skalira vrijednosti na primarnu stranu.

Koliko visoka smije biti sekundarna struja?

Varijanta 3/5 trajno podnosi do 6 A sekundarne struje. Struja pokretanja je 1 mA, pa brojilo bilježi i vrlo mala opterećenja u odnosu na veličinu transformatora.

Koji podaci o stezaljkama vrijede za brojilo s transformatorskim priključkom?

Presjek vodiča od 1 do 6 četvornih milimetara, moment pritezanja 0,8 Nm, najviše 1 Nm. Krugovi strujnih transformatora nikada ne smiju biti otvoreni tijekom rada, jer inače nastaju opasno visoki naponi.

Moram li postaviti prijenosni omjer u brojilu?

Da. Bez ispravno postavljenog omjera brojilo pogrešno skalira sekundarne vrijednosti i obračun nije točan. Postavka je opisana u quickstartu za Professional II i treba je dokumentirati pri puštanju u pogon.

Podliježu li strujni transformatori ovjeri?

Prema članku 13. stavku 1. EMmV-a valjanost ovjere induktivnih i kapacitivnih mjernih transformatora je neograničena. Za druge vrste transformatora savezni ured može pri odobrenju tipa pojedinačno odrediti razdoblje ponovne ovjere.

Koliko je točno mjerenje s transformatorima?

Ukupna točnost proizlazi iz brojila i transformatora zajedno. Brojilo ispunjava razred B prema EN 50470-3. Da bi to vrijedilo i u praksi, razred transformatora mora odgovarati, a opterećenje mora ostati u okviru specifikacije transformatora.

Montaža, kućište i okruženje

Koliko prostora brojilo treba u razdjelniku?

90 × 91 × 72 milimetra, odnosno 5 modula na DIN letvi od 35 mm. Masa je oko 350 grama.

Koji stupanj zaštite ima Professional II?

Kućište ispunjava IP51, stezaljke IP20. Brojilo je izvedeno u razredu zaštite II. Za vanjsku uporabu ili vlažno okruženje potrebno je odgovarajuće kućište.

U kojem temperaturnom području brojilo radi?

Područje počinje na minus 25 stupnjeva Celzijevih; gornja granica ovisi o izvedbi i otisnuta je na prednjoj ploči – kod varijanti 3/100 s izravnim priključkom iznosi plus 70 stupnjeva, kod više transformatorskih varijanti 3/5 plus 55 stupnjeva. Mehanički razred okoliša je M2, elektromagnetski E2.

Između koliko tarifa brojilo može prebacivati?

Ovisno o izvedbi dvije ili četiri tarife. Prebacivanje se obavlja preko upravljačkih ulaza 230 V AC. Potrošnja i predaja broje se odvojeno, pa se mogu pokriti i tarife za predaju u mrežu.

Profil opterećenja i pohrana podataka

Što je memorija profila opterećenja i za što mi treba?

Memorija profila opterećenja bilježi potrošnju u fiksnim intervalima, kod Professional II svakih 15 minuta. Iz toga se mogu očitati vršna opterećenja, potrošnja u stanju pripravnosti i vremena rada. Za tarife snage i upravljanje energijom prema ISO 50001 to je podatkovna osnova.

Koliko dugo memorija traje?

Više od 100.000 mjernih vrijednosti, što kod četvrtsatnih vrijednosti odgovara više od tri godine povijesti. Brojilo bilježi bez obzira na to je li priključen nadređeni sustav.

Što se događa pri nestanku struje?

Unutarnji sat radi dalje 18 dana na pričuvi. Mjerne vrijednosti nalaze se u EEPROM-u i ostaju ondje najmanje deset godina. Nakon povratka napajanja uređaj nastavlja brojiti bez zahvata u podatke.

Zašto je profil opterećenja važan za raspodjelu trećim stranama?

Zato što samo vremenski razložene vrijednosti pokazuju koja je količina u kojem trenutku predana trećim stranama. Izvedbe Professional II s profilom opterećenja za to su certificirane prema PTB-A 50.7.

Sučelja

Koja sučelja postoje?

Ovisno o izvedbi M-Bus, Modbus RTU preko RS-485, TCP/IP ili LoRa. Dodatno postoje S0 impulsni izlaz i optičko sučelje. Svaka izvedba ima vlastiti priručnik za sučelje.

Kakvo opterećenje sabirnice brojilo stvara na M-Busu?

1,5 miliampera, što je točno jedno jedinično M-Bus opterećenje. Primarne adrese mogu se postaviti od 0 do 250, sekundarna adresa ima osam znamenaka. Tvornički su postavljeni primarna adresa 000, 2400 bauda i serijski broj kao sekundarna adresa.

Koje brzine prijenosa podržava M-Bus izvedba?

300 do 9600 bauda. U većim instalacijama dokazalo se 2400 bauda, jer domet značajno opada pri većim brzinama. EMU M-Center očitava brojila s tom postavkom.

Koje postavke vrijede za Modbus RTU?

Brojilo opterećuje RS-485 segment s jednom osminom jediničnog opterećenja i radi s 9600 do 115.200 bauda. Raspored registara nalazi se u priručniku za Modbus sučelje.

Što može TCP/IP izvedba?

Ima RJ45 priključak sa 100 megabita full duplex i donosi web poslužitelj, Modbus TCP, HTTP GET sučelje i NTP sinkronizaciju vremena. Tvornički adresu dobiva putem DHCP-a. MQTT omogućuje izravno povezivanje s nadzornim pločama i uslugama u oblaku.

Koji frekvencijski opseg i koju LoRa klasu koristi brojilo?

863 do 870 megaherca, LoRaWAN 1.0.3, standardno klasa C, moguća je klasa A. Prijava putem OTAA ili ABP.

Postoji li LoRa dekoder?

Da. U The Things Networku EMU Professional II LoRa dostupan je kao predložak. Za druge sustave EMU nudi dekoder na GitHubu, zajedno s generatorom i dekoderom payloada kao web alatima.

Koje podatke daje S0 impulsni izlaz?

Izlaz je u skladu s EN 62053-31 i izveden kao opto-MOSFET za 5 do 60 V DC ili AC. Može se postaviti 1, 10, 100, 1000 ili 10.000 impulsa po kilovatsatu i trajanje impulsa od 2, 10, 30, 40 ili 120 milisekundi.

Postoji li optičko sučelje?

Da, infracrveno sučelje D0 prema EN 62056-21. Služi za očitavanje na licu mjesta, neovisno o ožičenju sabirnice.

Kako surađuju Professional II i EMU M-Center?

M-Center očitava brojilo preko M-Busa ili Modbus RTU-a, pohranjuje vrijednosti i prosljeđuje ih preko MQTT-a, BACnet IP-a, OPC UA, Modbus TCP-a, API-ja, FTP-a ili e-pošte. Funkcija profila opterećenja u M-Centeru zahtijeva EMU Professional II.

Struja za stanare, ZEV i LEG

Koja brojila trebam za struju za stanare?

Operator distribucijskog sustava mjeri na priključnoj točki zgrade. Raspodjela na pojedine stanare ide preko podbrojila koja vlasnik nabavlja i održava. Ta brojila moraju ispunjavati zahtjeve mjeriteljskih propisa, jer se njihove vrijednosti koriste za obračun.

Što je zajednica vlastite potrošnje (ZEV)?

Više krajnjih kupaca na istoj lokaciji udružuje se i prema operatoru sustava nastupa kao jedan krajnji kupac. Pravna osnova su članci 17. i 18. švicarskog Zakona o energiji u verziji koja vrijedi od 1. siječnja 2025. Prema članku 17. stavku 2. EnG-a mogu se uključiti najmoprimci i zakupnici.

Što je virtualna ZEV (vZEV)?

U virtualnoj zajednici mjerenja operatora sustava ostaju i spajaju se računski, umjesto da fizički prolaze kroz zajedničku priključnu točku. Pojam potječe iz prakse operatora sustava; sam Zakon o energiji ga ne koristi. Koja je varijanta moguća, određuje nadležni operator distribucijskog sustava.

Što je lokalna energetska zajednica (LEG)?

LEG prema članku 17.d švicarskog Zakona o opskrbi električnom energijom, na snazi od 1. siječnja 2026., povezuje krajnje kupce, proizvođače obnovljive električne energije i operatore spremnika unutar istog područja mreže, na istoj naponskoj razini i fizički blizu jedni drugima. Njezin obuhvat je najviše područje jedne općine.

Kakvo mjerenje zahtijeva LEG?

Prema članku 17.d StromVG-a svaki sudionik mora imati napredni mjerni sustav kojim ga oprema operator sustava. Obračun prema mreži ide preko tih mjernih sustava, a ne preko privatnih podbrojila.

Koju ulogu ima Professional II u ZEV-u ili LEG-u?

Mjeri iza priključne točke: pojedinačne stanove i poslovne prostore, mjesta punjenja, dizalice topline, fotonaponske sustave i spremnike. Te vrijednosti osnova su za interni obračun, provjeru ključeva raspodjele i nadzor. Razgraničenje prema mreži ostaje stvar operatora sustava.

Koja izvedba odgovara za mjerenje fotonaponske elektrane?

Izvedba s dvosmjernim mjerenjem i memorijom profila opterećenja. Tako se proizvodnja, vlastita potrošnja i predaja u mrežu mogu pratiti odvojeno, a do četiri tarife mogu se rasporediti na potrošnju i predaju.

Vrijede li razdoblja ovjere i za podbrojila u ZEV-u?

Da. Desetogodišnje razdoblje ponovne ovjere prema članku 6. EMmV-a vezano je za mjerilo, a ne za onoga tko ga koristi. Ako se njegove vrijednosti koriste za obračun, brojilo mora imati valjanu ovjeru.

Pravne informacije iz švicarskog Zakona o energiji (EnG, SR 730.0) čl. 17. i 18., Zakona o opskrbi električnom energijom (StromVG, SR 734.7) čl. 17.d i 17.e i Uredbe EJPD-a o mjerilima električne energije i snage (EMmV, SR 941.251) čl. 6. i 13.. Stanje listopad 2026. Mjerodavan je pravni tekst koji vrijedi u danom trenutku; ove informacije ne zamjenjuju pravni savjet.

Koja vam izvedba treba?


Recite nam kamo podaci trebaju ići – nadređeni sustav, obračun, oblak ili sve troje. Iz toga proizlazi sučelje.

Telefon
+41 (0)41 545 03 00

Tehnička podrška
helpdesk@emuag.ch

Narudžbe Švicarska
orders@emuag.ch