Utviklet & produsert i Sveits

EMU Professional II: MID-godkjent trefase strømmåler

Professional II måler trefase – direkte opptil 100 A eller via strømtransformatorer – og lagrer lastprofilen i enheten. Verdiene er MID-godkjente og dermed tillatt for intern og ekstern avregning. Måleren monteres på en standard DIN-skinne.

powered by swiss made software
EMU Professional II trefase strømmåler med LCD-skjerm, CE- og M22-merking og påskriften Made in Switzerland
EMU Professional II 3/100 LoRa · 3×230/400 V · 50 Hz · Cl. B

Sertifiseringer

Hvilke sertifiseringer har EMU Professional II?


En måler for avregning må kunne mer enn å måle. Professional II har godkjenningene som kreves i Sveits og EU for avregning, fordeling til tredjeparter og energistyring.

100,000

måleverdier i lastprofilminnet

3 år

historikk i enheten

4

tariffer for forbruk og innmating

MID B+DGodkjent for avregning i EU
PTB-A 20.1Oppfyller kravene til justerbare måleinstrumenter
PTB-A 50.7Fordeling til tredjeparter og energistyring
ISO 50001Egnet for energiledelsessystemer
CLC/TR 50579Nøyaktig også med solceller

Grensesnitt

Hvilke grensesnitt har EMU Professional II?


Professional II finnes i varianter med ulike grensesnitt. Valget er ingen bisak – det avgjør kablingen, nettverksplanleggingen, avlesningssyklusen og hvilke systemer som senere får tilgang til de samme verdiene. Hvert grensesnitt har derfor sin egen side her, med prinsippet, dimensjoneringen og det typiske samspillet med EMU M-Center.

Først en tommelfingerregel: M-Bus når mange målere for ulike medier samles i bygningen. RS-485 når styring og automasjon allerede bruker Modbus. TCP/IP når Ethernet finnes og dataene skal til skyen eller et dashbord. LoRa når det ikke er mulig å trekke kabel.

M-BusTo ledere, polaritetsuavhengig, opptil 250 målere på M-Center RS-485 / Modbus RTUFeltbuss for styringer, registertilgang TCP/IPModbus TCP og MQTT direkte i nettverket LoRaRadio i EU868-båndet, TTN-mal inkludert KNXFra Q1 2027

Den vanligste feilen

Grensesnittet velges ofte etter hva elektrikeren kjenner, ikke etter hvor dataene senere skal. Kommer det avregning eller et dashbord om to år, er beslutningen allerede bygget inn. Derfor fastsetter vi heller målsystemet enn klemmebelegget i starten av et prosjekt.

Varianter

Hvilke varianter av EMU Professional II finnes?


To beslutninger bestemmer varianten: går strømmen direkte gjennom måleren eller via transformatorer, og via hvilket grensesnitt skal verdiene forlate enheten. Betegnelsen på frontpanelet angir begge deler.

Direkte tilkobling 3/100 – opptil 100 A per fase

Måleområde 0,25–5(100) A · −25 til +70 °C · klasse B for aktiv energi, klasse 2 for reaktiv energi

Transformatortilkobling 3/5 – via strømtransformatorer

Måleområde 0,01–1(6) A sekundært · temperaturområde avhengig av variant, se trykket på frontpanelet · passende strømtransformatorer

Flere visninger

EMU Professional II 3/100 LoRa skrått, ventilasjonsspalter og SMA-antennetilkobling synlig på oversiden
Overside med antennetilkobling. På LoRa-variantene med tilkobling for ekstern antenne sitter SMA-kontakten øverst. Over enheten i fordelingen må det være plass, ellers kan ikke antennen monteres.
EMU Professional II 3/5 TCP/IP skrått, RJ45-kontakt synlig på oversiden
Nettverkskontakt øverst. På TCP/IP-variantene sitter RJ45-kontakten på oversiden, mellom dekslene over rekkeklemmene.

Bestillingsnumre

VariantGrensesnittArtikkelnummer
EMU Professional II 3/100 – direkte tilkobling opptil 100 Auten grensesnittP20A0000
EMU Professional II 3/100 M-Bus – direkte tilkobling opptil 100 AM-BusP20A000M
EMU Professional II 3/100 RS485 – direkte tilkobling opptil 100 AModbus RTU (RS-485)P20A000MO
EMU Professional II 3/100 TCP/IP – direkte tilkobling opptil 100 ATCP/IPP20A000T
EMU Professional II 3/100 LoRa – direkte tilkobling opptil 100 ALoRa, intern antenneP20A000LO
EMU Professional II 3/100 LoRa ekst. antenne – direkte tilkobling opptil 100 ALoRa, intern antenne og SMA-tilkobling for ekstern antenneP20A000LE
EMU Professional II 3/100 KNX – direkte tilkobling opptil 100 AKNX (fra Q1 2027)P20A000K
EMU Professional II 3/5 – transformatortilkoblinguten grensesnittP21A0000
EMU Professional II 3/5 M-Bus – transformatortilkoblingM-BusP21A000M
EMU Professional II 3/5 RS485 – transformatortilkoblingModbus RTU (RS-485)P21A000MO
EMU Professional II 3/5 TCP/IP – transformatortilkoblingTCP/IPP21A000T
EMU Professional II 3/5 LoRa – transformatortilkoblingLoRa, intern antenneP21A000LO
EMU Professional II 3/5 LoRa ekst. antenne – transformatortilkoblingLoRa, intern antenne og SMA-tilkobling for ekstern antenneP21A000LE
EMU Professional II 3/5 KNX – transformatortilkoblingKNX (fra Q1 2027)P21A000K

Bildene viser eksempelenheter. Avgjørende for bestillingen er artikkelnummer og datablad – datablad og håndbøker kan lastes ned lenger nede.

Fordeler

Hva gjør EMU Professional II?


Synliggjøre kostnader

Tilordne forbruk entydig til maskiner, anlegg, leietakere eller bygningsdeler – i stedet for å anslå det med en fordelingsnøkkel.

Finne lasttopper

Lastprofilen viser når toppene oppstår og hvor effektleddet kan reduseres – lagret i enheten, også uten overordnet system.

Bruke energi effektivt

Datagrunnlag for energiledelse iht. ISO 50001 – kontinuerlig og sporbart.

Forenkle avregning

MID-godkjente data for intern og ekstern avregning, inkludert fordeling til tredjeparter.

Fleksible tariffmodeller

Opptil fire tariffer for forbruk og innmating – også for egenforbruksfellesskap og leietakerstrøm.

Direkte i nettverket

MQTT-tilkobling til dashbord og skyløsninger i TCP/IP-varianten.

Lastprofilminne

Hva brukes lastprofilminnet i en strømmåler til?


De fleste målere viser en målerstand. Den svarer på spørsmålet «hvor mye», men aldri på spørsmålet «når». Og nettopp dette «når» avgjør effektleddet: en bedrift med samme årsforbruk betaler svært forskjellig avhengig av om forbruket er jevnt fordelt eller konsentrert i noen få kvarter.

Professional II lagrer derfor internt over 100 000 måleverdier, noe som tilsvarer opptil tre års historikk . Det avgjørende tillegget er: også uten overordnet system. Måleren er ikke avhengig av at noen leser den av regelmessig. Faller avlesningen ut i to uker – ombygging av nettverk, defekt gateway, ferie – går ikke verdiene tapt, men hentes inn ved neste avlesning.

Det endrer også rekkefølgen i et prosjekt. Du kan montere målere og begynne å måle før det finnes noen energistyring. Når Joulio-Web eller et styringssystem kommer til senere, finnes det allerede ett års historikk i stedet for en start fra null.

Fire tariffer, to retninger

Opptil fire tariffer for forbruk og innmating skiller høy- og lavtariff, slik de også skiller innmatet fra uttatt energi. I egenforbruksfellesskap og ved leietakerstrøm er det grunnlaget for at hver part til slutt betaler for det den faktisk har tatt ut eller levert.

Hva lastprofilen svarer på

  • Når oppstår effekttoppene – og hva forårsaker dem?
  • Går det noe om natten som ingen har bestilt?
  • Hva ga det nye anlegget egentlig?
  • Hvilken leietaker, hvilken maskin, hvilket område?
  • Stemmer leverandørens faktura?

En praktisk bieffekt

Ved en reklamasjon kan den omstridte perioden rekonstrueres i etterkant i stedet for å anslås. Det er forskjellen mellom en diskusjon og en analyse.

Bruksområder

Hvor brukes EMU Professional II?


Produksjon

Forbruk per maskin eller linje som grunnlag for effektiviseringsprosjekter og ISO 50001 / ISO 14001.

Kontor og administrasjon

Forbruk per leieenhet eller bygningsdel.

Ladeinfrastruktur

Avregningsklar måling ved ladepunkter.

Solcelleanlegg

Nøyaktig iht. CLC/TR 50579, med tariffer for forbruk og innmating.

Leietakerstrøm | ZEV

Fordele egenforbruksfellesskap (ZEV) og leietakerstrøm riktig.

Kommunale energiverk

Undermåling i eksisterende bygninger, også med blandede målerparker.

Ofte stilte spørsmål

Ofte stilte spørsmål om EMU Professional II


Direkte tilkobling eller transformatorer, justeringsperiode, leietakerstrøm, ZEV og LEG, grensesnitt: svarene kommer fra målerens datablad og håndbøker og fra gjeldende sveitsisk regelverk.

Godkjenning, nøyaktighet og justering Direkte tilkobling Transformatortilkobling Montering, kapsling og miljø Lastprofil og datalagring Grensesnitt Leietakerstrøm, ZEV og LEG

Godkjenning, nøyaktighet og justering

Hva er EMU Professional II?

EMU Professional II er en trefase strømmåler for 35 mm DIN-skinne. Den måler aktiv og reaktiv energi i begge retninger, lagrer lastprofilen i enheten, håndterer opptil fire tariffer og sender verdiene via M-Bus, Modbus RTU, TCP/IP eller LoRa avhengig av variant. Den kalles også trefase energimåler, kWh-måler eller DIN-skinnemåler.

Hvilken nøyaktighetsklasse har måleren?

Klasse B iht. EN 50470-3 for aktiv energi, som tilsvarer et avvik på én prosent. For de øvrige målestørrelsene gjelder klasse 2 iht. EN 62053, altså to prosent. Begge klassene gjelder i hele måleområdet og ikke bare i nominelt punkt.

Er Professional II godkjent for avregning?

Ja. Måleren er godkjent iht. MID modul B+D, oppfyller justeringskravene iht. PTB-A 20.1 og er i variantene med lastprofil i tillegg sertifisert iht. PTB-A 50.7 for fordeling til tredjeparter og energistyring.

Hvor lenge er en strømmåler justert i Sveits?

Etter artikkel 6 i EJPD-forordningen om måleinstrumenter for elektrisk energi og effekt (EMmV, SR 941.251) må elektroniske målere for aktiv energi etterjusteres hvert tiende år av et autorisert justeringsorgan. For målere med elektromekanisk måleverk gjelder en periode på femten år.

Kan justeringsperioden forlenges?

Ja. For direktemålende målere for aktiv energi uten forankoblede transformatorer tillater artikkel 6 nr. 2 EMmV en statistisk stikkprøveprosedyre etter vedlegg 4. Består et parti stikkprøven, beholder alle målerne i partiet justeringsgyldigheten i ytterligere fem år.

Hvem har ansvaret for at justeringsperioden overholdes?

Ansvaret ligger hos den som bruker måleinstrumentet, vanligvis eieren eller driftsansvarlig for anlegget. Det gjelder også undermålere i et egenforbruksfellesskap, ikke bare nettselskapets målere.

Måler måleren også riktig etter en solcelleinverter?

Ja. Professional II oppfyller CLC/FprTR 50579 og måler riktig også ved overharmoniske i området 2 til 150 kilohertz, slik invertere skaper. Den teller forbruk og innmating separat, noe som kreves i egenforbruksanlegg.

Hvor produseres Professional II?

I Sveits. Utvikling, kretskortmontering, sluttmontering og test skjer her, og teknisk support kommer fra Baar i kantonen Zug.

Direkte tilkobling

Hva betyr direkte tilkobling for en strømmåler?

Ved direkte tilkobling går hele laststrømmen gjennom måleren. Det trengs ingen strømtransformatorer og ingen omregning. Det forenkler installasjonen, men begrenser den målbare strømmen til det enhetens klemmer tåler.

Opp til hvilken strøm kan jeg måle direkte?

Varianten 3/100 med direkte tilkobling måler opptil 100 ampere per fase. Over det kreves transformatortilkobling. For anlegg nær 100 ampere er transformatortilkobling det mer robuste valget.

Hvilket ledertverrsnitt tar klemmene?

Ved direkte tilkobling 1,5 til 35 kvadratmillimeter. Tiltrekkingsmomentet er 2 newtonmeter, maks. 3 newtonmeter. For lite moment gir overgangsmotstand og oppvarming i klemmen.

Fra hvilken strøm begynner måleren å telle?

Startstrømmen for varianten med direkte tilkobling er 20 milliampere. Mindre strømmer registrerer ikke måleren. For standby-målinger av enkeltapparater er det den nedre grensen.

Hvilken spenning og frekvens trenger måleren?

400 volt AC mellom faselederne med en toleranse på pluss/minus 20 prosent, tilsvarende 230 volt mot nøytral. Nominell frekvens 50 hertz, 60 hertz på forespørsel. Måleområdet går fra 40 til 65 hertz.

Når går jeg fra direkte tilkobling til transformatortilkobling?

Så snart forventet kontinuerlig strøm overstiger 100 ampere, eller tilførselsledningen har et tverrsnitt over 35 kvadratmillimeter. Også trang plass i fordelingen taler for transformatorer, fordi det da bare går tynne måleledninger til måleren.

Transformatortilkobling

Hva er en transformatortilkobling?

Ved transformatortilkobling måler strømtransformatorer laststrømmen og omformer den til en liten sekundærstrøm på 5 eller 1 ampere. Bare denne sekundærstrømmen går gjennom måleren. Slik kan anlegg helt opp i kiloampereområdet måles.

Hvilke omsetningsforhold støtter Professional II?

På varianten med 5 ampere sekundært fra 5/5 til 20 000/5 i trinn på 5 ampere. På varianten med 1 ampere sekundært fra 1/1 til 4 000/1. Forholdet stilles inn i måleren, som deretter skalerer verdiene til primærsiden.

Hvor høy kan sekundærstrømmen være?

Varianten 3/5 tåler kontinuerlig opptil 6 ampere sekundærstrøm. Startstrømmen er 1 milliampere, så måleren registrerer også svært små laster i forhold til transformatorstørrelsen.

Hvilke klemmedata gjelder for den transformatortilkoblede måleren?

1 til 6 kvadratmillimeter ledertverrsnitt, tiltrekkingsmoment 0,8 newtonmeter, maks. 1 newtonmeter. Strømtransformatorkretsene må aldri være åpne under drift, ellers oppstår farlig høye spenninger.

Må jeg stille inn omsetningsforholdet i måleren?

Ja. Uten riktig innstilt forhold skalerer måleren sekundærverdiene feil, og avregningen blir feil. Innstillingen er beskrevet i Professional II-quickstarten og bør dokumenteres ved idriftsettelsen.

Er strømtransformatorer justeringspliktige?

Etter artikkel 13 nr. 1 EMmV er justeringsgyldigheten for induktive og kapasitive måletransformatorer ubegrenset. For andre transformatortyper kan det føderale kontoret fastsette en etterjusteringsperiode fra sak til sak ved typegodkjenningen.

Hvor nøyaktig er målingen med transformatorer?

Den samlede nøyaktigheten følger av måler og transformator sammen. Måleren oppfyller klasse B iht. EN 50470-3. For at det skal holde i praksis, må transformatorklassen passe og belastningen holde seg innenfor transformatorens spesifikasjon.

Montering, kapsling og miljø

Hvor mye plass trenger måleren i fordelingen?

90 ganger 91 ganger 72 millimeter, altså 5 moduler på 35 mm DIN-skinne. Vekten er rundt 350 gram.

Hvilken kapslingsgrad har Professional II?

Kapslingen oppfyller IP51, klemmene IP20. Måleren er utført i beskyttelsesklasse II. For utendørs bruk eller fuktige omgivelser trengs en egnet kapsling.

I hvilket temperaturområde fungerer måleren?

Området starter på minus 25 grader Celsius; den øvre grensen avhenger av varianten og står på frontpanelet – på 3/100-variantene med direkte tilkobling er den pluss 70 grader, på flere 3/5-transformatorvarianter pluss 55 grader. Mekanisk miljøklasse er M2, elektromagnetisk E2.

Mellom hvor mange tariffer kan måleren veksle?

To eller fire tariffer avhengig av variant. Vekslingen skjer via styreinnganger med 230 volt AC. Forbruk og innmating telles separat, så også innmatingstariffer kan dekkes.

Lastprofil og datalagring

Hva er et lastprofilminne, og hva trenger jeg det til?

Lastprofilminnet registrerer forbruket med faste intervaller, på Professional II hvert 15. minutt. Ut fra dette kan lasttopper, standbyforbruk og driftstider leses av. For effekttariffer og energiledelse iht. ISO 50001 er dette datagrunnlaget.

Hvor lenge rekker minnet?

Over 100 000 måleverdier, som med kvartersverdier tilsvarer mer enn tre års historikk. Måleren registrerer uansett om et overordnet system er tilkoblet.

Hva skjer ved strømbrudd?

Den interne klokken går videre i 18 dager på bufferen. Måleverdiene ligger i EEPROM og blir der i minst ti år. Når forsyningen kommer tilbake, teller enheten videre uten inngrep i dataene.

Hvorfor er lastprofilen viktig ved fordeling til tredjeparter?

Fordi bare tidsoppløste verdier viser hvilken mengde som ble videregitt til tredjeparter på hvilket tidspunkt. Lastprofilvariantene av Professional II er sertifisert for dette iht. PTB-A 50.7.

Grensesnitt

Hvilke grensesnitt finnes?

Avhengig av variant M-Bus, Modbus RTU via RS-485, TCP/IP eller LoRa. I tillegg finnes en S0-pulsutgang og et optisk grensesnitt. Hver variant har sin egen grensesnitthåndbok.

Hvilken busslast gir måleren på M-Bus?

1,5 milliampere, som er nøyaktig én M-Bus-enhetslast. Primæradresser kan stilles fra 0 til 250, sekundæradressen er åttesifret. Fra fabrikk er primæradresse 000, 2400 baud og serienummeret som sekundæradresse innstilt.

Hvilke baudrater støtter M-Bus-varianten?

300 til 9600 baud. I større installasjoner har 2400 baud vist seg best, fordi rekkevidden faller kraftig ved høyere baudrater. EMU M-Center leser av målerne med denne innstillingen.

Hvilke innstillinger gjelder for Modbus RTU?

Måleren belaster RS-485-segmentet med en åttendedels enhetslast og arbeider med 9600 til 115 200 baud. Registertildelingen står i håndboken for Modbus-grensesnittet.

Hva kan TCP/IP-varianten?

Den har en RJ45-tilkobling med 100 megabit full dupleks og har webserver, Modbus TCP, et HTTP-GET-grensesnitt og NTP-tidssynkronisering. Fra fabrikk henter den adressen via DHCP. MQTT gir direkte tilkobling til dashbord og skytjenester.

Hvilket frekvensbånd og hvilken LoRa-klasse bruker måleren?

863 til 870 megahertz, LoRaWAN 1.0.3, som standard klasse C, klasse A er mulig. Påmelding skjer via OTAA eller ABP.

Finnes det en LoRa-dekoder?

Ja. I The Things Network er EMU Professional II LoRa tilgjengelig som mal. For andre systemer stiller EMU dekoderen til rådighet på GitHub, sammen med en payload-generator og en payload-dekoder som nettverktøy.

Hvilke data leverer S0-pulsutgangen?

Utgangen samsvarer med EN 62053-31 og er utført som opto-MOSFET for 5 til 60 volt DC eller AC. Det kan stilles inn 1, 10, 100, 1000 eller 10 000 pulser per kilowattime og pulslengder på 2, 10, 30, 40 eller 120 millisekunder.

Finnes det et optisk grensesnitt?

Ja, et infrarødt grensesnitt D0 iht. EN 62056-21. Det brukes til avlesning på stedet, uavhengig av busskablingen.

Hvordan samarbeider Professional II og EMU M-Center?

M-Center leser av måleren via M-Bus eller Modbus RTU, lagrer verdiene og sender dem videre via MQTT, BACnet IP, OPC UA, Modbus TCP, API, FTP eller e-post. Lastprofilfunksjonen i M-Center krever EMU Professional II.

Leietakerstrøm, ZEV og LEG

Hvilke målere trenger jeg for leietakerstrøm?

Nettselskapet måler ved bygningens tilknytningspunkt. Fordelingen på de enkelte leietakerne skjer via undermålere som eieren anskaffer og drifter. Disse målerne må oppfylle kravene i måleinstrumentregelverket, fordi verdiene brukes til avregning.

Hva er et egenforbruksfellesskap (ZEV)?

Flere sluttbrukere på samme sted går sammen og opptrer overfor nettselskapet som én sluttbruker. Rettsgrunnlaget er artikkel 17 og 18 i den sveitsiske energiloven i versjonen som har gjeldt siden 1. januar 2025. Etter artikkel 17 nr. 2 EnG kan leietakere og forpaktere inkluderes.

Hva er et virtuelt ZEV (vZEV)?

I et virtuelt fellesskap beholdes nettselskapets målinger og slås sammen regnskapsmessig, i stedet for å gå fysisk gjennom et felles tilknytningspunkt. Begrepet stammer fra nettselskapenes praksis; energiloven selv bruker det ikke. Hvilken variant som er mulig, avgjør det ansvarlige nettselskapet.

Hva er et lokalt strømfellesskap (LEG)?

Et LEG etter artikkel 17d i den sveitsiske strømforsyningsloven, i kraft siden 1. januar 2026, forbinder sluttbrukere, produsenter av fornybar strøm og lageroperatører innenfor samme nettområde, på samme nettnivå og fysisk nær hverandre. Utstrekningen omfatter høyst én kommunes område.

Hvilken måling krever et LEG?

Etter artikkel 17d StromVG må hver deltaker ha et smart målesystem som nettselskapet installerer. Avregningen mot nettet skjer via disse målesystemene, ikke via private undermålere.

Hvilken rolle spiller Professional II i et ZEV eller et LEG?

Den måler bak tilknytningspunktet: enkeltboliger og næringsenheter, ladepunkter, varmepumper, solceller og lagring. Disse verdiene er grunnlaget for den interne avregningen, for kontroll av fordelingsnøklene og for overvåking. Avgrensningen mot nettet forblir nettselskapets sak.

Hvilken variant passer for måling av et solcelleanlegg?

En variant med toveis måling og lastprofilminne. Da kan produksjon, egenforbruk og innmating følges separat, og opptil fire tariffer kan fordeles på forbruk og innmating.

Gjelder justeringsperiodene også for undermålere i et ZEV?

Ja. Den tiårige etterjusteringsperioden etter artikkel 6 EMmV følger måleinstrumentet, ikke hvem som drifter det. Brukes verdiene til avregning, må måleren være gyldig justert.

Juridisk informasjon fra den sveitsiske energiloven (EnG, SR 730.0) art. 17 og 18, strømforsyningsloven (StromVG, SR 734.7) art. 17d og 17e og EJPD-forordningen om måleinstrumenter for elektrisk energi og effekt (EMmV, SR 941.251) art. 6 og 13. Per oktober 2026. Avgjørende er den til enhver tid gjeldende lovteksten; denne informasjonen erstatter ikke juridisk rådgivning.

Hvilken variant trenger du?


Fortell oss hvor dataene skal – overordnet system, avregning, sky eller alle tre. Grensesnittet følger av det.

Telefon
+41 (0)41 545 03 00

Teknisk support
helpdesk@emuag.ch

Bestillinger Sveits
orders@emuag.ch