Kosten zichtbaar maken
Verbruik eenduidig toewijzen aan machines, installaties, huurders of gebouwdelen – in plaats van het met een verdeelsleutel te schatten.
Ontwikkeld & geproduceerd in Zwitserland
De Professional II meet driefasig – direct tot 100 A of via stroomtransformatoren – en slaat het belastingsprofiel in het apparaat op. De waarden zijn MID-conform en daardoor toegelaten voor interne en externe afrekening. De meter wordt op een standaard DIN-rail gemonteerd.

Certificeringen
Een meter voor de afrekening moet meer kunnen dan meten. De Professional II heeft de goedkeuringen die in Zwitserland en de EU vereist zijn voor afrekening, verdeling van hoeveelheden aan derden en energiemanagement.
100,000
meetwaarden in het belastingsprofielgeheugen
3 jaar
historie in het apparaat
4
tarieven voor verbruik en teruglevering
| MID B+D | Toegelaten voor afrekening in de EU |
|---|---|
| PTB-A 20.1 | IJkrechtelijk conform |
| PTB-A 50.7 | Verdeling aan derden en energiemanagement |
| ISO 50001 | Geschikt voor energiemanagementsystemen |
| CLC/TR 50579 | Ook nauwkeurig bij fotovoltaïsche installaties |
Interfaces
De Professional II is er in uitvoeringen met verschillende interfaces. De keuze is geen bijzaak – ze bepaalt de bedrading, de netwerkplanning, de uitleescyclus en welke systemen later bij dezelfde waarden kunnen. Elke interface heeft hier daarom een eigen pagina, met het principe, de dimensionering en de typische samenwerking met het EMU M-Center.
Eerst een vuistregel: M-Bus als in het gebouw veel meters voor verschillende media samenkomen. RS-485 als monitoring en automatisering al Modbus gebruiken. TCP/IP als Ethernet aanwezig is en de data naar de cloud of een dashboard gaan. LoRa als er geen kabel te trekken is.
M-BusTwee draden, polariteitsonafhankelijk, tot 250 meters op het M-Center RS-485 / Modbus RTUVeldbus voor monitoringsystemen, registertoegang TCP/IPModbus TCP en MQTT direct op het netwerk LoRaRadio in de EU868-band, TTN-template inbegrepen KNXVanaf Q1 2027
De interface wordt vaak gekozen op basis van wat de elektricien kent, niet op basis van waar de data later naartoe moeten. Komt er over twee jaar een afrekening of dashboard bij, dan is de beslissing al ingebouwd. Daarom leggen we aan het begin van een project liever het doelsysteem vast dan de klemmenbezetting.
Uitvoeringen
Twee beslissingen bepalen de uitvoering: loopt de stroom direct door de meter of via transformatoren, en via welke interface moeten de waarden het apparaat verlaten. De aanduiding op het frontpaneel legt beide vast.
Meetbereik 0,25–5(100) A · −25 tot +70 °C · klasse B voor actieve energie, klasse 2 voor reactieve energie

RS-485 uitgelegd

Directe aansluiting 100 A
Webserver, Modbus TCP, MQTT en NTP in het apparaat.
TCP/IP uitgelegd

Directe aansluiting 100 A
LoRaWAN 1.0.3 in de 863–870 MHz-band. Met interne antenne, of aanvullend met SMA-aansluiting voor een externe antenne.
LoRa uitgelegd
Meetbereik 0,01–1(6) A secundair · temperatuurbereik afhankelijk van de uitvoering, zie opdruk op het frontpaneel · passende stroomtransformatoren

Stroomtransformatoren /5 en /1 A
Transformatorverhouding opnieuw instelbaar.
2×2 M-Bus-klemmen
M-Bus uitgelegd

Stroomtransformatoren /5 en /1 A
Transformatorverhouding opnieuw instelbaar.
Modbus RTU via RS485
RS-485 uitgelegd

Stroomtransformatoren /5 en /1 A
Transformatorverhouding opnieuw instelbaar.
Webserver, Modbus TCP, MQTT en NTP in het apparaat.
TCP/IP uitgelegd

Stroomtransformatoren /5 en /1 A
Transformatorverhouding opnieuw instelbaar.
Met interne LoRa-antenne, of aanvullend met SMA-aansluiting voor een externe antenne.
LoRa uitgelegd


| Uitvoering | Interface | Artikelnummer |
|---|---|---|
| EMU Professional II 3/100 – directe aansluiting tot 100 A | zonder interface | P20A0000 |
| EMU Professional II 3/100 M-Bus – directe aansluiting tot 100 A | M-Bus | P20A000M |
| EMU Professional II 3/100 RS485 – directe aansluiting tot 100 A | Modbus RTU (RS-485) | P20A000MO |
| EMU Professional II 3/100 TCP/IP – directe aansluiting tot 100 A | TCP/IP | P20A000T |
| EMU Professional II 3/100 LoRa – directe aansluiting tot 100 A | LoRa, interne antenne | P20A000LO |
| EMU Professional II 3/100 LoRa ext. antenne – directe aansluiting tot 100 A | LoRa, interne antenne en SMA-aansluiting voor externe antenne | P20A000LE |
| EMU Professional II 3/100 KNX – directe aansluiting tot 100 A | KNX (vanaf Q1 2027) | P20A000K |
| EMU Professional II 3/5 – transformatoraansluiting | zonder interface | P21A0000 |
| EMU Professional II 3/5 M-Bus – transformatoraansluiting | M-Bus | P21A000M |
| EMU Professional II 3/5 RS485 – transformatoraansluiting | Modbus RTU (RS-485) | P21A000MO |
| EMU Professional II 3/5 TCP/IP – transformatoraansluiting | TCP/IP | P21A000T |
| EMU Professional II 3/5 LoRa – transformatoraansluiting | LoRa, interne antenne | P21A000LO |
| EMU Professional II 3/5 LoRa ext. antenne – transformatoraansluiting | LoRa, interne antenne en SMA-aansluiting voor externe antenne | P21A000LE |
| EMU Professional II 3/5 KNX – transformatoraansluiting | KNX (vanaf Q1 2027) | P21A000K |
De foto’s tonen voorbeeldapparaten. Bepalend voor uw bestelling zijn het artikelnummer en de datasheet – datasheet en handleidingen vindt u verderop om te downloaden.
Voordelen
Verbruik eenduidig toewijzen aan machines, installaties, huurders of gebouwdelen – in plaats van het met een verdeelsleutel te schatten.
Het belastingsprofiel laat zien wanneer de pieken ontstaan en waar vermogenskosten omlaag kunnen – opgeslagen in het apparaat, ook zonder monitoringsysteem.
Databasis voor energiemanagement volgens ISO 50001 – doorlopend en traceerbaar.
MID-conforme data voor interne en externe afrekening, inclusief verdeling aan derden.
Tot vier tarieven voor verbruik en teruglevering – ook voor gemeenschappen voor eigen verbruik en huurdersstroom.
MQTT-koppeling met dashboards en cloudoplossingen in de TCP/IP-uitvoering.
Belastingsprofielgeheugen
De meeste meters tonen een meterstand. Die beantwoordt de vraag „hoeveel”, maar nooit de vraag „wanneer”. En juist aan dat „wanneer” hangen de vermogenskosten: een bedrijf met hetzelfde jaarverbruik betaalt aanzienlijk verschillend, afhankelijk van of het verbruik gelijkmatig verdeeld is of zich in enkele kwartieren concentreert.
De Professional II slaat daarom intern meer dan 100.000 meetwaarden op, wat overeenkomt met tot drie jaar historie . De beslissende toevoeging is: ook zonder monitoringsysteem. De meter is er niet van afhankelijk dat iemand hem regelmatig uitleest. Valt de uitlezing twee weken uit – netwerkverbouwing, defecte gateway, vakantie – dan gaan de waarden niet verloren, maar worden ze bij de volgende uitlezing ingehaald.
Dat verandert ook de volgorde waarin een project kan verlopen. U kunt meters inbouwen en beginnen met meten voordat er energiemanagement bestaat. Komt Joulio-Web of een monitoringsysteem later, dan is er al een jaar historie in plaats van een start vanaf nul.
Tot vier tarieven voor verbruik en teruglevering scheiden hoog- en laagtarief, net zoals ze ingevoede van afgenomen energie scheiden. Bij gemeenschappen voor eigen verbruik en huurdersstroom is dat de basis om elke partij uiteindelijk te laten betalen wat ze daadwerkelijk heeft afgenomen of geleverd.
Bij een reclamatie kan de betwiste periode achteraf worden gereconstrueerd in plaats van geschat. Dat is het verschil tussen een discussie en een analyse.
Toepassingsgebieden
Verbruik per machine of lijn, als basis voor efficiëntieprojecten en ISO 50001 / ISO 14001.
Verbruik per huureenheid of gebouwdeel.
Afrekenbare meting bij laadpunten.
Nauwkeurig volgens CLC/TR 50579, met tarieven voor verbruik en teruglevering.
Gemeenschappen voor eigen verbruik (ZEV) en huurdersstroom netjes verdelen.
Submetering in bestaande gebouwen, ook met gemengde meterparken.
Documenten
Datasheet, quickstart en handleiding
PDF Datasheet1441 · Engels PDF Quickstart1450 · Duits / Engels PDF Handleiding1451 · Engels
Een handleiding per uitvoering
PDF M-Bus-interface1480 · Engels PDF TCP/IP-interface1475 · Engels PDF Modbus-registers1485 · Engels PDF LoRa-interface1490 · Engels ZIP TCP/IP-updatetoolFirmware-update voor de TCP/IP-uitvoering
Decoder, payload-tools en TTN-template
GIT LoRa decoderRepository emuag/professional_II_lora GIT Payload generatorBroncode op GitHub WEB PayloaddecoderDraait in de browser WEB Payload generatorDraait in de browser
Veelgestelde vragen
Directe aansluiting of transformatoren, ijkperiode, huurdersstroom, ZEV en LEG, interfaces: de antwoorden komen uit de datasheet en de handleidingen van de meter en uit de geldende Zwitserse wettelijke grondslagen.
Toelating, nauwkeurigheid en ijking Directe aansluiting Transformatoraansluiting Montage, behuizing en omgeving Belastingsprofiel en dataopslag Interfaces Huurdersstroom, ZEV en LEG
De EMU Professional II is een driefasige kWh-meter voor de 35 mm DIN-rail. Hij meet actieve en reactieve energie in beide richtingen, slaat het belastingsprofiel in het apparaat op, beheert tot vier tarieven en geeft de waarden afhankelijk van de uitvoering door via M-Bus, Modbus RTU, TCP/IP of LoRa. Hij wordt ook driefasige energiemeter, elektriciteitsmeter of DIN-railmeter genoemd.
Klasse B volgens EN 50470-3 voor actieve energie, wat overeenkomt met een afwijking van één procent. Voor de overige meetgrootheden geldt klasse 2 volgens EN 62053, dus twee procent. Beide klassen gelden over het gehele meetbereik en niet alleen in het nominale punt.
Ja. De meter is toegelaten volgens MID module B+D, ijkrechtelijk conform volgens PTB-A 20.1 en bij de uitvoeringen met belastingsprofiel bovendien gecertificeerd volgens PTB-A 50.7 voor verdeling aan derden en energiemanagement.
Volgens artikel 6 van de EJPD-verordening over meetinstrumenten voor elektrische energie en vermogen (EMmV, SR 941.251) moeten elektronische meters voor actieve energie elke tien jaar door een erkende ijkinstantie opnieuw worden geijkt. Voor meters met een elektromechanisch meetwerk geldt een periode van vijftien jaar.
Ja. Voor direct meetende meters voor actieve energie zonder voorgeschakelde transformatoren staat artikel 6 lid 2 EMmV een statistische steekproefprocedure volgens bijlage 4 toe. Doorstaat een partij de steekproef, dan behouden alle meters van die partij hun ijkgeldigheid voor nog eens vijf jaar.
De verantwoordelijkheid ligt bij degene die het meetinstrument gebruikt, meestal de eigenaar of beheerder van de installatie. Dat geldt ook voor tussenmeters in een gemeenschap voor eigen verbruik, niet alleen voor de meters van de netbeheerder.
Ja. De Professional II voldoet aan CLC/FprTR 50579 en meet ook bij harmonischen in het bereik van 2 tot 150 kilohertz, zoals omvormers die veroorzaken, correct. Hij telt verbruik en teruglevering gescheiden, wat voor installaties voor eigen verbruik noodzakelijk is.
In Zwitserland. Ontwikkeling, printplaatassemblage, eindmontage en test vinden hier plaats, en de technische support komt uit Baar in het kanton Zug.
Bij een directe aansluiting loopt de volledige belastingsstroom door de meter. Er zijn geen stroomtransformatoren en geen omrekening nodig. Dat vereenvoudigt de installatie, maar beperkt de meetbare stroom tot wat de klemmen van het apparaat aankunnen.
De variant 3/100 met directe aansluiting meet tot 100 ampère per fase. Daarboven is een transformatoraansluiting nodig. Bij installaties dicht bij 100 ampère is de transformatoraansluiting de robuustere keuze.
Bij de directe aansluiting 1,5 tot 35 vierkante millimeter. Het aanhaalmoment is 2 newtonmeter, maximaal 3 newtonmeter. Te weinig moment leidt tot overgangsweerstand en verwarming aan de klem.
De aanloopstroom van de variant met directe aansluiting is 20 milliampère. Kleinere stromen registreert de meter niet. Voor standby-metingen van afzonderlijke apparaten is dat de ondergrens.
400 volt AC tussen de fasegeleiders met een tolerantie van plus/min 20 procent, overeenkomend met 230 volt tegen nul. Nominale frequentie 50 hertz, 60 hertz op aanvraag. Het meetbereik loopt van 40 tot 65 hertz.
Zodra de verwachte continue stroom boven 100 ampère komt of de voedingsleiding een doorsnede boven 35 vierkante millimeter heeft. Ook krappe ruimte in de verdeelkast pleit voor transformatoren, omdat er dan alleen dunne meetleidingen naar de meter lopen.
Bij een transformatoraansluiting meten stroomtransformatoren de belastingsstroom en zetten die om in een kleine secundaire stroom van 5 of 1 ampère. Alleen die secundaire stroom loopt door de meter. Zo kunnen installaties tot in het kiloampèrebereik worden gemeten.
Bij de variant met 5 ampère secundair van 5/5 tot 20.000/5 in stappen van 5 ampère. Bij de variant met 1 ampère secundair van 1/1 tot 4.000/1. De verhouding wordt in de meter ingesteld, die de waarden dan naar de primaire zijde schaalt.
De variant 3/5 verdraagt continu tot 6 ampère secundaire stroom. De aanloopstroom is 1 milliampère, zodat de meter ook zeer kleine lasten ten opzichte van de transformatorgrootte registreert.
1 tot 6 vierkante millimeter aderdoorsnede, aanhaalmoment 0,8 newtonmeter, maximaal 1 newtonmeter. De stroomtransformatorcircuits mogen tijdens bedrijf nooit open zijn, omdat er anders gevaarlijk hoge spanningen ontstaan.
Ja. Zonder correct ingestelde verhouding schaalt de meter de secundaire waarden verkeerd op en klopt de afrekening niet. De instelling staat beschreven in de quickstart van de Professional II en moet bij de inbedrijfstelling worden vastgelegd.
Volgens artikel 13 lid 1 EMmV is de ijkgeldigheid van inductieve en capacitieve meettransformatoren onbeperkt. Voor andere transformatortypes kan het federale bureau bij de typegoedkeuring per geval een herijkperiode vastleggen.
De totale nauwkeurigheid volgt uit meter en transformator samen. De meter voldoet aan klasse B volgens EN 50470-3. Om dat in de praktijk te halen, moet de transformatorklasse passen en moet de belasting binnen de specificatie van de transformator blijven.
90 bij 91 bij 72 millimeter, dat zijn 5 modules op de 35 mm DIN-rail. Het gewicht is ongeveer 350 gram.
De behuizing voldoet aan IP51, de klemmen aan IP20. De meter is uitgevoerd in beschermingsklasse II. Voor buitengebruik of een vochtige omgeving is een geschikte behuizing nodig.
Het bereik begint bij min 25 graden Celsius; de bovengrens hangt af van de uitvoering en staat op het frontpaneel – bij de varianten 3/100 met directe aansluiting is dat plus 70 graden, bij meerdere varianten 3/5 met transformatoraansluiting plus 55 graden. De mechanische omgevingsklasse is M2, de elektromagnetische E2.
Afhankelijk van de uitvoering twee of vier tarieven. Het omschakelen gebeurt via stuuringangen met 230 volt AC. Verbruik en teruglevering worden gescheiden geteld, zodat ook terugleveringstarieven kunnen worden afgedekt.
Het belastingsprofielgeheugen registreert het verbruik met vaste intervallen, bij de Professional II elke 15 minuten. Daaruit zijn piekbelastingen, standbyverbruik en bedrijfstijden af te lezen. Voor vermogenstarieven en voor energiemanagement volgens ISO 50001 is dat de databasis.
Meer dan 100.000 meetwaarden, wat bij kwartierwaarden overeenkomt met meer dan drie jaar historie. De meter registreert ongeacht of er een monitoringsysteem is aangesloten.
De interne klok loopt 18 dagen door op de buffer. De meetwaarden staan in het EEPROM en blijven daar minstens tien jaar bewaard. Na terugkeer van de voeding telt het apparaat verder zonder ingreep in de data.
Omdat alleen tijdsgebonden waarden laten zien welke hoeveelheid op welk moment aan derden is doorgegeven. De uitvoeringen met belastingsprofiel van de Professional II zijn hiervoor gecertificeerd volgens PTB-A 50.7.
Afhankelijk van de uitvoering M-Bus, Modbus RTU via RS-485, TCP/IP of LoRa. Daarnaast zijn er een S0-pulsuitgang en een optische interface. Elke uitvoering heeft een eigen interfacehandleiding.
1,5 milliampère, dat is precies één M-Bus-eenheidsbelasting. Primaire adressen zijn instelbaar van 0 tot 250, het secundaire adres heeft acht cijfers. Af fabriek zijn primair adres 000, 2400 baud en het serienummer als secundair adres ingesteld.
300 tot 9600 baud. In grotere installaties heeft 2400 baud zich bewezen, omdat het bereik bij hogere baudrates sterk afneemt. Het EMU M-Center leest de meters met die instelling uit.
De meter belast het RS-485-segment met een achtste eenheidsbelasting en werkt met 9600 tot 115.200 baud. De registerindeling staat in de handleiding van de Modbus-interface.
Ze heeft een RJ45-aansluiting met 100 megabit full duplex en beschikt over een webserver, Modbus TCP, een HTTP-GET-interface en NTP-tijdsynchronisatie. Af fabriek krijgt ze haar adres via DHCP. Met MQTT is een directe koppeling met dashboards en clouddiensten mogelijk.
863 tot 870 megahertz, LoRaWAN 1.0.3, standaard klasse C, klasse A is mogelijk. Aanmelden gebeurt via OTAA of ABP.
Ja. In The Things Network is de EMU Professional II LoRa als template beschikbaar. Voor andere systemen stelt EMU de decoder op GitHub ter beschikking, samen met een payload-generator en een payload-decoder als webtools.
De uitgang voldoet aan EN 62053-31 en is uitgevoerd als opto-MOSFET voor 5 tot 60 volt DC of AC. Instelbaar zijn 1, 10, 100, 1000 of 10.000 pulsen per kilowattuur en pulsduren van 2, 10, 30, 40 of 120 milliseconden.
Ja, een infraroodinterface D0 volgens EN 62056-21. Ze dient voor het uitlezen ter plaatse, onafhankelijk van de busbedrading.
Het M-Center leest de meter uit via M-Bus of Modbus RTU, slaat de waarden op en geeft ze door via MQTT, BACnet IP, OPC UA, Modbus TCP, API, FTP of e-mail. De belastingsprofielfunctie van het M-Center vereist de EMU Professional II.
De netbeheerder meet op het aansluitpunt van het gebouw. De verdeling over de afzonderlijke huurders loopt via tussenmeters die de eigenaar aanschaft en beheert. Deze meters moeten voldoen aan de eisen van het meetinstrumentenrecht, omdat hun waarden voor de afrekening worden gebruikt.
Meerdere eindverbruikers op dezelfde locatie sluiten zich aaneen en treden tegenover de netbeheerder op als één eindverbruiker. De wettelijke basis zijn de artikelen 17 en 18 van de Zwitserse energiewet, in de versie die sinds 1 januari 2025 geldt. Volgens artikel 17 lid 2 EnG kunnen huurders en pachters worden opgenomen.
Bij een virtuele gemeenschap blijven de metingen van de netbeheerder bestaan en worden ze rekenkundig samengevoegd, in plaats van fysiek via een gemeenschappelijk aansluitpunt te lopen. De term komt uit de praktijk van de netbeheerders; de energiewet zelf gebruikt hem niet. Welke variant mogelijk is, bepaalt de bevoegde netbeheerder.
Een LEG volgens artikel 17d van de Zwitserse elektriciteitsvoorzieningswet, in werking sinds 1 januari 2026, verbindt eindverbruikers, producenten van hernieuwbare elektriciteit en opslagbeheerders binnen hetzelfde netgebied, op hetzelfde netniveau en fysiek dicht bij elkaar. De omvang beslaat hoogstens het grondgebied van één gemeente.
Volgens artikel 17d StromVG moet elke deelnemer over een slim meetsysteem beschikken, dat de netbeheerder plaatst. De afrekening tegenover het net loopt via deze meetsystemen, niet via private tussenmeters.
Hij meet achter het aansluitpunt: afzonderlijke woningen en bedrijfsruimten, laadpunten, warmtepompen, PV en opslag. Deze waarden zijn de basis voor de interne afrekening, voor het controleren van de verdeelsleutels en voor monitoring. De afbakening tegenover het net blijft een zaak van de netbeheerder.
Een uitvoering met bidirectionele meting en belastingsprofielgeheugen. Daarmee zijn productie, eigen verbruik en teruglevering afzonderlijk te volgen, en kunnen tot vier tarieven over verbruik en teruglevering worden verdeeld.
Ja. De herijkperiode van tien jaar volgens artikel 6 EMmV hangt aan het meetinstrument, niet aan wie het beheert. Worden de waarden voor de afrekening gebruikt, dan moet de meter geldig geijkt zijn.
Juridische informatie uit de Zwitserse energiewet (EnG, SR 730.0) art. 17 en 18, de elektriciteitsvoorzieningswet (StromVG, SR 734.7) art. 17d en 17e en de EJPD-verordening over meetinstrumenten voor elektrische energie en vermogen (EMmV, SR 941.251) art. 6 en 13. Stand oktober 2026. Bepalend is de op het betreffende moment geldende wettekst; deze informatie vervangt geen juridisch advies.
Vertel ons waar de data naartoe moeten – monitoringsysteem, afrekening, cloud of alle drie. Daaruit volgt de interface.
Telefoon
+41 (0)41 545 03 00
Technische support
helpdesk@emuag.ch
Bestellingen Zwitserland
orders@emuag.ch