Kehitetty & valmistettu Sveitsissä

EMU Professional II: MID-hyväksytty kolmivaiheinen sähkömittari

Professional II mittaa kolmivaiheisesti – suoraan 100 A:iin asti tai virtamuuntajien kautta – ja tallentaa kuormitusprofiilin laitteeseen. Sen arvot ovat MID-yhdenmukaisia ja siksi hyväksyttyjä sisäiseen ja ulkoiseen laskutukseen. Mittari asennetaan tavalliselle DIN-kiskolle.

powered by swiss made software
EMU Professional II kolmivaiheinen sähkömittari, jossa LCD-näyttö, CE- ja M22-merkinnät sekä teksti Made in Switzerland
EMU Professional II 3/100 LoRa · 3×230/400 V · 50 Hz · Cl. B

Sertifioinnit

Mitä sertifiointeja EMU Professional II:lla on?


Laskutukseen tarkoitetun mittarin on osattava muutakin kuin mitata. Professional II:lla on Sveitsissä ja EU:ssa vaaditut hyväksynnät laskutukseen, kolmansille osapuolille kohdistamiseen ja energianhallintaan.

100,000

mittausarvoa kuormitusprofiilimuistissa

3 vuotta

historiaa laitteessa

4

tariffia kulutukselle ja syötölle

MID B+DHyväksytty laskutukseen EU:ssa
PTB-A 20.1Vakausmääräysten mukainen
PTB-A 50.7Kohdistus kolmansille osapuolille ja energianhallinta
ISO 50001Soveltuu energianhallintajärjestelmiin
CLC/TR 50579Tarkka myös aurinkosähkössä

Liitännät

Mitä liitäntöjä EMU Professional II:ssa on?


Professional II:sta on malleja eri liitännöillä. Valinta ei ole sivuseikka – se ratkaisee johdotuksen, verkkosuunnittelun, lukusyklin ja sen, mitkä järjestelmät myöhemmin pääsevät samoihin arvoihin käsiksi. Siksi jokaisella liitännällä on täällä oma sivunsa, jossa kerrotaan periaate, mitoitus ja tyypillinen yhteistoiminta EMU M-Centerin kanssa.

Ensin nyrkkisääntö: M-Bus, kun rakennukseen tulee paljon eri medioiden mittareita. RS-485, kun ohjausjärjestelmä ja automaatio käyttävät jo Modbusia. TCP/IP, kun Ethernet on olemassa ja tiedot menevät pilveen tai koontinäytölle. LoRa, kun kaapelia ei voi vetää.

M-BusKaksi johdinta, napaisuudesta riippumaton, jopa 250 mittaria M-Centerissä RS-485 / Modbus RTUKenttäväylä ohjausjärjestelmille, rekisterien käyttö TCP/IPModbus TCP ja MQTT suoraan verkossa LoRaRadio EU868-taajuusalueella, TTN-malli mukana KNXQ1/2027 alkaen

Yleisin virhe

Liitäntä valitaan usein sen mukaan, mitä sähköasentaja tuntee, eikä sen mukaan, minne tietojen pitää myöhemmin mennä. Jos laskutus tai koontinäyttö lisätään kahden vuoden päästä, päätös on jo rakennettu sisään. Siksi sovimme projektin alussa mieluummin kohdejärjestelmästä kuin liitinjärjestyksestä.

Mallit

Mitä EMU Professional II -malleja on saatavilla?


Kaksi päätöstä määrittää mallin: kulkeeko virta suoraan mittarin läpi vai muuntajien kautta, ja minkä liitännän kautta arvot lähtevät laitteesta. Etupaneelin merkintä kertoo molemmat.

Suora liitäntä 3/100 – jopa 100 A vaihetta kohden

Mittausalue 0,25–5(100) A · −25 … +70 °C · luokka B pätijäenergialle, luokka 2 loisenergialle

Muuntajaliitäntä 3/5 – virtamuuntajien kautta

Mittausalue 0,01–1(6) A toisio · lämpötila-alue mallin mukaan, katso etupaneelin merkintä · sopivat virtamuuntajat

Lisää näkymiä

EMU Professional II 3/100 LoRa vinosti, tuuletusraot ja SMA-antenniliitäntä näkyvät yläpuolella
Yläpuoli ja antenniliitäntä. LoRa-malleissa, joissa on ulkoisen antennin liitäntä, SMA-liitin on yläpuolella. Laitteen yläpuolelle keskuksessa on jätettävä tilaa, muuten antennia ei voi asentaa.
EMU Professional II 3/5 TCP/IP vinosti, RJ45-liitäntä näkyy yläpuolella
Verkkoliitäntä ylhäällä. TCP/IP-malleissa RJ45-liitäntä on yläpuolella riviliitinten suojusten välissä.

Tilausnumerot

MalliLiitäntäTuotenumero
EMU Professional II 3/100 – suora liitäntä enintään 100 Aei liitäntääP20A0000
EMU Professional II 3/100 M-Bus – suora liitäntä enintään 100 AM-BusP20A000M
EMU Professional II 3/100 RS485 – suora liitäntä enintään 100 AModbus RTU (RS-485)P20A000MO
EMU Professional II 3/100 TCP/IP – suora liitäntä enintään 100 ATCP/IPP20A000T
EMU Professional II 3/100 LoRa – suora liitäntä enintään 100 ALoRa, sisäinen antenniP20A000LO
EMU Professional II 3/100 LoRa ulk. antenni – suora liitäntä enintään 100 ALoRa, sisäinen antenni ja SMA-liitäntä ulkoiselle antennilleP20A000LE
EMU Professional II 3/100 KNX – suora liitäntä enintään 100 AKNX (Q1/2027 alkaen)P20A000K
EMU Professional II 3/5 – muuntajaliitäntäei liitäntääP21A0000
EMU Professional II 3/5 M-Bus – muuntajaliitäntäM-BusP21A000M
EMU Professional II 3/5 RS485 – muuntajaliitäntäModbus RTU (RS-485)P21A000MO
EMU Professional II 3/5 TCP/IP – muuntajaliitäntäTCP/IPP21A000T
EMU Professional II 3/5 LoRa – muuntajaliitäntäLoRa, sisäinen antenniP21A000LO
EMU Professional II 3/5 LoRa ulk. antenni – muuntajaliitäntäLoRa, sisäinen antenni ja SMA-liitäntä ulkoiselle antennilleP21A000LE
EMU Professional II 3/5 KNX – muuntajaliitäntäKNX (Q1/2027 alkaen)P21A000K

Kuvissa on esimerkkilaitteita. Tilauksessa ratkaisevat tuotenumero ja tietolehti – tietolehden ja käyttöohjeet voi ladata alempaa.

Hyödyt

Mitä EMU Professional II tekee?


Kustannukset näkyviksi

Kulutus kohdistetaan yksiselitteisesti koneille, laitoksille, vuokralaisille tai rakennuksen osille – jakoavaimella arvioimisen sijaan.

Kuormitushuippujen tunnistus

Kuormitusprofiili näyttää, milloin huiput syntyvät ja missä tehomaksuja voi pienentää – tallennettuna laitteeseen myös ilman ylempää järjestelmää.

Energian tehokas käyttö

Tietopohja ISO 50001 -energianhallintaan – jatkuva ja jäljitettävä.

Laskutuksen yksinkertaistaminen

MID-hyväksytyt tiedot sisäiseen ja ulkoiseen laskutukseen, myös kolmansille osapuolille kohdistamiseen.

Joustavat tariffimallit

Jopa neljä tariffia kulutukselle ja syötölle – myös oman käytön yhteisöille ja asukassähkölle.

Suoraan verkkoon

MQTT-yhteys koontinäyttöihin ja pilviratkaisuihin TCP/IP-mallissa.

Kuormitusprofiilimuisti

Mihin sähkömittarin kuormitusprofiilimuistia tarvitaan?


Useimmat mittarit näyttävät lukeman. Se vastaa kysymykseen ”kuinka paljon”, mutta ei koskaan kysymykseen ”milloin”. Ja juuri tästä ”milloin” riippuvat tehomaksut: yritys, jolla on sama vuosikulutus, maksaa huomattavan eri summia sen mukaan, jakautuuko kulutus tasaisesti vai keskittyykö se muutamaan vartiin.

Professional II tallentaa siksi sisäisesti yli 100 000 mittausarvoa, mikä vastaa jopa kolmen vuoden historiaa . Ratkaiseva lisäys: myös ilman ylempää järjestelmää. Mittari ei ole riippuvainen siitä, että joku lukee sitä säännöllisesti. Jos luenta katkeaa kahdeksi viikoksi – verkon muutostyö, viallinen yhdyskäytävä, loma – arvot eivät katoa, vaan ne haetaan seuraavalla luennalla.

Se muuttaa myös projektin etenemisjärjestystä. Voit asentaa mittarit ja aloittaa mittaamisen jo ennen kuin energianhallintaa on olemassa. Kun Joulio-Web tai ohjausjärjestelmä tulee myöhemmin, käytössä on jo vuoden historia nollasta aloittamisen sijaan.

Neljä tariffia, kaksi suuntaa

Jopa neljä tariffia kulutukselle ja syötölle erottavat korkea- ja matalatariffin samoin kuin syötetyn ja otetun energian. Oman käytön yhteisöissä ja asukassähkössä se on perusta sille, että kukin osapuoli maksaa lopulta siitä, mitä se on todella ottanut tai toimittanut.

Mihin kuormitusprofiili vastaa

  • Milloin tehohuiput syntyvät – ja mikä ne aiheuttaa?
  • Käykö yöllä jokin, jota kukaan ei ole tilannut?
  • Mitä uusi laitteisto todella toi?
  • Mikä vuokralainen, mikä kone, mikä alue?
  • Onko toimittajan lasku oikein?

Käytännöllinen sivuvaikutus

Reklamaatiossa kiistanalainen jakso voidaan jälkikäteen rekonstruoida arvioimisen sijaan. Se on ero keskustelun ja analyysin välillä.

Käyttökohteet

Missä EMU Professional II:ta käytetään?


Tuotanto

Kulutus koneittain tai linjoittain tehostamishankkeiden ja ISO 50001 / ISO 14001 -järjestelmien perustaksi.

Toimistot ja hallinto

Kulutus vuokrayksiköittäin tai rakennuksen osittain.

Latausinfrastruktuuri

Laskutuskelpoinen mittaus latauspisteillä.

Aurinkovoimalat

Tarkka CLC/TR 50579:n mukaan, tariffit kulutukselle ja syötölle.

Asukassähkö | ZEV

Oman käytön yhteisöjen (ZEV) ja asukassähkön selkeä jakaminen.

Kunnalliset energiayhtiöt

Alamittaus olemassa olevissa rakennuksissa, myös sekalaisilla mittarikannoilla.

Usein kysytyt kysymykset

Usein kysyttyä EMU Professional II:sta


Suora liitäntä vai muuntajat, vakausjakso, asukassähkö, ZEV ja LEG, liitännät: vastaukset perustuvat mittarin tietolehteen ja käyttöohjeisiin sekä voimassa olevaan Sveitsin lainsäädäntöön.

Hyväksyntä, tarkkuus ja vakaus Suora liitäntä Muuntajaliitäntä Asennus, kotelo ja ympäristö Kuormitusprofiili ja tallennus Liitännät Asukassähkö, ZEV ja LEG

Hyväksyntä, tarkkuus ja vakaus

Mikä on EMU Professional II?

EMU Professional II on kolmivaiheinen sähkömittari 35 mm:n DIN-kiskoon. Se mittaa pätijä- ja loisenergiaa molempiin suuntiin, tallentaa kuormitusprofiilin laitteeseen, hallitsee jopa neljä tariffia ja välittää arvot mallista riippuen M-Busin, Modbus RTU:n, TCP/IP:n tai LoRan kautta. Siitä käytetään myös nimityksiä kolmivaiheenergiamittari, kWh-mittari ja DIN-kiskomittari.

Mikä on mittarin tarkkuusluokka?

Luokka B standardin EN 50470-3 mukaan pätijäenergialle, mikä vastaa yhden prosentin poikkeamaa. Muille mittasuureille pätee luokka 2 standardin EN 62053 mukaan eli kaksi prosenttia. Molemmat luokat pätevät koko mittausalueella eivätkä vain nimellispisteessä.

Onko Professional II hyväksytty laskutukseen?

Kyllä. Mittari on hyväksytty MID-moduulin B+D mukaan, vakausmääräysten mukainen PTB-A 20.1:n mukaan ja kuormitusprofiilimalleissa lisäksi sertifioitu PTB-A 50.7:n mukaan kolmansille osapuolille kohdistamiseen ja energianhallintaan.

Kuinka kauan sähkömittarin vakaus on voimassa Sveitsissä?

Sähköenergian ja -tehon mittauslaitteita koskevan EJPD-asetuksen (EMmV, SR 941.251) 6 artiklan mukaan elektroniset pätijäenergiamittarit on vakautettava uudelleen kymmenen vuoden välein valtuutetussa vakauslaitoksessa. Sähkömekaanisella mittauselimellä varustetuilla mittareilla jakso on viisitoista vuotta.

Voiko vakausjaksoa pidentää?

Kyllä. Suoraan mittaaville pätijäenergiamittareille ilman edeltäviä muuntajia EMmV:n 6 artiklan 2 kohta sallii liitteen 4 mukaisen tilastollisen pistokoemenettelyn. Jos erä läpäisee pistokokeen, kaikki erän mittarit säilyttävät vakauksensa viisi vuotta lisää.

Kuka vastaa vakausjakson noudattamisesta?

Vastuu on mittauslaitteen käyttäjällä, yleensä laitteiston omistajalla tai ylläpitäjällä. Tämä koskee myös oman käytön yhteisön alamittareita, ei vain verkonhaltijan mittareita.

Mittaako mittari oikein myös aurinkosähköinvertterin jälkeen?

Kyllä. Professional II täyttää CLC/FprTR 50579:n ja mittaa oikein myös 2–150 kilohertsin harmonisilla, joita invertterit aiheuttavat. Se laskee kulutuksen ja syötön erikseen, mikä on välttämätöntä oman käytön laitoksissa.

Missä Professional II valmistetaan?

Sveitsissä. Kehitys, piirilevyjen ladonta, loppukokoonpano ja testaus tehdään täällä, ja tekninen tuki tulee Baarista Zugin kantonista.

Suora liitäntä

Mitä suora liitäntä tarkoittaa sähkömittarissa?

Suorassa liitännässä koko kuormitusvirta kulkee mittarin läpi. Virtamuuntajia tai muunnosta ei tarvita. Se yksinkertaistaa asennusta mutta rajoittaa mitattavan virran siihen, mitä laitteen liittimet kestävät.

Mihin virtaan asti voin mitata suoraan?

Suoran liitännän malli 3/100 mittaa enintään 100 ampeeria vaihetta kohden. Sitä suuremmilla virroilla tarvitaan muuntajaliitäntä. Lähellä 100 ampeeria olevissa asennuksissa muuntajaliitäntä on varmempi valinta.

Minkä johdinpoikkipinnan liittimet ottavat?

Suorassa liitännässä 1,5–35 neliömillimetriä. Kiristysmomentti on 2 newtonmetriä, enintään 3 newtonmetriä. Liian pieni momentti aiheuttaa liitosvastusta ja liittimen kuumenemista.

Mistä virrasta mittari alkaa laskea?

Suoran liitännän mallin käynnistysvirta on 20 milliampeeria. Pienempiä virtoja mittari ei rekisteröi. Yksittäisten laitteiden valmiustilamittauksissa se on alaraja.

Minkä jännitteen ja taajuuden mittari tarvitsee?

400 V AC vaihejohtimien välillä, toleranssi plus/miinus 20 prosenttia, mikä vastaa 230 volttia nollaa vasten. Nimellistaajuus 50 hertsiä, 60 hertsiä pyynnöstä. Mittausalue on 40–65 hertsiä.

Milloin siirryn suorasta liitännästä muuntajaliitäntään?

Heti kun odotettu jatkuva virta ylittää 100 ampeeria tai syöttöjohdon poikkipinta on yli 35 neliömillimetriä. Myös ahdas tila keskuksessa puoltaa muuntajia, koska silloin mittarille kulkevat vain ohuet mittausjohtimet.

Muuntajaliitäntä

Mikä on muuntajaliitäntä?

Muuntajaliitännässä virtamuuntajat mittaavat kuormitusvirran ja muuntavat sen pieneksi 5 tai 1 ampeerin toisiovirraksi. Vain tämä toisiovirta kulkee mittarin läpi. Näin voidaan mitata asennuksia aina kiloampeerialueelle asti.

Mitä muuntosuhteita Professional II tukee?

5 ampeerin toisiovirran mallissa 5/5–20 000/5 5 ampeerin portain. 1 ampeerin toisiovirran mallissa 1/1–4 000/1. Suhde asetetaan mittariin, joka skaalaa arvot ensiöpuolelle.

Kuinka suuri toisiovirta saa olla?

Malli 3/5 kestää jatkuvasti enintään 6 ampeerin toisiovirran. Käynnistysvirta on 1 milliampeeri, joten mittari rekisteröi myös muuntajan kokoon nähden hyvin pienet kuormat.

Mitkä liitintiedot koskevat muuntajaliitäntäistä mittaria?

Johdinpoikkipinta 1–6 neliömillimetriä, kiristysmomentti 0,8 newtonmetriä, enintään 1 newtonmetri. Virtamuuntajapiirit eivät saa koskaan olla auki käytön aikana, koska muuten syntyy vaarallisen korkeita jännitteitä.

Pitääkö muuntosuhde asettaa mittariin?

Kyllä. Ilman oikein asetettua suhdetta mittari skaalaa toisioarvot väärin ja laskutus on virheellinen. Asetus on kuvattu Professional II:n pikaoppaassa ja se tulee dokumentoida käyttöönotossa.

Ovatko virtamuuntajat vakausvelvollisia?

EMmV:n 13 artiklan 1 kohdan mukaan induktiivisten ja kapasitiivisten mittamuuntajien vakaus on voimassa rajoituksetta. Muille muuntajatyypeille liittovaltion virasto voi tyyppihyväksynnän yhteydessä määrätä uudelleenvakausjakson tapauskohtaisesti.

Kuinka tarkka mittaus muuntajilla on?

Kokonaistarkkuus määräytyy mittarista ja muuntajasta yhdessä. Mittari täyttää luokan B standardin EN 50470-3 mukaan. Jotta tämä pätee käytännössä, muuntajan luokan on sovittava ja kuorman pysyttävä muuntajan spesifikaation rajoissa.

Asennus, kotelo ja ympäristö

Kuinka paljon tilaa mittari tarvitsee keskuksessa?

90 × 91 × 72 millimetriä eli 5 moduulia 35 mm:n DIN-kiskolla. Paino on noin 350 grammaa.

Mikä on Professional II:n kotelointiluokka?

Kotelo täyttää IP51:n, liittimet IP20:n. Mittari on suojausluokkaa II. Ulkokäyttöön tai kosteisiin tiloihin tarvitaan sopiva kotelo.

Millä lämpötila-alueella mittari toimii?

Alue alkaa miinus 25 celsiusasteesta; yläraja riippuu mallista ja on merkitty etupaneeliin – suoran liitännän 3/100-malleissa se on plus 70 astetta, useissa 3/5-muuntajamalleissa plus 55 astetta. Mekaaninen ympäristöluokka on M2, sähkömagneettinen E2.

Kuinka monen tariffin välillä mittari voi vaihtaa?

Mallista riippuen kahden tai neljän. Vaihto tapahtuu 230 V AC:n ohjaustuloilla. Kulutus ja syöttö lasketaan erikseen, joten myös syöttötariffit voidaan kattaa.

Kuormitusprofiili ja tallennus

Mikä on kuormitusprofiilimuisti ja mihin sitä tarvitaan?

Kuormitusprofiilimuisti tallentaa kulutuksen kiinteäin väliajoin, Professional II:ssa 15 minuutin välein. Siitä nähdään kuormitushuiput, valmiustilakulutus ja käyttöajat. Tehotariffeille ja ISO 50001 -energianhallinnalle se on tietopohja.

Kuinka pitkälle muisti riittää?

Yli 100 000 mittausarvoa, mikä vartin arvoilla vastaa yli kolmen vuoden historiaa. Mittari tallentaa riippumatta siitä, onko ylempi järjestelmä liitetty.

Mitä sähkökatkossa tapahtuu?

Sisäinen kello käy puskurin varassa 18 päivää. Mittausarvot ovat EEPROM-muistissa ja säilyvät siellä vähintään kymmenen vuotta. Kun syöttö palaa, laite jatkaa laskemista ilman puuttumista tietoihin.

Miksi kuormitusprofiili on tärkeä kolmansille osapuolille kohdistamisessa?

Koska vain aikaresoluutioiset arvot näyttävät, mikä määrä on luovutettu kolmansille osapuolille milläkin hetkellä. Professional II:n kuormitusprofiilimallit on sertifioitu tähän PTB-A 50.7:n mukaan.

Liitännät

Mitä liitäntöjä on saatavilla?

Mallista riippuen M-Bus, Modbus RTU RS-485:n kautta, TCP/IP tai LoRa. Lisäksi on S0-pulssilähtö ja optinen liitäntä. Jokaisella mallilla on oma liitäntäohje.

Minkä väyläkuorman mittari aiheuttaa M-Busissa?

1,5 milliampeeria, mikä on tasan yksi M-Bus-yksikkökuorma. Ensiöosoitteet voi asettaa välillä 0–250, toisio-osoite on kahdeksannumeroinen. Tehdasasetuksina ovat ensiöosoite 000, 2400 baudia ja sarjanumero toisio-osoitteena.

Mitä tiedonsiirtonopeuksia M-Bus-malli tukee?

300–9600 baudia. Suuremmissa asennuksissa 2400 baudia on osoittautunut parhaaksi, koska kantama pienenee selvästi suuremmilla nopeuksilla. EMU M-Center lukee mittarit tällä asetuksella.

Mitkä asetukset koskevat Modbus RTU:ta?

Mittari kuormittaa RS-485-segmenttiä kahdeksasosalla yksikkökuormasta ja toimii 9600–115 200 baudin nopeudella. Rekisterien kartta on Modbus-liitännän käyttöohjeessa.

Mitä TCP/IP-malli osaa?

Siinä on RJ45-liitäntä 100 megabitin täysdupleksilla, verkkopalvelin, Modbus TCP, HTTP GET -liitäntä ja NTP-aikasynkronointi. Tehdasasetuksena se saa osoitteensa DHCP:llä. MQTT mahdollistaa suoran yhteyden koontinäyttöihin ja pilvipalveluihin.

Mitä taajuusaluetta ja LoRa-luokkaa mittari käyttää?

863–870 megahertsiä, LoRaWAN 1.0.3, oletuksena luokka C, luokka A mahdollinen. Liittyminen OTAA:lla tai ABP:llä.

Onko LoRa-dekooderia saatavilla?

Kyllä. The Things Networkissa EMU Professional II LoRa on saatavilla mallina. Muihin järjestelmiin EMU tarjoaa dekooderin GitHubissa yhdessä payload-generaattorin ja payload-dekooderin kanssa verkkotyökaluina.

Mitä tietoja S0-pulssilähtö antaa?

Lähtö on EN 62053-31:n mukainen ja toteutettu opto-MOSFETina 5–60 V DC:lle tai AC:lle. Asetettavissa ovat 1, 10, 100, 1000 tai 10 000 pulssia kilowattituntia kohden ja pulssin pituudet 2, 10, 30, 40 tai 120 millisekuntia.

Onko optista liitäntää?

Kyllä, infrapunaliitäntä D0 standardin EN 62056-21 mukaan. Sitä käytetään paikalliseen luentaan väyläjohdotuksesta riippumatta.

Miten Professional II ja EMU M-Center toimivat yhdessä?

M-Center lukee mittarin M-Busin tai Modbus RTU:n kautta, tallentaa arvot ja välittää ne MQTT:n, BACnet IP:n, OPC UA:n, Modbus TCP:n, API:n, FTP:n tai sähköpostin kautta. M-Centerin kuormitusprofiilitoiminto edellyttää EMU Professional II:ta.

Asukassähkö, ZEV ja LEG

Mitä mittareita tarvitsen asukassähköön?

Jakeluverkonhaltija mittaa rakennuksen liittymispisteessä. Jako yksittäisille vuokralaisille tehdään alamittareilla, jotka omistaja hankkii ja joita hän ylläpitää. Näiden mittareiden on täytettävä mittauslaitteita koskevan lainsäädännön vaatimukset, koska niiden arvoja käytetään laskutukseen.

Mikä on oman käytön yhteisö (ZEV)?

Useat loppukäyttäjät samassa paikassa liittyvät yhteen ja esiintyvät verkonhaltijaan nähden yhtenä loppukäyttäjänä. Oikeusperusta on Sveitsin energialain 17 ja 18 artikla 1.1.2025 alkaen voimassa olevassa muodossa. EnG:n 17 artiklan 2 kohdan mukaan vuokralaiset ja vuokraajat voidaan ottaa mukaan.

Mikä on virtuaalinen ZEV (vZEV)?

Virtuaalisessa yhteisössä verkonhaltijan mittaukset säilyvät ja yhdistetään laskennallisesti sen sijaan, että ne kulkisivat fyysisesti yhteisen liittymispisteen kautta. Käsite tulee verkonhaltijoiden käytännöstä; energialaki ei itse käytä sitä. Mikä vaihtoehto on mahdollinen, päättää vastuullinen verkonhaltija.

Mikä on paikallinen sähköyhteisö (LEG)?

Sveitsin sähkönhuoltolain 17d artiklan mukainen LEG, voimassa 1.1.2026 alkaen, yhdistää loppukäyttäjät, uusiutuvan sähkön tuottajat ja varastojen ylläpitäjät samalla verkkoalueella, samalla verkkotasolla ja fyysisesti lähellä toisiaan. Sen laajuus kattaa enintään yhden kunnan alueen.

Mitä mittausta LEG edellyttää?

StromVG:n 17d artiklan mukaan jokaisella osallistujalla on oltava älymittausjärjestelmä, jonka verkonhaltija asentaa. Laskutus verkkoa kohti tapahtuu näiden järjestelmien kautta, ei yksityisten alamittareiden.

Mikä rooli Professional II:lla on ZEV:ssä tai LEG:ssä?

Se mittaa liittymispisteen takana: yksittäiset asunnot ja liiketilat, latauspisteet, lämpöpumput, aurinkosähkön ja varastot. Nämä arvot ovat perusta sisäiselle laskutukselle, jakoavainten tarkistukselle ja seurannalle. Rajaus verkkoa kohti on edelleen verkonhaltijan asia.

Mikä malli sopii aurinkovoimalan mittaukseen?

Malli, jossa on kaksisuuntainen mittaus ja kuormitusprofiilimuisti. Näin tuotantoa, omaa käyttöä ja syöttöä voidaan seurata erikseen, ja jopa neljä tariffia voidaan jakaa kulutuksen ja syötön kesken.

Koskevatko vakausjaksot myös ZEV:n alamittareita?

Kyllä. EMmV:n 6 artiklan mukainen kymmenen vuoden uudelleenvakausjakso koskee mittauslaitetta, ei sitä, kuka sitä ylläpitää. Jos sen arvoja käytetään laskutukseen, mittarilla on oltava voimassa oleva vakaus.

Oikeudelliset tiedot perustuvat Sveitsin energialakiin (EnG, SR 730.0) 17 ja 18 art., sähkönhuoltolakiin (StromVG, SR 734.7) 17d ja 17e art. sekä EJPD:n asetukseen sähköenergian ja -tehon mittauslaitteista (EMmV, SR 941.251) 6 ja 13 art.. Tilanne lokakuu 2026. Ratkaiseva on kulloinkin voimassa oleva lakiteksti; nämä tiedot eivät korvaa oikeudellista neuvontaa.

Minkä mallin tarvitset?


Kerro meille, minne tietojen pitää mennä – ohjausjärjestelmään, laskutukseen, pilveen vai kaikkiin kolmeen. Liitäntä seuraa siitä.

Puhelin
+41 (0)41 545 03 00

Tekninen tuki
helpdesk@emuag.ch

Tilaukset Sveitsi
orders@emuag.ch