Razvijeno & proizvedeno u Švicarskoj

EMU Professional II: trofazni mjerač energije usklađen s MID

Professional II mjeri trofazno – direktno do 100 A ili preko strujnih transformatora – i pohranjuje profil opterećenja u uređaju. Njegove vrijednosti su usklađene s MID i stoga odobrene za interni i eksterni obračun. Brojilo se montira na standardnu DIN šinu.

powered by swiss made software
Trofazni mjerač energije EMU Professional II s LCD displejem, oznakama CE i M22 i natpisom Made in Switzerland
EMU Professional II 3/100 LoRa · 3×230/400 V · 50 Hz · Cl. B

Certifikati

Koje certifikate ima EMU Professional II?


Brojilo za obračun mora moći više od mjerenja. Professional II ima odobrenja potrebna u Švicarskoj i EU za obračun, raspodjelu količina trećim stranama i upravljanje energijom.

100,000

mjernih vrijednosti u memoriji profila opterećenja

3 godine

historije u uređaju

4

tarife za potrošnju i isporuku

MID B+DOdobreno za obračun u EU
PTB-A 20.1Usklađeno s mjeriteljskim propisima
PTB-A 50.7Raspodjela trećim stranama i upravljanje energijom
ISO 50001Pogodno za sisteme upravljanja energijom
CLC/TR 50579Tačan i kod fotonaponskih sistema

Interfejsi

Koje interfejse ima EMU Professional II?


Professional II postoji u izvedbama s različitim interfejsima. Izbor nije sporedan – odlučuje o ožičenju, planiranju mreže, ciklusu očitavanja i o tome koji će sistemi kasnije dobiti iste vrijednosti. Zato svaki interfejs ovdje ima vlastitu stranicu s principom, dimenzioniranjem i tipičnom saradnjom s EMU M-Centerom.

Najprije praktično pravilo: M-Bus kada se u zgradi sastaje mnogo brojila za različite medije. RS-485 kada nadzorni sistem i automatizacija već koriste Modbus. TCP/IP kada postoji Ethernet, a podaci idu u cloud ili na kontrolnu tablu. LoRa kada nema načina da se položi kabl.

M-BusDvije žice, neovisno o polaritetu, do 250 brojila na M-Centeru RS-485 / Modbus RTUFieldbus za upravljačke sisteme, pristup registrima TCP/IPModbus TCP i MQTT direktno u mreži LoRaRadio u EU868 opsegu, TTN šablon uključen KNXOd Q1 2027

Najčešća greška

Interfejs se često bira prema onome što električar poznaje, a ne prema tome kuda podaci kasnije trebaju ići. Ako se za dvije godine doda obračun ili kontrolna tabla, odluka je već ugrađena. Zato na početku projekta radije određujemo ciljni sistem nego raspored stezaljki.

Izvedbe

Koje izvedbe EMU Professional II postoje?


Dvije odluke određuju izvedbu: teče li struja direktno kroz brojilo ili preko transformatora, i preko kojeg interfejsa vrijednosti napuštaju uređaj. Oznaka na prednjoj ploči sadrži oboje.

Direktni priključak 3/100 – do 100 A po fazi

Mjerni opseg 0,25–5(100) A · −25 do +70 °C · klasa B za aktivnu energiju, klasa 2 za reaktivnu energiju

Transformatorski priključak 3/5 – preko strujnih transformatora

Mjerni opseg 0,01–1(6) A sekundarno · temperaturni opseg zavisno od izvedbe, vidi natpis na prednjoj ploči · odgovarajući strujni transformatori

Dodatni prikazi

EMU Professional II 3/100 LoRa koso, na gornjoj strani vidljivi ventilacioni otvori i SMA priključak za antenu
Gornja strana s priključkom za antenu. Kod LoRa izvedbi s priključkom za vanjsku antenu SMA konektor je na vrhu. Iznad uređaja u razvodnom ormaru mora ostati prostora, inače se antena ne može montirati.
EMU Professional II 3/5 TCP/IP koso, RJ45 utičnica vidljiva na gornjoj strani
Mrežna utičnica na vrhu. Kod TCP/IP izvedbi RJ45 utičnica je na gornjoj strani, između poklopaca rednih stezaljki.

Brojevi za narudžbu

IzvedbaInterfejsBroj artikla
EMU Professional II 3/100 – direktni priključak do 100 Abez interfejsaP20A0000
EMU Professional II 3/100 M-Bus – direktni priključak do 100 AM-BusP20A000M
EMU Professional II 3/100 RS485 – direktni priključak do 100 AModbus RTU (RS-485)P20A000MO
EMU Professional II 3/100 TCP/IP – direktni priključak do 100 ATCP/IPP20A000T
EMU Professional II 3/100 LoRa – direktni priključak do 100 ALoRa, unutrašnja antenaP20A000LO
EMU Professional II 3/100 LoRa vanj. antena – direktni priključak do 100 ALoRa, unutrašnja antena i SMA priključak za vanjsku antenuP20A000LE
EMU Professional II 3/100 KNX – direktni priključak do 100 AKNX (od Q1 2027)P20A000K
EMU Professional II 3/5 – transformatorski priključakbez interfejsaP21A0000
EMU Professional II 3/5 M-Bus – transformatorski priključakM-BusP21A000M
EMU Professional II 3/5 RS485 – transformatorski priključakModbus RTU (RS-485)P21A000MO
EMU Professional II 3/5 TCP/IP – transformatorski priključakTCP/IPP21A000T
EMU Professional II 3/5 LoRa – transformatorski priključakLoRa, unutrašnja antenaP21A000LO
EMU Professional II 3/5 LoRa vanj. antena – transformatorski priključakLoRa, unutrašnja antena i SMA priključak za vanjsku antenuP21A000LE
EMU Professional II 3/5 KNX – transformatorski priključakKNX (od Q1 2027)P21A000K

Fotografije prikazuju primjere uređaja. Za narudžbu su mjerodavni broj artikla i tehnički list – tehnički list i priručnike možete preuzeti niže.

Prednosti

Šta radi EMU Professional II?


Troškovi postaju vidljivi

Potrošnju jednoznačno dodijeliti mašinama, postrojenjima, stanarima ili dijelovima zgrade – umjesto procjene ključem raspodjele.

Prepoznati vršna opterećenja

Profil opterećenja pokazuje kada nastaju vršna opterećenja i gdje se mogu smanjiti troškovi vršne snage – pohranjen u uređaju, i bez nadređenog sistema.

Efikasno koristiti energiju

Osnova podataka za upravljanje energijom prema ISO 50001 – kontinuirana i sljediva.

Pojednostaviti obračun

Podaci usklađeni s MID za interni i eksterni obračun, uključujući raspodjelu trećim stranama.

Fleksibilni tarifni modeli

Do četiri tarife za potrošnju i isporuku – i za zajednice vlastite potrošnje i struju za stanare.

Direktno u mreži

MQTT veza s kontrolnim tablama i cloud rješenjima u TCP/IP izvedbi.

Memorija profila opterećenja

Čemu služi memorija profila opterećenja u mjeraču energije?


Većina brojila prikazuje stanje. Ono odgovara na pitanje „koliko“, ali nikada na pitanje „kada“. A upravo o tom „kada“ zavise troškovi vršne snage: firma s istom godišnjom potrošnjom plaća značajno različito, zavisno od toga je li potrošnja ravnomjerno raspoređena ili koncentrisana u nekoliko četvrtsatnih intervala.

Professional II zato interno pohranjuje više od 100.000 mjernih vrijednosti, što odgovara do tri godine historije . Ključni dodatak: i bez nadređenog sistema. Brojilo ne zavisi od toga da ga neko redovno očitava. Ako očitavanje ne radi dvije sedmice – prepravka mreže, neispravan gateway, godišnji odmor – vrijednosti se ne gube, nego se preuzimaju pri sljedećem očitavanju.

To mijenja i redoslijed koraka u projektu. Brojila možete ugraditi i početi mjeriti prije nego što uopće postoji upravljanje energijom. Kada se kasnije doda Joulio-Web ili nadzorni sistem, već postoji godina historije umjesto početka od nule.

Četiri tarife, dva smjera

Do četiri tarife za potrošnju i isporuku razdvajaju visoku i nisku tarifu, kao što razdvajaju predanu i preuzetu energiju. U zajednicama vlastite potrošnje i kod struje za stanare to je osnova da svaka strana na kraju plati ono što je stvarno preuzela ili isporučila.

Na šta odgovara profil opterećenja

  • Kada nastaju vršne snage – i šta ih uzrokuje?
  • Radi li noću nešto što niko nije naručio?
  • Šta je novo postrojenje zaista donijelo?
  • Koji stanar, koja mašina, koje područje?
  • Je li račun dobavljača tačan?

Praktičan sporedni efekat

Kod reklamacije se sporni period može naknadno rekonstruisati umjesto procijeniti. To je razlika između diskusije i analize.

Područja primjene

Gdje se koristi EMU Professional II?


Proizvodnja

Potrošnja po mašini ili liniji kao osnova za projekte efikasnosti i ISO 50001 / ISO 14001.

Kancelarije i administracija

Potrošnja po zakupnoj jedinici ili dijelu zgrade.

Infrastruktura za punjenje

Mjerenje za obračun na mjestima punjenja.

Solarne elektrane

Tačan prema CLC/TR 50579, s tarifama za potrošnju i isporuku.

Struja za stanare | ZEV

Čista raspodjela u zajednicama vlastite potrošnje (ZEV) i kod struje za stanare.

Općinska komunalna preduzeća

Podmjerenje u postojećim zgradama, i s miješanim parkom brojila.

Česta pitanja

Česta pitanja o EMU Professional II


Direktni priključak ili transformatori, period ovjere, struja za stanare, ZEV i LEG, interfejsi: odgovori se zasnivaju na tehničkom listu i priručnicima brojila te važećim švicarskim pravnim osnovama.

Odobrenje, tačnost i ovjera Direktni priključak Transformatorski priključak Montaža, kućište i okruženje Profil opterećenja i pohrana podataka Interfejsi Struja za stanare, ZEV i LEG

Odobrenje, tačnost i ovjera

Šta je EMU Professional II?

EMU Professional II je trofazno brojilo električne energije za DIN šinu od 35 mm. Mjeri aktivnu i reaktivnu energiju u oba smjera, pohranjuje profil opterećenja u uređaju, upravlja s do četiri tarife i zavisno od izvedbe šalje vrijednosti preko M-Bus, Modbus RTU, TCP/IP ili LoRa. Naziva se i trofazno brojilo, kWh brojilo ili brojilo za DIN šinu.

Koju klasu tačnosti ima brojilo?

Klasu B prema EN 50470-3 za aktivnu energiju, što odgovara odstupanju od jednog procenta. Za ostale mjerne veličine važi klasa 2 prema EN 62053, dakle dva procenta. Obje klase važe u cijelom mjernom opsegu, a ne samo u nazivnoj tački.

Je li Professional II odobren za obračun?

Da. Brojilo je odobreno prema MID modulu B+D, usklađeno s mjeriteljskim propisima prema PTB-A 20.1, a u izvedbama s profilom opterećenja dodatno certificirano prema PTB-A 50.7 za raspodjelu trećim stranama i upravljanje energijom.

Koliko dugo važi ovjera brojila električne energije u Švicarskoj?

Prema članu 6 Uredbe EJPD o mjerilima električne energije i snage (EMmV, SR 941.251) elektronska brojila aktivne energije moraju se svakih deset godina ponovo ovjeriti kod ovlaštenog tijela. Za brojila s elektromehaničkim mjernim sistemom period je petnaest godina.

Može li se period ovjere produžiti?

Da. Za direktno mjeriva brojila aktivne energije bez prethodnih transformatora član 6 stav 2 EMmV dozvoljava statistički postupak uzorkovanja prema prilogu 4. Ako serija prođe uzorak, sva brojila u seriji zadržavaju važnost ovjere još pet godina.

Ko je odgovoran za poštivanje perioda ovjere?

Odgovornost snosi onaj ko koristi mjerilo, obično vlasnik ili operater postrojenja. To važi i za podbrojila u zajednici vlastite potrošnje, a ne samo za brojila operatera distributivne mreže.

Mjeri li brojilo tačno i iza fotonaponskog invertera?

Da. Professional II ispunjava CLC/FprTR 50579 i mjeri tačno i kod harmonika u opsegu od 2 do 150 kiloherca kakve proizvode inverteri. Potrošnju i isporuku broji odvojeno, što je potrebno kod postrojenja za vlastitu potrošnju.

Gdje se proizvodi Professional II?

U Švicarskoj. Razvoj, montaža ploča, završna montaža i testiranje odvijaju se ovdje, a tehnička podrška dolazi iz Baara u kantonu Zug.

Direktni priključak

Šta znači direktni priključak kod brojila električne energije?

Kod direktnog priključka cijela struja opterećenja teče kroz brojilo. Nisu potrebni strujni transformatori ni preračunavanje. To pojednostavljuje instalaciju, ali ograničava mjerljivu struju na ono što podnose stezaljke uređaja.

Do koje struje smijem mjeriti direktno?

Varijanta 3/100 s direktnim priključkom mjeri do 100 ampera po fazi. Iznad toga potreban je transformatorski priključak. Kod instalacija blizu 100 ampera transformatorski priključak je robusniji izbor.

Koji presjek provodnika primaju stezaljke?

Kod direktnog priključka od 1,5 do 35 kvadratnih milimetara. Moment pritezanja je 2 njutnmetra, najviše 3 njutnmetra. Premali moment dovodi do prelaznog otpora i zagrijavanja stezaljke.

Od koje struje brojilo počinje brojati?

Struja pokretanja varijante s direktnim priključkom je 20 miliampera. Manje struje brojilo ne bilježi. Za mjerenja stanja pripravnosti pojedinačnih uređaja to je donja granica.

Koji napon i frekvenciju brojilo treba?

400 V AC između faznih provodnika s tolerancijom plus/minus 20 procenata, što odgovara 230 V prema nuli. Nazivna frekvencija 50 Hz, 60 Hz na zahtjev. Mjerni opseg je od 40 do 65 Hz.

Kada prelazim s direktnog na transformatorski priključak?

Čim očekivana trajna struja pređe 100 ampera ili napojni vod ima presjek veći od 35 kvadratnih milimetara. I skučen prostor u razvodnom ormaru govori u prilog transformatorima, jer tada do brojila idu samo tanki mjerni vodi.

Transformatorski priključak

Šta je transformatorski priključak?

Kod transformatorskog priključka strujni transformatori mjere struju opterećenja i pretvaraju je u malu sekundarnu struju od 5 ili 1 A. Samo ta sekundarna struja teče kroz brojilo. Tako se mogu mjeriti instalacije sve do područja kiloampera.

Koje prenosne odnose podržava Professional II?

Kod varijante s 5 A sekundarno od 5/5 do 20.000/5 u koracima od 5 A. Kod varijante s 1 A sekundarno od 1/1 do 4.000/1. Odnos se podešava u brojilu, koje zatim skalira vrijednosti na primarnu stranu.

Koliko visoka smije biti sekundarna struja?

Varijanta 3/5 trajno podnosi do 6 A sekundarne struje. Struja pokretanja je 1 mA, pa brojilo bilježi i vrlo mala opterećenja u odnosu na veličinu transformatora.

Koji podaci o stezaljkama važe za brojilo s transformatorskim priključkom?

Presjek provodnika od 1 do 6 kvadratnih milimetara, moment pritezanja 0,8 Nm, najviše 1 Nm. Krugovi strujnih transformatora nikada ne smiju biti otvoreni tokom rada, jer inače nastaju opasno visoki naponi.

Moram li podesiti prenosni odnos u brojilu?

Da. Bez ispravno podešenog odnosa brojilo pogrešno skalira sekundarne vrijednosti i obračun nije tačan. Podešavanje je opisano u quickstartu za Professional II i treba ga dokumentovati pri puštanju u rad.

Podliježu li strujni transformatori ovjeri?

Prema članu 13 stav 1 EMmV važnost ovjere induktivnih i kapacitivnih mjernih transformatora je neograničena. Za druge tipove transformatora savezni ured može pri odobrenju tipa pojedinačno odrediti period ponovne ovjere.

Koliko je tačno mjerenje s transformatorima?

Ukupna tačnost proizlazi iz brojila i transformatora zajedno. Brojilo ispunjava klasu B prema EN 50470-3. Da bi to vrijedilo i u praksi, klasa transformatora mora odgovarati, a opterećenje mora ostati u okviru specifikacije transformatora.

Montaža, kućište i okruženje

Koliko prostora brojilo treba u razvodnom ormaru?

90 × 91 × 72 milimetra, odnosno 5 modula na DIN šini od 35 mm. Težina je oko 350 grama.

Koji stepen zaštite ima Professional II?

Kućište ispunjava IP51, stezaljke IP20. Brojilo je izvedeno u klasi zaštite II. Za vanjsku upotrebu ili vlažno okruženje potrebno je odgovarajuće kućište.

U kojem temperaturnom opsegu brojilo radi?

Opseg počinje na minus 25 stepeni Celzijusa; gornja granica zavisi od izvedbe i odštampana je na prednjoj ploči – kod varijanti 3/100 s direktnim priključkom iznosi plus 70 stepeni, kod više transformatorskih varijanti 3/5 plus 55 stepeni. Mehanička klasa okruženja je M2, elektromagnetska E2.

Između koliko tarifa brojilo može prebacivati?

Zavisno od izvedbe dvije ili četiri tarife. Prebacivanje se vrši preko upravljačkih ulaza 230 V AC. Potrošnja i isporuka broje se odvojeno, pa se mogu pokriti i tarife za predaju u mrežu.

Profil opterećenja i pohrana podataka

Šta je memorija profila opterećenja i za šta mi treba?

Memorija profila opterećenja bilježi potrošnju u fiksnim intervalima, kod Professional II svakih 15 minuta. Iz toga se mogu očitati vršna opterećenja, potrošnja u stanju pripravnosti i vremena rada. Za tarife snage i upravljanje energijom prema ISO 50001 to je osnova podataka.

Koliko dugo memorija traje?

Više od 100.000 mjernih vrijednosti, što kod četvrtsatnih vrijednosti odgovara više od tri godine historije. Brojilo bilježi bez obzira na to je li priključen nadređeni sistem.

Šta se dešava pri nestanku struje?

Unutrašnji sat radi dalje 18 dana na rezervi. Mjerne vrijednosti nalaze se u EEPROM-u i ostaju tamo najmanje deset godina. Nakon povratka napajanja uređaj nastavlja brojati bez zahvata u podatke.

Zašto je profil opterećenja važan za raspodjelu trećim stranama?

Zato što samo vremenski razložene vrijednosti pokazuju koja je količina u kojem trenutku predana trećim stranama. Izvedbe Professional II s profilom opterećenja za to su certificirane prema PTB-A 50.7.

Interfejsi

Koji interfejsi postoje?

Zavisno od izvedbe M-Bus, Modbus RTU preko RS-485, TCP/IP ili LoRa. Dodatno postoje S0 impulsni izlaz i optički interfejs. Svaka izvedba ima vlastiti priručnik za interfejs.

Kakvo opterećenje sabirnice brojilo stvara na M-Busu?

1,5 miliampera, što je tačno jedno jedinično M-Bus opterećenje. Primarne adrese mogu se podesiti od 0 do 250, sekundarna adresa ima osam cifara. Fabrički su podešeni primarna adresa 000, 2400 bauda i serijski broj kao sekundarna adresa.

Koje brzine prenosa podržava M-Bus izvedba?

300 do 9600 bauda. U većim instalacijama se pokazalo 2400 bauda, jer domet značajno opada pri većim brzinama. EMU M-Center očitava brojila s tom postavkom.

Koje postavke važe za Modbus RTU?

Brojilo opterećuje RS-485 segment s jednom osminom jediničnog opterećenja i radi s 9600 do 115.200 bauda. Raspored registara nalazi se u priručniku za Modbus interfejs.

Šta može TCP/IP izvedba?

Ima RJ45 priključak sa 100 megabita full duplex i donosi web server, Modbus TCP, HTTP GET interfejs i NTP sinhronizaciju vremena. Fabrički adresu dobija putem DHCP-a. MQTT omogućava direktno povezivanje s kontrolnim tablama i cloud uslugama.

Koji frekvencijski opseg i koju LoRa klasu koristi brojilo?

863 do 870 megaherca, LoRaWAN 1.0.3, standardno klasa C, moguća je klasa A. Prijava putem OTAA ili ABP.

Postoji li LoRa dekoder?

Da. U The Things Network EMU Professional II LoRa je dostupan kao šablon. Za druge sisteme EMU nudi dekoder na GitHubu, zajedno s generatorom i dekoderom payloada kao web alatima.

Koje podatke daje S0 impulsni izlaz?

Izlaz je u skladu s EN 62053-31 i izveden kao opto-MOSFET za 5 do 60 V DC ili AC. Može se podesiti 1, 10, 100, 1000 ili 10.000 impulsa po kilovat-satu i trajanje impulsa od 2, 10, 30, 40 ili 120 milisekundi.

Postoji li optički interfejs?

Da, infracrveni interfejs D0 prema EN 62056-21. Služi za očitavanje na licu mjesta, neovisno o ožičenju sabirnice.

Kako sarađuju Professional II i EMU M-Center?

M-Center očitava brojilo preko M-Bus ili Modbus RTU, pohranjuje vrijednosti i prosjeđuje ih preko MQTT, BACnet IP, OPC UA, Modbus TCP, API, FTP ili e-maila. Funkcija profila opterećenja u M-Centeru zahtijeva EMU Professional II.

Struja za stanare, ZEV i LEG

Koja brojila trebam za struju za stanare?

Operater distributivne mreže mjeri na priključnoj tački zgrade. Raspodjela na pojedine stanare ide preko podbrojila koja vlasnik nabavlja i održava. Ta brojila moraju ispunjavati zahtjeve mjeriteljskih propisa, jer se njihove vrijednosti koriste za obračun.

Šta je zajednica vlastite potrošnje (ZEV)?

Više krajnjih potrošača na istoj lokaciji udružuje se i prema operateru mreže nastupa kao jedan krajnji potrošač. Pravna osnova su članovi 17 i 18 švicarskog Zakona o energiji u verziji koja važi od 1. januara 2025. Prema članu 17 stav 2 EnG mogu se uključiti zakupci i najmoprimci.

Šta je virtuelna ZEV (vZEV)?

U virtuelnoj zajednici mjerenja operatera mreže ostaju i spajaju se računski, umjesto da fizički prolaze kroz zajedničku priključnu tačku. Pojam potječe iz prakse operatera mreža; sam Zakon o energiji ga ne koristi. Koja je varijanta moguća, određuje nadležni operater mreže.

Šta je lokalna elektroenergetska zajednica (LEG)?

LEG prema članu 17d švicarskog Zakona o snabdijevanju električnom energijom, na snazi od 1. januara 2026, povezuje krajnje potrošače, proizvođače obnovljive električne energije i operatere skladišta unutar istog područja mreže, na istom naponskom nivou i fizički blizu jedni drugima. Njen obuhvat je najviše teritorija jedne općine.

Kakvo mjerenje zahtijeva LEG?

Prema članu 17d StromVG svaki učesnik mora imati pametni mjerni sistem kojim ga oprema operater mreže. Obračun prema mreži ide preko tih mjernih sistema, a ne preko privatnih podbrojila.

Koju ulogu ima Professional II u ZEV-u ili LEG-u?

Mjeri iza priključne tačke: pojedinačne stanove i poslovne prostore, mjesta punjenja, toplotne pumpe, fotonaponske sisteme i skladišta. Te vrijednosti su osnova za interni obračun, provjeru ključeva raspodjele i nadzor. Razgraničenje prema mreži ostaje stvar operatera mreže.

Koja izvedba odgovara za mjerenje solarne elektrane?

Izvedba s dvosmjernim mjerenjem i memorijom profila opterećenja. Tako se proizvodnja, vlastita potrošnja i predaja u mrežu mogu pratiti odvojeno, a do četiri tarife mogu se rasporediti na potrošnju i isporuku.

Važe li periodi ovjere i za podbrojila u ZEV-u?

Da. Desetogodišnji period ponovne ovjere prema članu 6 EMmV vezan je za mjerilo, a ne za onoga ko ga koristi. Ako se njegove vrijednosti koriste za obračun, brojilo mora imati važeću ovjeru.

Pravne informacije iz švicarskog Zakona o energiji (EnG, SR 730.0) čl. 17 i 18, Zakona o snabdijevanju električnom energijom (StromVG, SR 734.7) čl. 17d i 17e i Uredbe EJPD o mjerilima električne energije i snage (EMmV, SR 941.251) čl. 6 i 13. Stanje oktobar 2026. Mjerodavan je pravni tekst koji važi u datom trenutku; ove informacije ne zamjenjuju pravni savjet.

Koja vam izvedba treba?


Recite nam kuda podaci trebaju ići – nadređeni sistem, obračun, cloud ili sve troje. Iz toga proizlazi interfejs.

Telefon
+41 (0)41 545 03 00

Tehnička podrška
helpdesk@emuag.ch

Narudžbe Švicarska
orders@emuag.ch