Vyvinuto & vyrobeno ve Švýcarsku

EMU Professional II: třífázový měřič energie v souladu s MID

Professional II měří třífázově – přímo do 100 A nebo přes proudové transformátory – a ukládá zátěžový profil v zařízení. Jeho hodnoty odpovídají MID, a jsou proto schválené pro interní i externí vyúčtování. Měřič se montáží na standardní lištu DIN.

powered by swiss made software
Třífázový měřič energie EMU Professional II s LCD displejem, označením CE a M22 a nápisem Made in Switzerland
EMU Professional II 3/100 LoRa · 3×230/400 V · 50 Hz · Cl. B

Certifikace

Jaké certifikace má EMU Professional II?


Měřič určený pro vyúčtování musí umět víc než měřit. Professional II má schválení požadovaná ve Švýcarsku a v EU pro vyúčtování, rozúčtování třetím stranám a řízení energie.

100,000

naměřených hodnot v paměti zátěžového profilu

3 roky

historie v zařízení

4

tarify pro odběr a dodávku

MID B+DSchváleno pro vyúčtování v EU
PTB-A 20.1V souladu s metrologickými předpisy
PTB-A 50.7Rozúčtování třetím stranám a řízení energie
ISO 50001Vhodné pro systémy řízení energie
CLC/TR 50579Přesný i u fotovoltaiky

Rozhraní

Jaká rozhraní má EMU Professional II?


Professional II existuje v provedeních s různými rozhraními. Volba není vedlejší – rozhoduje o kabeláži, plánování sítě, cyklu odečtu a o tom, které systémy se později dostanou ke stejným hodnotám. Každé rozhraní proto má vlastní stránku s principem, dimenzováním a typickou spoluprací s EMU M-Center.

Nejprve základní pravidlo: M-Bus, když se v budově sejde mnoho měřičů pro různá média. RS-485, když řídicí systém a automatizace už používají Modbus. TCP/IP, když je k dispozici Ethernet a data mají jít do cloudu nebo na dashboard. LoRa, když není možné přivést kabel.

M-BusDva vodiče, nezávislé na polaritě, až 250 měřičů na M-Center RS-485 / Modbus RTUPrůmyslová sběrnice pro řídicí systémy, přístup k registrům TCP/IPModbus TCP a MQTT přímo v síti LoRaRádio v pásmu EU868, šablona TTN v balení KNXOd 1. čtvrtletí 2027

Nejčastější chyba

Rozhraní se často volí podle toho, co zná elektrikář, ne podle toho, kam mají data později jít. Přibude-li za dva roky vyúčtování nebo dashboard, rozhodnutí je už zabudováno. Proto na začátku projektu raději určujeme cílový systém než obsazení svorek.

Provedení

Jaká provedení EMU Professional II existují?


O provedení rozhodují dvě volby: protéká proud přímo měřičem, nebo přes transformátory, a přes jaké rozhraní mají hodnoty opouštět zařízení. Označení na čelním panelu zachycuje obojí.

Přímé připojení 3/100 – až 100 A na fázi

Měřicí rozsah 0,25–5(100) A · −25 až +70 °C · třída B pro činnou energii, třída 2 pro jalovou energii

Transformátorové připojení 3/5 – přes proudové transformátory

Měřicí rozsah 0,01–1(6) A sekundárně · teplotní rozsah podle provedení, viz potisk na čelním panelu · vhodné proudové transformátory

Další pohledy

EMU Professional II 3/100 LoRa šikmo, na horní straně viditelné větrací štěrbiny a anténní konektor SMA
Horní strana s anténním konektorem. U verzí LoRa s konektorem pro externí anténu je konektor SMA nahoře. Nad zařízením v rozvaděči je třeba ponechat místo, jinak anténu nelze namontovat.
EMU Professional II 3/5 TCP/IP šikmo, na horní straně viditelná zásuvka RJ45
Síťová zásuvka nahoře. U verzí TCP/IP je zásuvka RJ45 na horní straně, mezi kryty svorkovnic.

Objednací čísla

ProvedeníRozhraníČíslo artiklu
EMU Professional II 3/100 – přímé připojení do 100 Abez rozhraníP20A0000
EMU Professional II 3/100 M-Bus – přímé připojení do 100 AM-BusP20A000M
EMU Professional II 3/100 RS485 – přímé připojení do 100 AModbus RTU (RS-485)P20A000MO
EMU Professional II 3/100 TCP/IP – přímé připojení do 100 ATCP/IPP20A000T
EMU Professional II 3/100 LoRa – přímé připojení do 100 ALoRa, interní anténaP20A000LO
EMU Professional II 3/100 LoRa ext. anténa – přímé připojení do 100 ALoRa, interní anténa a konektor SMA pro externí anténuP20A000LE
EMU Professional II 3/100 KNX – přímé připojení do 100 AKNX (od 1. čtvrtletí 2027)P20A000K
EMU Professional II 3/5 – transformátorové připojeníbez rozhraníP21A0000
EMU Professional II 3/5 M-Bus – transformátorové připojeníM-BusP21A000M
EMU Professional II 3/5 RS485 – transformátorové připojeníModbus RTU (RS-485)P21A000MO
EMU Professional II 3/5 TCP/IP – transformátorové připojeníTCP/IPP21A000T
EMU Professional II 3/5 LoRa – transformátorové připojeníLoRa, interní anténaP21A000LO
EMU Professional II 3/5 LoRa ext. anténa – transformátorové připojeníLoRa, interní anténa a konektor SMA pro externí anténuP21A000LE
EMU Professional II 3/5 KNX – transformátorové připojeníKNX (od 1. čtvrtletí 2027)P21A000K

Fotografie ukazují vzorová zařízení. Pro objednávku je rozhodující číslo artiklu a katalogový list – katalogový list a návody najdete ke stažení níže.

Přínosy

Co umí EMU Professional II?


Zviditelnit náklady

Jednoznačně přiřadit spotřebu strojům, zařízením, nájemníkům nebo částem budovy – místo odhadu pomocí rozdělovacího klíče.

Rozpoznat špičky zatížení

Zátěžový profil ukazuje, kdy vznikají špičky a kde lze snížit platby za příkon – uložený v zařízení, i bez nadřazeného systému.

Efektivně využívat energii

Datový základ pro energetický management podle ISO 50001 – průběžný a dohledatelný.

Zjednodušit vyúčtování

Data v souladu s MID pro interní i externí vyúčtování, včetně rozúčtování třetím stranám.

Flexibilní tarifní modely

Až čtyři tarify pro odběr a dodávku – i pro společenství vlastní spotřeby a elektřinu pro nájemníky.

Přímo v síti

Připojení MQTT k dashboardům a cloudovým řešením ve verzi TCP/IP.

Paměť zátěžového profilu

K čemu slouží paměť zátěžového profilu v měřiči energie?


Většina měřičů ukazuje stav. Ten odpovídá na otázku „kolik“, ale nikdy na otázku „kdy“. A právě na tomto „kdy“ závisí poplatky za příkon: firma se stejnou roční spotřebou platí výrazně rozdílně podle toho, zda je spotřeba rozložena rovnoměrně, nebo soustředěna do několika čtvrthodin.

Professional II proto interně ukládá více než 100 000 naměřených hodnot, což odpovídá až třem letům historie . Rozhodující dodatek: i bez nadřazeného systému. Měřič není závislý na tom, že ho někdo pravidelně odečítá. Pokud odečet dva týdny nefunguje – přestavba sítě, vadná brána, dovolená – hodnoty se neztratí, ale doplní se při příštím odečtu.

Mění to i pořadí kroků v projektu. Měřiče můžete nainstalovat a začít měřit ještě před tím, než vznikne jakékoli řízení energie. Když později přibude Joulio-Web nebo řídicí systém, je už k dispozici rok historie místo startu od nuly.

Čtyři tarify, dva směry

Až čtyři tarify pro odběr a dodávku oddělují vysoký a nízký tarif stejně jako dodanou a odebranou energii. Ve společenstvích vlastní spotřeby a u elektřiny pro nájemníky je to základ pro to, aby každá strana nakonec zaplatila za to, co skutečně odebrala nebo dodala.

Na co odpovídá zátěžový profil

  • Kdy vznikají špičky příkonu – a co je způsobuje?
  • Běží v noci něco, co nikdo neobjednal?
  • Co nové zařízení skutečně přineslo?
  • Který nájemník, který stroj, která oblast?
  • Je faktura dodavatele správná?

Praktický vedlejší efekt

Při reklamaci lze sporné období dodatečně rekonstruovat místo odhadovat. To je rozdíl mezi diskusí a analýzou.

Oblasti použití

Kde se používá EMU Professional II?


Výroba

Spotřeba na stroj nebo linku jako základ pro projekty efektivity a ISO 50001 / ISO 14001.

Kanceláře a správa

Spotřeba na nájemní jednotku nebo část budovy.

Nabíjecí infrastruktura

Měření pro vyúčtování na nabíjecích bodech.

Fotovoltaické elektrárny

Přesný podle CLC/TR 50579, s tarify pro odběr a dodávku.

Elektřina pro nájemníky | ZEV

Čisté rozdělení ve společenstvích vlastní spotřeby (ZEV) a u elektřiny pro nájemníky.

Městské energetické podniky

Podružné měření ve stávajících budovách, i se smíšeným parkem měřičů.

Časté dotazy

Časté dotazy k EMU Professional II


Přímé připojení nebo transformátory, lhůta ověření, elektřina pro nájemníky, ZEV a LEG, rozhraní: odpovědi vycházejí z katalogového listu a návodů měřiče a z platných švýcarských právních základů.

Schválení, přesnost a ověření Přímé připojení Transformátorové připojení Montáž, kryt a prostředí Zátěžový profil a ukládání dat Rozhraní Elektřina pro nájemníky, ZEV a LEG

Schválení, přesnost a ověření

Co je EMU Professional II?

EMU Professional II je třífázový měřič energie na lištu DIN 35 mm. Měří činnou a jalovou energii v obou směrech, ukládá zátěžový profil v zařízení, zvládá až čtyři tarify a podle provedení předává hodnoty přes M-Bus, Modbus RTU, TCP/IP nebo LoRa. Označuje se také jako třífázový elektroměr, kWh měřič nebo elektroměr na lištu DIN.

Jakou třídu přesnosti má měřič?

Třídu B podle EN 50470-3 pro činnou energii, což odpovídá odchylce jednoho procenta. Pro ostatní měřené veličiny platí třída 2 podle EN 62053, tedy dvě procenta. Obě třídy platí v celém měřicím rozsahu, nejen v jmenovitém bodě.

Je Professional II schválen pro vyúčtování?

Ano. Měřič je schválen podle MID modulu B+D, v souladu s metrologickými předpisy podle PTB-A 20.1 a ve verzích se zátěžovým profilem navíc certifikován podle PTB-A 50.7 pro rozúčtování třetím stranám a řízení energie.

Jak dlouho platí ověření elektroměru ve Švýcarsku?

Podle článku 6 nařízení EJPD o měřidlech elektrické energie a výkonu (EMmV, SR 941.251) musí být elektronické měřiče činné energie znovu ověřeny každých deset let autorizovaným subjektem. Pro měřiče s elektromechanickým měřicím ústrojím platí lhůta patnáct let.

Lze lhůtu ověření prodloužit?

Ano. Pro přímo měřící měřiče činné energie bez předsazených transformátorů dovoluje čl. 6 odst. 2 EMmV statistický výběrový postup podle přílohy 4. Pokud dávka projde výběrem, všechny měřiče dávky si ponechají platnost ověření na dalších pět let.

Kdo odpovídá za dodržení lhůty ověření?

Odpovědnost nese ten, kdo měřidlo používá, obvykle vlastník nebo provozovatel zařízení. To platí i pro podružné měřiče ve společenství vlastní spotřeby, nejen pro měřiče provozovatele distribuční soustavy.

Měří měřič správně i za fotovoltaickým střídačem?

Ano. Professional II splňuje CLC/FprTR 50579 a měří správně i při harmonických v rozsahu 2 až 150 kilohertzů, jaké vytvářejí střídače. Odběr a dodávku počítá odděleně, což je u zařízení pro vlastní spotřebu nutné.

Kde se Professional II vyrábí?

Ve Švýcarsku. Vývoj, osazování desek, finální montáž a testování probíhají u nás a technická podpora působí z Baaru v kantonu Zug.

Přímé připojení

Co znamená přímé připojení u elektroměru?

Při přímém připojení prochází měřičem celý proud zátěže. Nejsou potřeba proudové transformátory ani přepočet. To zjednodušuje instalaci, ale omezuje měřitelný proud na to, co snášejí svorky zařízení.

Do jakého proudu mohu měřit přímo?

Varianta 3/100 s přímým připojením měří až 100 ampérů na fázi. Nad tuto hodnotu je nutné transformátorové připojení. U instalací blízko 100 ampérů je transformátorové připojení robustnější volbou.

Jaký průřez vodiče svorky pojmou?

U přímého připojení 1,5 až 35 čtverečních milimetrů. Utahovací moment je 2 newtonmetry, maximálně 3 newtonmetry. Příliš malý moment vede k přechodovému odporu a zahřívání svorky.

Od jakého proudu měřič začíná počítat?

Rozběhový proud varianty s přímým připojením je 20 miliampérů. Menší proudy měřič nezaznamenává. Pro měření pohotovostního režimu jednotlivých spotřebičů je to dolní hranice.

Jaké napětí a frekvenci měřič potřebuje?

400 V AC mezi fázovými vodiči s tolerancí plus/minus 20 procent, což odpovídá 230 V proti nulovému vodiči. Jmenovitá frekvence 50 Hz, 60 Hz na požádání. Měřicí rozsah je 40 až 65 Hz.

Kdy přejít z přímého na transformátorové připojení?

Jakmile očekávaný trvalý proud přesáhne 100 ampérů nebo má přívodní vedení průřez nad 35 čtverečních milimetrů. Pro transformátory hovoří i stísněný prostor v rozvaděči, protože k měřiči pak vedou jen tenké měřicí vodiče.

Transformátorové připojení

Co je transformátorové připojení?

Při transformátorovém připojení měří proud zátěže proudové transformátory a převádějí ho na malý sekundární proud 5 nebo 1 A. Měřičem prochází jen tento sekundární proud. Tak lze měřit instalace až do rozsahu kiloampérů.

Jaké převody transformátorů Professional II zvládá?

U varianty s 5 A sekundárně od 5/5 do 20 000/5 v krocích po 5 A. U varianty s 1 A sekundárně od 1/1 do 4 000/1. Převod se nastavuje v měřiči, který pak hodnoty přepočítá na primární stranu.

Jak vysoký smí být sekundární proud?

Varianta 3/5 snáší trvale až 6 A sekundárního proudu. Rozběhový proud je 1 mA, takže měřič zaznamenává i velmi malé zátěže v poměru k velikosti transformátoru.

Jaké údaje svorek platí pro měřič s transformátorovým připojením?

Průřez vodiče 1 až 6 čtverečních milimetrů, utahovací moment 0,8 Nm, maximálně 1 Nm. Obvody proudových transformátorů nesmí být během provozu nikdy rozpojené, jinak vznikají nebezpečně vysoká napětí.

Musím v měřiči nastavit převod transformátoru?

Ano. Bez správně nastaveného převodu měřič chybně přepočítá sekundární hodnoty a vyúčtování nesedí. Nastavení popisuje quickstart Professional II a mělo by být zdokumentováno při uvedení do provozu.

Podléhají proudové transformátory ověření?

Podle čl. 13 odst. 1 EMmV je platnost ověření indukčních a kapacitních měřicích transformátorů neomezená. U jiných typů transformátorů může spolkový úřad při schválení typu stanovit lhůtu opětovného ověření individuálně.

Jak přesné je měření s transformátory?

Celková přesnost vyplývá z měřiče a transformátoru dohromady. Měřič splňuje třídu B podle EN 50470-3. Aby to platilo i v praxi, musí třída transformátoru odpovídat a zatížení musí zůstat v rámci specifikace transformátoru.

Montáž, kryt a prostředí

Kolik místa potřebuje měřič v rozvaděči?

90 × 91 × 72 milimetrů, tedy 5 modulů na liště DIN 35 mm. Hmotnost je asi 350 gramů.

Jaké krytí má Professional II?

Kryt splňuje IP51, svorky IP20. Měřič je proveden ve třídě ochrany II. Pro venkovní použití nebo vlhké prostředí je potřeba vhodná skříň.

V jakém teplotním rozsahu měřič pracuje?

Rozsah začíná na minus 25 stupních Celsia; horní mez závisí na provedení a je vytištěna na čelním panelu – u variant 3/100 s přímým připojením je to plus 70 stupňů, u několika transformátorových variant 3/5 plus 55 stupňů. Mechanická třída prostředí je M2, elektromagnetická E2.

Mezi kolika tarify může měřič přepínat?

Podle provedení dva nebo čtyři tarify. Přepínání probíhá přes řídicí vstupy 230 V AC. Odběr a dodávka se počítají odděleně, takže lze pokrýt i výkupní tarify.

Zátěžový profil a ukládání dat

Co je paměť zátěžového profilu a k čemu ji potřebuji?

Paměť zátěžového profilu zaznamenává spotřebu v pevných intervalech, u Professional II každých 15 minut. Z toho lze vyčíst špičky zatížení, pohotovostní spotřebu a provozní doby. Pro výkonové tarify a řízení energie podle ISO 50001 je to datový základ.

Na jak dlouho paměť stačí?

Více než 100 000 naměřených hodnot, což při čtvrthodinových hodnotách odpovídá více než třem letům historie. Měřič zaznamenává bez ohledu na to, zda je připojen nadřazený systém.

Co se stane při výpadku napájení?

Interní hodiny běží dál 18 dní na zálohu. Naměřené hodnoty jsou v paměti EEPROM a zůstanou tam nejméně deset let. Po obnovení napájení zařízení pokračuje v počítání bez zásahu do dat.

Proč je zátěžový profil důležitý pro rozúčtování třetím stranám?

Protože jen časově rozlišené hodnoty ukazují, jaké množství bylo předáno třetím stranám v kterém okamžiku. Verze Professional II se zátěžovým profilem jsou k tomu certifikovány podle PTB-A 50.7.

Rozhraní

Jaká rozhraní jsou k dispozici?

Podle provedení M-Bus, Modbus RTU přes RS-485, TCP/IP nebo LoRa. Navíc je k dispozici impulzní výstup S0 a optické rozhraní. Každé provedení má vlastní návod k rozhraní.

Jakou zátěž sběrnice M-Bus měřič vytváří?

1,5 miliampéru, což je přesně jedna jednotková zátěž M-Bus. Primární adresy lze nastavit od 0 do 250, sekundární adresa je osmimístná. Z výroby je nastavena primární adresa 000, 2400 baud a sériové číslo jako sekundární adresa.

Jaké přenosové rychlosti podporuje verze M-Bus?

300 až 9600 baud. Ve větších instalacích se osvědčilo 2400 baud, protože při vyšších rychlostech výrazně klesá dosah. EMU M-Center odečítá měřiče s tímto nastavením.

Jaká nastavení platí pro Modbus RTU?

Měřič zatěžuje segment RS-485 jednou osminou jednotkové zátěže a pracuje s 9600 až 115 200 baud. Přiřazení registrů je v návodu k rozhraní Modbus.

Co umí verze TCP/IP?

Má konektor RJ45 se 100 Mbit full duplex a nabízí webový server, Modbus TCP, rozhraní HTTP GET a synchronizaci času NTP. Z výroby získává adresu přes DHCP. MQTT umožňuje přímé připojení k dashboardům a cloudovým službám.

Jaké frekvenční pásmo a jakou třídu LoRa měřič používá?

863 až 870 MHz, LoRaWAN 1.0.3, standardně třída C, možná je třída A. Připojení přes OTAA nebo ABP.

Existuje dekodér LoRa?

Ano. V The Things Network je EMU Professional II LoRa k dispozici jako šablona. Pro jiné systémy poskytuje EMU dekodér na GitHubu spolu s generátorem a dekodérem payloadu jako webovými nástroji.

Jaká data poskytuje impulzní výstup S0?

Výstup odpovídá EN 62053-31 a je proveden jako opto-MOSFET pro 5 až 60 V DC nebo AC. Lze nastavit 1, 10, 100, 1000 nebo 10 000 impulzů na kilowatthodinu a délky impulzů 2, 10, 30, 40 nebo 120 milisekund.

Existuje optické rozhraní?

Ano, infračervené rozhraní D0 podle EN 62056-21. Slouží k odečtu na místě, nezávisle na kabeláži sběrnice.

Jak spolupracují Professional II a EMU M-Center?

M-Center odečítá měřič přes M-Bus nebo Modbus RTU, ukládá hodnoty a předává je přes MQTT, BACnet IP, OPC UA, Modbus TCP, API, FTP nebo e-mail. Funkce zátěžového profilu M-Center vyžaduje EMU Professional II.

Elektřina pro nájemníky, ZEV a LEG

Jaké měřiče potřebuji pro elektřinu pro nájemníky?

Provozovatel distribuční soustavy měří v připojovacím bodě budovy. Rozdělení na jednotlivé nájemníky probíhá přes podružné měřiče, které vlastník pořizuje a provozuje. Tyto měřiče musí splňovat požadavky metrologického práva, protože jejich hodnoty slouží k vyúčtování.

Co je společenství vlastní spotřeby (ZEV)?

Několik koncových spotřebitelů na stejném místě se spojí a vůči provozovateli soustavy vystupují jako jeden koncový spotřebitel. Právním základem jsou články 17 a 18 švýcarského energetického zákona ve znění platném od 1. ledna 2025. Podle čl. 17 odst. 2 EnG lze zahrnout nájemce a pachtýře.

Co je virtuální ZEV (vZEV)?

Ve virtuálním společenství zůstávají měření provozovatele soustavy zachována a slučují se výpočetně, místo aby fyzicky procházela společným připojovacím bodem. Pojem pochází z praxe provozovatelů soustav; energetický zákon ho nepoužívá. Která varianta je možná, určuje příslušný provozovatel soustavy.

Co je místní elektroenergetické společenství (LEG)?

LEG podle čl. 17d švýcarského zákona o zásobování elektřinou, účinného od 1. ledna 2026, spojuje koncové spotřebitele, výrobce obnovitelné elektřiny a provozovatele úložišť ve stejné oblasti soustavy, na stejné úrovni a fyzicky blízko sebe. Jeho rozsah zahrnuje nejvýše území jedné obce.

Jaké měření LEG vyžaduje?

Podle čl. 17d StromVG musí mít každý účastník inteligentní měřicí systém, kterým ho vybaví provozovatel soustavy. Vyúčtování vůči síti probíhá přes tyto systémy, ne přes soukromé podružné měřiče.

Jakou roli hraje Professional II v ZEV nebo LEG?

Měří za připojovacím bodem: jednotlivé byty a provozovny, nabíjecí body, tepelná čerpadla, fotovoltaiku a úložiště. Tyto hodnoty jsou základem interního vyúčtování, kontroly rozdělovacích klíčů a monitoringu. Vymezení vůči síti zůstává věcí provozovatele soustavy.

Které provedení se hodí pro měření fotovoltaické elektrárny?

Provedení s obousměrným měřením a pamětí zátěžového profilu. Díky tomu lze výrobu, vlastní spotřebu a dodávku sledovat odděleně a až čtyři tarify rozdělit mezi odběr a dodávku.

Platí lhůty ověření i pro podružné měřiče v ZEV?

Ano. Desetiletá lhůta opětovného ověření podle čl. 6 EMmV se váže k měřidlu, ne k tomu, kdo ho provozuje. Pokud jeho hodnoty slouží k vyúčtování, musí mít měřič platné ověření.

Právní informace ze švýcarského energetického zákona (EnG, SR 730.0) čl. 17 a 18, zákona o zásobování elektřinou (StromVG, SR 734.7) čl. 17d a 17e a nařízení EJPD o měřidlech elektrické energie a výkonu (EMmV, SR 941.251) čl. 6 a 13. Stav k říjnu 2026. Rozhodující je právní text platný v dané době; tyto informace nenahrazují právní poradenství.

Jaké provedení potřebujete?


Řekněte nám, kam mají data jít – nadřazený systém, vyúčtování, cloud nebo všechny tři. Z toho vyplyne rozhraní.

Telefon
+41 (0)41 545 03 00

Technická podpora
helpdesk@emuag.ch

Objednávky Švýcarsko
orders@emuag.ch