Udviklet & produceret i Schweiz

EMU Professional II: MID-godkendt trefaset strømmåler

Professional II måler trefaset – direkte op til 100 A eller via strømtransformere – og gemmer belastningsprofilen i enheden. Værdierne er MID-godkendte og dermed tilladt til intern og ekstern afregning. Måleren monteres på en standard DIN-skinne.

powered by swiss made software
EMU Professional II trefaset strømmåler med LCD-display, CE- og M22-mærkning og påskriften Made in Switzerland
EMU Professional II 3/100 LoRa · 3×230/400 V · 50 Hz · Cl. B

Certificeringer

Hvilke certificeringer har EMU Professional II?


En måler til afregning skal kunne mere end at måle. Professional II har de godkendelser, der kræves i Schweiz og EU til afregning, fordeling af mængder til tredjeparter og energistyring.

100,000

måleværdier i belastningsprofilhukommelsen

3 år

historik i enheden

4

tariffer for forbrug og levering

MID B+DGodkendt til afregning i EU
PTB-A 20.1Overholder justeringslovgivningen
PTB-A 50.7Fordeling til tredjeparter og energistyring
ISO 50001Egnet til energistyringssystemer
CLC/TR 50579Også nøjagtig ved solceller

Grænseflader

Hvilke grænseflader har EMU Professional II?


Professional II findes i varianter med forskellige grænseflader. Valget er ingen bisag – det afgør ledningsføringen, netværksplanlægningen, udlæsningscyklussen og hvilke systemer der senere kan få adgang til de samme værdier. Hver grænseflade har derfor sin egen side her med princippet, dimensioneringen og det typiske samspil med EMU M-Center.

Først en tommelfingerregel: M-Bus, når mange målere for forskellige medier mødes i bygningen. RS-485, når styring og automation allerede bruger Modbus. TCP/IP, når der er Ethernet, og data skal i skyen eller på et dashboard. LoRa, når der ikke kan trækkes et kabel.

M-BusTo ledere, polaritetsuafhængig, op til 250 målere på M-Center RS-485 / Modbus RTUFeltbus til styringer, registeradgang TCP/IPModbus TCP og MQTT direkte på netværket LoRaRadio i EU868-båndet, TTN-skabelon inkluderet KNXFra Q1 2027

Den hyppigste fejl

Grænsefladen vælges ofte efter, hvad elektrikeren kender, ikke efter hvor data senere skal hen. Kommer der afregning eller et dashboard til om to år, er beslutningen allerede bygget ind. Derfor fastlægger vi hellere målsystemet end klembesætningen i starten af et projekt.

Varianter

Hvilke varianter af EMU Professional II findes?


To beslutninger bestemmer varianten: løber strømmen direkte gennem måleren eller via transformere, og via hvilken grænseflade skal værdierne forlade enheden. Betegnelsen på frontpladen angiver begge dele.

Direkte tilslutning 3/100 – op til 100 A pr. fase

Måleområde 0,25–5(100) A · −25 til +70 °C · klasse B for aktiv energi, klasse 2 for reaktiv energi

Transformertilslutning 3/5 – via strømtransformere

Måleområde 0,01–1(6) A sekundært · temperaturområde afhængigt af variant, se påtrykket på frontpladen · passende strømtransformere

Flere visninger

EMU Professional II 3/100 LoRa skråt, ventilationsslidser og SMA-antennestik synlige på oversiden
Overside med antennestik. På LoRa-varianterne med stik til ekstern antenne sidder SMA-stikket øverst. Over enheden i tavlen skal der være plads, ellers kan antennen ikke monteres.
EMU Professional II 3/5 TCP/IP skråt, RJ45-stik synligt på oversiden
Netværksstik øverst. På TCP/IP-varianterne sidder RJ45-stikket på oversiden mellem afdækningerne af klemrækkerne.

Bestillingsnumre

VariantGrænsefladeVarenummer
EMU Professional II 3/100 – direkte tilslutning op til 100 Auden grænsefladeP20A0000
EMU Professional II 3/100 M-Bus – direkte tilslutning op til 100 AM-BusP20A000M
EMU Professional II 3/100 RS485 – direkte tilslutning op til 100 AModbus RTU (RS-485)P20A000MO
EMU Professional II 3/100 TCP/IP – direkte tilslutning op til 100 ATCP/IPP20A000T
EMU Professional II 3/100 LoRa – direkte tilslutning op til 100 ALoRa, intern antenneP20A000LO
EMU Professional II 3/100 LoRa ekst. antenne – direkte tilslutning op til 100 ALoRa, intern antenne og SMA-stik til ekstern antenneP20A000LE
EMU Professional II 3/100 KNX – direkte tilslutning op til 100 AKNX (fra Q1 2027)P20A000K
EMU Professional II 3/5 – transformertilslutninguden grænsefladeP21A0000
EMU Professional II 3/5 M-Bus – transformertilslutningM-BusP21A000M
EMU Professional II 3/5 RS485 – transformertilslutningModbus RTU (RS-485)P21A000MO
EMU Professional II 3/5 TCP/IP – transformertilslutningTCP/IPP21A000T
EMU Professional II 3/5 LoRa – transformertilslutningLoRa, intern antenneP21A000LO
EMU Professional II 3/5 LoRa ekst. antenne – transformertilslutningLoRa, intern antenne og SMA-stik til ekstern antenneP21A000LE
EMU Professional II 3/5 KNX – transformertilslutningKNX (fra Q1 2027)P21A000K

Billederne viser eksempelenheder. Afgørende for din bestilling er varenummer og datablad – datablad og manualer kan downloades længere nede.

Fordele

Hvad kan EMU Professional II?


Synliggøre omkostninger

Henføre forbrug entydigt til maskiner, anlæg, lejere eller bygningsdele – i stedet for at skønne det med en fordelingsnøgle.

Finde belastningsspidser

Belastningsprofilen viser, hvornår spidserne opstår, og hvor effektbetalingen kan sænkes – gemt i enheden, også uden overordnet system.

Bruge energi effektivt

Datagrundlag for energistyring iht. ISO 50001 – løbende og sporbart.

Forenkle afregning

MID-godkendte data til intern og ekstern afregning, inkl. fordeling til tredjeparter.

Fleksible tarifmodeller

Op til fire tariffer for forbrug og levering – også til egetforbrugsfællesskaber og lejerstrøm.

Direkte på netværket

MQTT-forbindelse til dashboards og cloudløsninger i TCP/IP-varianten.

Belastningsprofilhukommelse

Hvad skal belastningsprofilhukommelsen i en strømmåler bruges til?


De fleste målere viser en målerstand. Den besvarer spørgsmålet „hvor meget”, men aldrig spørgsmålet „hvornår”. Og netop det „hvornår” afgør effektbetalingen: en virksomhed med samme årsforbrug betaler meget forskelligt, alt efter om forbruget er jævnt fordelt eller samlet i få kvarterer.

Professional II gemmer derfor internt over 100.000 måleværdier, hvilket svarer til op til tre års historik . Den afgørende tilføjelse er: også uden overordnet system. Måleren er ikke afhængig af, at nogen aflæser den regelmæssigt. Svigter aflæsningen i to uger – netværksombygning, defekt gateway, ferie – går værdierne ikke tabt, men hentes ved næste aflæsning.

Det ændrer også rækkefølgen i et projekt. Du kan montere målere og begynde at måle, før der findes energistyring. Når Joulio-Web eller et overordnet system kommer til senere, er der allerede et års historik i stedet for en start fra nul.

Fire tariffer, to retninger

Op til fire tariffer for forbrug og levering adskiller høj- og lavtarif, ligesom de adskiller indfødt fra aftaget energi. I egetforbrugsfællesskaber og ved lejerstrøm er det grundlaget for, at hver part til sidst betaler for det, den faktisk har aftaget eller leveret.

Hvad belastningsprofilen svarer på

  • Hvornår opstår effektspidserne – og hvad skyldes de?
  • Kører der noget om natten, som ingen har bestilt?
  • Hvad gav det nye anlæg reelt?
  • Hvilken lejer, hvilken maskine, hvilket område?
  • Er leverandørens faktura korrekt?

En praktisk sidegevinst

Ved en reklamation kan den omtvistede periode rekonstrueres bagefter i stedet for at blive skønnet. Det er forskellen mellem en diskussion og en analyse.

Anvendelsesområder

Hvor anvendes EMU Professional II?


Produktion

Forbrug pr. maskine eller linje som grundlag for effektiviseringsprojekter og ISO 50001 / ISO 14001.

Kontor og administration

Forbrug pr. lejemål eller bygningsdel.

Ladeinfrastruktur

Afregningsklar måling ved ladepunkter.

Solcelleanlæg

Nøjagtig iht. CLC/TR 50579, med tariffer for forbrug og levering.

Lejerstrøm | ZEV

Fordele egetforbrugsfællesskaber (ZEV) og lejerstrøm korrekt.

Kommunale forsyningsselskaber

Bimåling i eksisterende bygninger, også ved blandede målerparker.

Ofte stillede spørgsmål

Ofte stillede spørgsmål om EMU Professional II


Direkte tilslutning eller transformere, justeringsperiode, lejerstrøm, ZEV og LEG, grænseflader: svarene stammer fra målerens datablad og manualer og fra de gældende schweiziske retsgrundlag.

Godkendelse, nøjagtighed og justering Direkte tilslutning Transformertilslutning Montage, kabinet og omgivelser Belastningsprofil og datalagring Grænseflader Lejerstrøm, ZEV og LEG

Godkendelse, nøjagtighed og justering

Hvad er EMU Professional II?

EMU Professional II er en trefaset strømmåler til 35 mm DIN-skinne. Den måler aktiv og reaktiv energi i begge retninger, gemmer belastningsprofilen i enheden, håndterer op til fire tariffer og leverer værdierne via M-Bus, Modbus RTU, TCP/IP eller LoRa afhængigt af varianten. Den kaldes også trefaset elmåler, kWh-måler eller DIN-skinnemåler.

Hvilken nøjagtighedsklasse har måleren?

Klasse B iht. EN 50470-3 for aktiv energi, hvilket svarer til en afvigelse på en procent. For de øvrige målestørrelser gælder klasse 2 iht. EN 62053, altså to procent. Begge klasser gælder i hele måleområdet og ikke kun i nominelt punkt.

Er Professional II godkendt til afregning?

Ja. Måleren er godkendt iht. MID modul B+D, overholder justeringslovgivningen iht. PTB-A 20.1 og er i varianterne med belastningsprofil desuden certificeret iht. PTB-A 50.7 til fordeling til tredjeparter og energistyring.

Hvor længe er en elmåler justeret i Schweiz?

Ifølge artikel 6 i EJPD-forordningen om måleinstrumenter til elektrisk energi og effekt (EMmV, SR 941.251) skal elektroniske målere for aktiv energi efterjusteres hvert tiende år af et autoriseret justeringsorgan. For målere med elektromekanisk måleværk gælder en periode på femten år.

Kan justeringsperioden forlænges?

Ja. For direkte målende målere for aktiv energi uden forkoblede transformere tillader artikel 6, stk. 2, EMmV en statistisk stikprøveprocedure iht. bilag 4. Består et parti stikprøven, beholder alle målere i partiet deres justeringsgyldighed i yderligere fem år.

Hvem er ansvarlig for at overholde justeringsperioden?

Ansvaret ligger hos den, der bruger måleinstrumentet, normalt ejeren eller operatøren af anlægget. Det gælder også bimålere i et egetforbrugsfællesskab, ikke kun netselskabets målere.

Måler måleren også korrekt efter en solcelleinverter?

Ja. Professional II opfylder CLC/FprTR 50579 og måler korrekt selv ved overharmoniske i området 2 til 150 kilohertz, som invertere skaber. Den tæller forbrug og levering separat, hvilket kræves ved egetforbrugsanlæg.

Hvor produceres Professional II?

I Schweiz. Udvikling, printpladeassemblering, slutmontage og test foregår her, og den tekniske support kommer fra Baar i kantonen Zug.

Direkte tilslutning

Hvad betyder direkte tilslutning for en elmåler?

Ved direkte tilslutning løber hele belastningsstrømmen gennem måleren. Der kræves hverken strømtransformere eller omregning. Det forenkler installationen, men begrænser den målbare strøm til det, enhedens klemmer kan klare.

Op til hvilken strøm må jeg måle direkte?

Varianten 3/100 med direkte tilslutning måler op til 100 ampere pr. fase. Derover kræves transformertilslutning. Ved anlæg tæt på 100 ampere er transformertilslutning det mere robuste valg.

Hvilket ledertværsnit tager klemmerne?

Ved direkte tilslutning 1,5 til 35 kvadratmillimeter. Tilspændingsmomentet er 2 newtonmeter, maks. 3 newtonmeter. For lille moment fører til overgangsmodstand og opvarmning ved klemmen.

Fra hvilken strøm begynder måleren at tælle?

Startstrømmen for varianten med direkte tilslutning er 20 milliampere. Mindre strømme registrerer måleren ikke. Ved standby-målinger af enkelte apparater er det den nedre grænse.

Hvilken spænding og frekvens kræver måleren?

400 volt AC mellem faselederne med en tolerance på plus/minus 20 procent, svarende til 230 volt mod nul. Nominel frekvens 50 hertz, 60 hertz efter aftale. Måleområdet går fra 40 til 65 hertz.

Hvornår skifter jeg fra direkte tilslutning til transformertilslutning?

Så snart den forventede vedvarende strøm overstiger 100 ampere, eller forsyningsledningen har et tværsnit over 35 kvadratmillimeter. Også træng plads i tavlen taler for transformere, fordi der så kun løber tynde måleledninger til måleren.

Transformertilslutning

Hvad er en transformertilslutning?

Ved transformertilslutning måler strømtransformere belastningsstrømmen og omformer den til en lille sekundærstrøm på 5 eller 1 ampere. Kun denne sekundærstrøm løber gennem måleren. På den måde kan anlæg helt op i kiloampereområdet måles.

Hvilke omsætningsforhold understøtter Professional II?

Ved varianten med 5 ampere sekundært fra 5/5 til 20.000/5 i trin på 5 ampere. Ved varianten med 1 ampere sekundært fra 1/1 til 4.000/1. Forholdet indstilles i måleren, som derefter skalerer værdierne til primærsiden.

Hvor høj må sekundærstrømmen være?

Varianten 3/5 tåler vedvarende op til 6 ampere sekundærstrøm. Startstrømmen er 1 milliampere, så måleren også registrerer meget små belastninger i forhold til transformerstørrelsen.

Hvilke klemdata gælder for den transformertilsluttede måler?

1 til 6 kvadratmillimeter ledertværsnit, tilspændingsmoment 0,8 newtonmeter, maks. 1 newtonmeter. Strømtransformerkredsene må aldrig være åbne under drift, da der ellers opstår farligt høje spændinger.

Skal jeg indstille omsætningsforholdet i måleren?

Ja. Uden korrekt indstillet forhold skalerer måleren sekundærværdierne forkert op, og afregningen bliver forkert. Indstillingen er beskrevet i Professional II-quickstarten og bør dokumenteres ved idriftsættelsen.

Er strømtransformere justeringspligtige?

Ifølge artikel 13, stk. 1, EMmV er justeringsgyldigheden for induktive og kapacitive måletransformere ubegrænset. For andre transformertyper kan det føderale kontor fastsætte en efterjusteringsperiode fra sag til sag ved typegodkendelsen.

Hvor nøjagtig er målingen med transformere?

Den samlede nøjagtighed følger af måler og transformer tilsammen. Måleren opfylder klasse B iht. EN 50470-3. For at det holder i praksis, skal transformerklassen passe, og belastningen skal holde sig inden for transformerens specifikation.

Montage, kabinet og omgivelser

Hvor meget plads kræver måleren i tavlen?

90 gange 91 gange 72 millimeter, dvs. 5 moduler på 35 mm DIN-skinne. Vægten er ca. 350 gram.

Hvilken kapslingsklasse har Professional II?

Kabinettet opfylder IP51, klemmerne IP20. Måleren er udført i beskyttelsesklasse II. Til udendørs brug eller fugtige omgivelser kræves et passende kabinet.

I hvilket temperaturområde arbejder måleren?

Området begynder ved minus 25 grader Celsius; den øvre grænse afhænger af varianten og er trykt på frontpladen – på 3/100-varianterne med direkte tilslutning er den plus 70 grader, på flere 3/5-transformervarianter plus 55 grader. Den mekaniske miljøklasse er M2, den elektromagnetiske E2.

Hvor mange tariffer kan måleren skifte mellem?

To eller fire tariffer afhængigt af varianten. Skiftet sker via styreindgange med 230 volt AC. Forbrug og levering tælles separat, så også indfødningstariffer kan dækkes.

Belastningsprofil og datalagring

Hvad er en belastningsprofilhukommelse, og hvad skal jeg bruge den til?

Belastningsprofilhukommelsen registrerer forbruget med faste intervaller, på Professional II hvert 15. minut. Derudfra kan belastningsspidser, standbyforbrug og driftstider aflæses. For effekttariffer og energistyring iht. ISO 50001 er det datagrundlaget.

Hvor længe rækker hukommelsen?

Over 100.000 måleværdier, hvilket ved kvartersværdier svarer til mere end tre års historik. Måleren registrerer uanset om et overordnet system er tilsluttet.

Hvad sker der ved strømsvigt?

Det interne ur kører videre i 18 dage på sin buffer. Måleværdierne ligger i EEPROM og bevares der i mindst ti år. Når forsyningen vender tilbage, tæller enheden videre uden indgreb i dataene.

Hvorfor er belastningsprofilen vigtig ved fordeling til tredjeparter?

Fordi kun tidsopløste værdier viser, hvilken mængde der er videregivet til tredjeparter på hvilket tidspunkt. Professional II-varianterne med belastningsprofil er certificeret til det iht. PTB-A 50.7.

Grænseflader

Hvilke grænseflader findes der?

Afhængigt af variant M-Bus, Modbus RTU via RS-485, TCP/IP eller LoRa. Desuden er der en S0-impulsudgang og en optisk grænseflade. Hver variant har sin egen grænseflademanual.

Hvilken busbelastning giver måleren på M-Bus?

1,5 milliampere, hvilket er præcis én M-Bus-enhedsbelastning. Primæradresser kan indstilles fra 0 til 250, sekundæradressen er ottecifret. Fra fabrik er primæradresse 000, 2400 baud og serienummeret som sekundæradresse indstillet.

Hvilke baudrater understøtter M-Bus-varianten?

300 til 9600 baud. I større installationer har 2400 baud vist sig bedst, fordi rækkevidden falder markant ved højere baudrater. EMU M-Center aflæser målerne med denne indstilling.

Hvilke indstillinger gælder for Modbus RTU?

Måleren belaster RS-485-segmentet med en ottendedel enhedsbelastning og arbejder med 9600 til 115.200 baud. Registertildelingen står i manualen til Modbus-grænsefladen.

Hvad kan TCP/IP-varianten?

Den har en RJ45-tilslutning med 100 megabit fuld duplex og har webserver, Modbus TCP, en HTTP-GET-grænseflade og NTP-tidssynkronisering. Fra fabrik henter den sin adresse via DHCP. MQTT giver direkte forbindelse til dashboards og cloudtjenester.

Hvilket frekvensbånd og hvilken LoRa-klasse bruger måleren?

863 til 870 megahertz, LoRaWAN 1.0.3, som standard klasse C, klasse A er mulig. Tilmelding sker via OTAA eller ABP.

Findes der en LoRa-decoder?

Ja. I The Things Network er EMU Professional II LoRa tilgængelig som skabelon. Til andre systemer stiller EMU decoderen til rådighed på GitHub sammen med en payload-generator og en payload-decoder som webværktøjer.

Hvilke data leverer S0-impulsudgangen?

Udgangen overholder EN 62053-31 og er udført som opto-MOSFET til 5 til 60 volt DC eller AC. Der kan indstilles 1, 10, 100, 1000 eller 10.000 impulser pr. kilowatt-time og impulslængder på 2, 10, 30, 40 eller 120 millisekunder.

Findes der en optisk grænseflade?

Ja, en infrarød grænseflade D0 iht. EN 62056-21. Den bruges til aflæsning på stedet uafhængigt af busledningsføringen.

Hvordan arbejder Professional II og EMU M-Center sammen?

M-Center aflæser måleren via M-Bus eller Modbus RTU, gemmer værdierne og videregiver dem via MQTT, BACnet IP, OPC UA, Modbus TCP, API, FTP eller e-mail. M-Centers belastningsprofilfunktion kræver EMU Professional II.

Lejerstrøm, ZEV og LEG

Hvilke målere skal jeg bruge til lejerstrøm?

Netselskabet måler ved bygningens tilslutningspunkt. Fordelingen på de enkelte lejere sker via bimålere, som ejeren anskaffer og driver. Disse målere skal opfylde kravene i måleinstrumentlovgivningen, fordi deres værdier bruges til afregning.

Hvad er et egetforbrugsfællesskab (ZEV)?

Flere slutbrugere på samme sted går sammen og optræder over for netselskabet som én slutbruger. Retsgrundlaget er artikel 17 og 18 i den schweiziske energilov i den version, der har gældt siden 1. januar 2025. Ifølge artikel 17, stk. 2, EnG kan lejere og forpagtere inddrages.

Hvad er et virtuelt ZEV (vZEV)?

I et virtuelt fællesskab bevares netselskabets målinger og sammenlægges regnskabsmæssigt i stedet for fysisk at gå gennem et fælles tilslutningspunkt. Begrebet stammer fra netselskabernes praksis; energiloven selv bruger det ikke. Hvilken variant der er mulig, afgør det ansvarlige netselskab.

Hvad er et lokalt elfællesskab (LEG)?

Et LEG iht. artikel 17d i den schweiziske elforsyningslov, i kraft siden 1. januar 2026, forbinder slutbrugere, producenter af vedvarende el og lageroperatører inden for samme netområde, på samme netniveau og fysisk tæt på hinanden. Udstrækningen omfatter højst én kommunes område.

Hvilken måling kræver et LEG?

Ifølge artikel 17d StromVG skal hver deltager have et intelligent målesystem, som netselskabet installerer. Afregningen over for nettet sker via disse målesystemer, ikke via private bimålere.

Hvilken rolle spiller Professional II i et ZEV eller et LEG?

Den måler bag tilslutningspunktet: enkelte boliger og erhvervslejemål, ladepunkter, varmepumper, solceller og lagre. Disse værdier er grundlaget for den interne afregning, for kontrol af fordelingsnøglerne og for overvågning. Afgrænsningen over for nettet forbliver netselskabets sag.

Hvilken variant passer til måling af et solcelleanlæg?

En variant med tovejsmåling og belastningsprofilhukommelse. Så kan produktion, egetforbrug og indfødning følges separat, og op til fire tariffer kan fordeles på forbrug og levering.

Gælder justeringsperioderne også bimålere i et ZEV?

Ja. Den tiårige efterjusteringsperiode iht. artikel 6 EMmV hænger på måleinstrumentet, ikke på hvem der driver det. Bruges dets værdier til afregning, skal måleren være gyldigt justeret.

Juridiske oplysninger fra den schweiziske energilov (EnG, SR 730.0) art. 17 og 18, elforsyningsloven (StromVG, SR 734.7) art. 17d og 17e og EJPD-forordningen om måleinstrumenter til elektrisk energi og effekt (EMmV, SR 941.251) art. 6 og 13. Status oktober 2026. Afgørende er den til enhver tid gældende lovtekst; disse oplysninger erstatter ikke juridisk rådgivning.

Hvilken variant har du brug for?


Fortæl os, hvor dataene skal hen – overordnet system, afregning, sky eller alle tre. Grænsefladen følger deraf.

Telefon
+41 (0)41 545 03 00

Teknisk support
helpdesk@emuag.ch

Ordrer Schweiz
orders@emuag.ch