Vyvinuto & vyrobeno ve Švýcarsku

EMU M-Center: zapisovač dat M-Bus a Modbus

Master M-Bus, zapisovač dat a brána v jednom zařízení. M-Center odečítá měřiče libovolného výrobce a současně zásobuje daty řízení energie, automatizaci budov, vyúčtování i cloud – bez mezipočítače a bez lokálního softwaru v PC.

Nejpoužívanější zapisovač dat a brána EMU – kompatibilní s mnoha účtovacími firmami.

powered by swiss made software
EMU M-Center zepředu: nahoře svorky Modbus RS-485 I a II, M-Bus sniffer, M-BUS master, Ethernet ETH1, napájení 24 V a LTE anténa; dole napájení N/L, dva bloky Flex I/O, USB-C, Ethernet ETH0, recovery, reset a slot SIM karty
EMU M-Center · 162 mm · lišta DIN 35 mm · cca 400 g

Zobrazit technické detaily, limity a čísla artiklů.

Oblast použití

K čemu je EMU M-Center určen?


Všude tam, kde musí měřiče různých generací a výrobců spolupracovat s moderními datovými systémy: průmysl, výrobní provozy, bytové domy a infrastrukturní projekty.

Připojit vše

M-Bus, RS-485 a Modbus. Stávající měřiče libovolného výrobce lze stejně snadno začlenit do stávajících řídicích systémů jako do cloudu.


Automatické vyhledávání měřičů podle primární a sekundární adresy, možné ruční doplnění. Ovladače zařízení přes Device Management.

Sdílet vše

MQTT, BACnet IP, Modbus TCP, API, (s)FTP, CSV, JSON, Excel a e-mail – současně, ne postupně.


MQTT s konfigurovatelnými topiky a QoS, šifrováno TLS. BACnet IP s certifikací B-ASC, včetně BBMD. OPC UA k dispozici. MQTT, BACnet IP, OPC UA a převod M-Bus na Modbus TCP vyžadují licenci.

Méně složitosti

Jedno zařízení pro všechny měřiče a všechny aplikace. Zkracuje to uvedení do provozu i validaci a provozovatel přebírá od montážníka zařízení, ve kterém se skutečně vyzná.


Webový server HTML5, vícejazyčný, konfigurovatelný lokálně i vzdáleně. Více než 400 webových přístupů. Aktualizace firmwaru a záloha přes Joulio-Web Device Management.

Skutečný problém

Jaký problém řeší zapisovač dat M-Bus?


Montáž měřičů málokdy bývá problém. Obtížné je to až poté: vodoměr z roku 2009 mluví M-Bus, nová nabíjecí infrastruktura Modbus TCP, tepelné čerpadlo dodává impulzy S0 a systém řízení budovy chce BACnet. Každý z těchto systémů je sám o sobě přehledný. Dohromady tvoří krajinu, ve které už nikdo nedokáže říct, zda jsou všechny hodnoty kompletní.

Právě tam je M-Center. Nejenže překládá mezi protokoly; přebírá roli, kterou nikdo jiný nemá: instance, která ví, jaké měřiče existují, kdy který naposledy odpověděl a kde vznikla mezera.

Současně, ne postupně

Druhým bodem je vícenásobné využití. Když řídicí systém dotazuje segment Modbus, fakticky ho blokuje pro všechny ostatní. M-Center čte jednou a obsluhuje více cílových systémů paralelně – řízení budovy přes BACnet IP nebo OPC UA, cloud a dashboardy přes MQTT, vyúčtování přes CSV, Excel nebo JSON pomocí (s)FTP a e-mailu. Nový cílový systém znamená jednu konfiguraci, ne druhou kabeláž.

Předání bez ztráty znalostí

Třetí bod je nenápadný, a přesto rozhoduje o provozu: vše se ovládá ve webovém prohlížeči, bez lokálního softwaru v PC. Co nastavil instalatér, vidí i provozovatel – v rozvaděči nestojí žádný počítač s jedinou kopií konfigurace.

Pozadí protokolů

Jak jednotlivá rozhraní fungují a na co při dimenzování záleží, je podrobně popsáno na stránkách rozhraní Professional II – protokoly jsou stejné.

M-BusZátěž sběrnice, adresování, délka kabelu RS-485 / Modbus RTUTopologie, zakončení, registry TCP/IPModbus TCP vs. MQTT

Na čem projekty ztroskotávají

Téměř nikdy na rádiovém spojení nebo stavbě sběrnice, téměř vždy na tom, že odečet měsíce nepozorovaně selhává a ukáže se to až při ročním vyúčtování. Proto se chybové příznaky, poruchy komunikace a odlehlé hodnoty nepřetržitě sledují a zaznamenávají.

Od měřicího místa po aplikaci

Které měřiče M-Center odečítá a kam je předává?


Vstupy

Co se připojuje

  • Elektřina, voda, teplo přes M-Bus – až 250 zařízení
  • Měřiče a senzory přes Modbus RTU – až 64 zařízení
  • Měřiče a řídicí jednotky přes Modbus TCP – až 60 zařízení
  • Impulzy S0 – až 8 přes Flex I/O

Jmenovité napětí mastera M-Bus40 V DC
Přenosové rychlosti300 / 2400 / 9600 Bd – doporučeno 2400 Bd
Maximální počet slave250
Odběr proudu na slave1,5 mA (jednotková zátěž)
Zátěž při 230 V AC450 mA trvale · 600 mA špičkově
Zátěž při 24 V DC1.6 A
Maximální délka kabelu5000 m při 100 nF/km, max. 90 Ω
Doporučený kabelJ-Y(ST)Y 2×2×0,8 mm, pokud možno stíněný
TopologieHvězda, strom, linie
OchranaHlídání zkratu a nadproudu, galvanicky odděleno
Polaritanezávislé na polaritě, libovolně
NormaEN 13757-2 a EN 13757-3
Master M-Bus podrobně

Pravidlo pro dimenzování: počet slave × 1,5 mA musí zůstat pod trvalou hodnotou zvoleného napájení. 250 jednotkových zátěží je proto nutné počítat s 24 V DC, ne s 230 V AC.

Výstupy

Kam data směřují

  • Řízení budov a energie – BACnet IP, OPC UA
  • Vyúčtování – CSV, Excel, JSON, (s)FTP, e-mail
  • Cloud a dashboardy – MQTT, API
  • Řídicí systémy – Modbus TCP

MQTTkonfigurovatelné topiky a QoS, šifrování TLS · licence
BACnet IPcertifikace B-ASC, funkce BBMD · licence
OPC UAk dispozici · licence
Modbus TCPvýstup a převod M-Bus na Modbus TCP · licence
Datové formátyCSV, JSON, Excel
Přenos souborů(s)FTP, SMTP (e-mail)
Dálkový odečetpřes webový prohlížeč
Synchronizace časuNTP, chyby v protokolu hlášení
Systémové propojení

Kvalita dat

Jak M-Center zajišťuje úplnost naměřených dat?


Každý připojený měřič a senzor je odečítán automaticky a cyklicky. Neúspěšné odečty se rozpoznají a zaznamenají, chybové příznaky, poruchy komunikace a odlehlé hodnoty jsou nepřetržitě sledovány. Aktuální i historická data jsou kdykoli k dispozici.

16 GB integrovaného datového úložiště. Časová základna se synchronizuje přes NTP; chyby synchronizace se objevují v protokolu hlášení, takže mezery v zátěžovém profilu lze stále přiřadit k příčině.

Uvedení do provozu

  • Ovládání ve webovém prohlížeči, bez lokálního softwaru v PC
  • Šifrované spojení s Joulio-Web
  • Automatické vyhledávání měřičů
  • Ovladače plug-and-play
  • VPN

Krok za krokem: uvedení M-Center do provozu →
Servisní port, M-Bus, Modbus, MQTT a Joulio-Web – s animacemi.

Komunikace

Jak M-Center zaznamenává měřicí zařízení a kam předává data?


Vlevo přicházejí měřiče, vpravo odcházejí hodnoty a při uvedení do provozu visí dole notebook. Všechny cesty běží současně – M-Center se nemusí rozhodovat pro jeden cílový systém.

EMU M-Center Odčítá, ukládá, překládá, předává M-Bus EMU Professional II M-Bus, měřiče tepla a vody RS-485 Modbus RTU, dva segmenty každý až pro 32 zařízení Modbus TCP Měřiče a řídicí jednotky v síti Řídicí systém Modbus TCP, BACnet IP a OPC UA přes LAN Joulio-Web a cloud MQTT přes TLS, (s)FTP, API, e-mail Mobilní síť LTE přes SIM kartu, kde není síť Servisní port k notebooku 169.254.254.1, prohlížeč, bez instalace
  • M-Bus. Integrovaný převodník úrovně napájí až 250 zařízení: EMU Professional II M-Bus, měřiče tepla, vody a plynu, i od jiných výrobců. Dva vodiče, nezávisle na polaritě.
  • RS-485 / Modbus RTU. Dva oddělené segmenty, každý až pro 32 zařízení, max. 1200 m, zakončovací odpor na vzdáleném konci. Pro měřiče a řídicí jednotky, které komunikují přes Modbus RTU.
  • Modbus TCP na vstupní straně. Zařízení, která už jsou v síti, odčítá M-Center přímo přes Modbus TCP – bez druhé kabeláže.
  • LAN k cílovému systému. Přes síťové připojení obsluhuje M-Center několik systémů současně: Modbus TCP a BACnet IP pro řídicí systém, OPC UA pro automatizaci, MQTT přes TLS pro Joulio-Web a dashboardy a také (s)FTP, API a e-mail.
  • LTE přes SIM kartu. Kde na místě není síť, přebírá vestavěný modem LTE. Spojení navázává přístroj směrem ven; přesměrování portů není potřeba.
  • Servisní port pro uvedení do provozu. Druhý ethernetový port má pevnou adresu 169.254.254.1. Připojit notebook, otevřít prohlížeč, konfigurovat – bez ohledu na to, zda v budově běží server DHCP.

Každá cesta je navíc označena vzorem čárkování, aby přiřazení nezáviselo jen na barvě. Schéma ukazuje princip, ne obsazení svorek – to je v návodu.

Firmware

Jak probíhá aktualizace firmwaru EMU M-Center?


Tři cesty, podle toho, jak je zařízení připojeno. Žádná z nich nevyžaduje software na konkrétním počítači.

Online přes webové rozhraní

Má-li M-Center připojení k internetu, stáhne si firmware sám. Spouští se v prohlížeči; zařízení stáhne a nainstaluje. U rozptýlených instalací je to běžný případ.

Offline přes webové rozhraní

Bez přístupu k internetu se soubor firmwaru stáhne předem a nahraje v prohlížeči. Zařízení k tomu potřebuje jen spojení s notebookem – i přes servisní port.

Přes USB disk

Třetí možností je připojení USB-C na spodní straně. Tato cesta je nezávislá na síti a slouží i k obnově, pokud zařízení už nenabootuje.

Před aktualizací

Zálohujte konfiguraci. Device Management v Joulio-Web vytvoří zálohu a obnoví ji na náhradním zařízení. Pro online cestu musí být aktualizační servery povoleny ve firewallu; které to jsou, uvádí časté dotazy.

Hardware

Jaká připojení má EMU M-Center?


Všechny svorky jsou popsané a přístupné zepředu. Nahoře jsou připojení sběrnic, dole napájení, Flex I/O a servisní port. Kabeláž tak zůstane přehledná i po letech.

EMU M-Center šikmo na liště DIN, viditelné obě řady svorek a popis čelního panelu
Celkový pohled. Šířka 162 mm, na lištu DIN 35 mm, asi 400 g. Na čelním panelu je uvedena MAC adresa a podporované protokoly.
Horní řada svorek EMU M-Center se svorkami Modbus RS-485, M-Bus snifferem, M-BUS masterem, Ethernetem, napájením 24 V a anténním konektorem SMA
Nahoře: strana sběrnic. Modbus RS-485 I a II, každé s A, B a C · M-Bus sniffer · M-BUS master se dvěma páry svorek − a + · Ethernet ETH1 · napájení +24 V DC a GND · konektor SMA pro LTE anténu · stavová LED a LED pro RX a TX obou segmentů RS-485.
Spodní řada svorek EMU M-Center s napájením, dvěma bloky Flex I/O, zásuvkou USB-C, servisním portem Ethernet, tlačítky recovery a reset a slotem SIM karty
Dole: napájení a servis. Napájení N a L · Flex I/O 1 se svorkami 1 až 4 a + a G · Flex I/O 2 s 5 až 8 · USB-C pro obnovu · Ethernet ETH0 jako servisní port s vedle vytištěnou pevnou adresou 169.254.254.1 · tlačítka recovery a reset · slot SIM karty pro LTE modem.
Boční pohled na EMU M-Center, výška na liště DIN
Bok. Tvar se vejde pod běžný kryt v rozvaděči a svorky zůstávají volně přístupné z obou stran.
Zadní strana EMU M-Center se čtyřmi oranžovými uvolňovači pro montáž na lištu DIN
Zadní strana. Čtyři západky s oranžovým uvolněním. Zařízení se nacvakne bez nářadí a při výměně se zase sejme.

Provoz

Jak vypadá webové rozhraní M-Center?


Vše se ovládá v prohlížeči, lokálně na servisním portu nebo vzdáleně. Není třeba instalovat žádný software ani mít licenční klíč na notebooku, který po třech letech nikomu nepatří.

Webové rozhraní M-Center, stránka informací o systému: název, sériové číslo, verze firmwaru, stav M-Bus s napětím 39,31 V a proudem 20,92 mA a licence pro M-Bus a Modbus TCP
Informace o systému. Verze firmwaru, stav M-Bus s naměřeným napětím a proudem sběrnice a stav licencí pro každý protokol – v příkladu 11 z 250 zařízení M-Bus a 1 z 60 zařízení Modbus TCP. Před přidáním dalších měřičů je vidět, zda má sběrnice a licence ještě rezervu. Otevřít velký náhled
Webové rozhraní M-Center: seznam naměřených hodnot EMU Professional II s čísly registrů, vedle mapování Modbus s jednotkou, dělitelem, kódem OBIS, pořadím bajtů a slov, počáteční adresou, funkčním kódem a datovým typem
Naměřené hodnoty a mapování registrů. Každou hodnotu měřiče lze nastavit samostatně: jednotka, dělitel, ukládání do databáze, kód OBIS a kompletní mapování Modbus s pořadím bajtů a slov, počáteční adresou, funkčním kódem a datovým typem. Dispečink tak dostane přesně adresy, které je třeba zadat v řídicím systému. Otevřít velký náhled
Webové rozhraní M-Center, nastavení BACnet IP s aktivním BBMD, číslem D-Net, portem 47808 a číslem instance zařízení
BACnet IP. Aktivace, BBMD pro broadcasty přes hranice podsítí, číslo D-Net, port a číslo instance zařízení – čtyři údaje, na které se ptá systém řízení budovy. Otevřít velký náhled

Technická data

Technická data EMU M-Center


M-Busaž 250 zařízení, integrovaný výkonný převodník úrovní (max. 1600 mA)
Modbus RTU2× RS-485, až 64 zařízení
Modbus TCPaž 60 zařízení
Síť2× Ethernet
Mobilní síťLTE se SIM kartou
FormátyCSV, JSON, Excel
ProtokolyMQTT, BACnet IP, Modbus TCP, OPC UA, API, e-mail, (s)FTP
Napájení230 V AC / 24 V DC
Rozhraní
Vstupy M-Bus2
M-Bus sniffer1
Vstupy RS-4852
Flex I/O8 (včetně odečtu impulzů S0)
USB1× USB typ C
Ethernet LAN1× 10/100BASE-TX, RJ45
Servisní port Ethernet1× 10/100BASE-TX, RJ45
Mobilní síť1× LTE modem se SIM kartou
Vstupy a výstupy podrobně
Napájení 230 V ACmin. 1 A
Napájení 24 V DCmin. 4 A
Datové úložiště16 GB integrované
Provozní teplota0 to 55 °C
Šířka162 mm
Hmotnostcca 400 g
MontážLišta DIN 35 mm
KrytPolykarbonát, recyklovatelný, nehořlavý
Elektrické, mechanické, prostředí
OznačeníCE
EMC / odolnostEN 61000-6-2, EN 61000-6-3
M-BusEN 13757-2, EN 13757-3
BACnetcertifikace B-ASC
Řízení energievhodné pro ISO 50001
Šifrování256 bit
Normy a certifikace

Režim pro experty

Licence a čísla artiklů

Základní zařízení se dodává pro 20 zařízení M-Bus. Stupně rozšíření a protokoly se odemykají licencí – maximální počet zařízení na rozhraní závisí na zakoupené licenci.

210.000.00M-Center pro 20 zařízení M-Bus
210.020.01Licence M-Bus 20 → 60 zařízení
210.020.02Licence M-Bus 20 → 120 zařízení
210.020.03Licence M-Bus 20 → 250 zařízení
210.200.00Licence RS-485 32 zařízení
210.200.01Licence RS-485 64 zařízení
210.200.03Licence Modbus TCP 20 zařízení
210.300.00Licence BACnet IP
210.300.01Licence OPC UA
210.300.03Licence MQTT
210.300.04Licence Modbus TCP (M-Bus na Modbus TCP)
210.300.06Licence Advanced Exporter
250.000.00Joulio-Web SaaS, základ
250.000.01Joulio-Web SaaS, měřiče EMU a Helvatron
250.001.00Joulio-Web SaaS, grafy
Zdroj: katalogový list 2141 M-Center

Objednací čísla

Jaká jsou objednací čísla EMU M-Center?


Základní zařízení odečítá 20 zařízení M-Bus. Více zařízení a další protokoly se odemykají licencí – i později, bez výměny hardwaru.

210.000.00M-Center pro 20 zařízení M-Bus
210.020.01Licence M-Bus 20 → 60 zařízení
210.020.02Licence M-Bus 20 → 120 zařízení
210.020.03Licence M-Bus 20 → 250 zařízení
210.200.00Licence RS-485 32 zařízení
210.200.01Licence RS-485 64 zařízení
210.200.03Licence Modbus TCP 20 zařízení
210.300.00Licence BACnet IP
210.300.01Licence OPC UA
210.300.03Licence MQTT
210.300.04Licence Modbus TCP (M-Bus na Modbus TCP)
210.300.06Licence Advanced Exporter
250.000.00Joulio-Web SaaS, základ
250.000.01Joulio-Web SaaS, měřiče EMU a Helvatron
250.001.00Joulio-Web SaaS, grafy
Zdroj: katalogový list 2141 M-Center

Tok dat

Jak M-Center přenáší svá data do Joulio-Web?


Registrace probíhá přes certifikát v zařízení, ne přes heslo v konfiguračním souboru. Kanál je šifrovaný a vždy se navázuje z M-Center směrem ven. Více o softwaru: Joulio-Web.

  1. M-Center se prokazuje certifikátem. Neexistuje heslo, které by někdo mohl předat nebo zapomenout.
  2. Teprve po přijetí certifikátu je šifrovaný kanál navázán – poté proudí naměřené hodnoty a stavová hlášení.
  3. Spojení vede ze zařízení ven. Ve firewallu není potřeba příchozí pravidlo ani přesměrování portů.
  4. Při výpadku spojení M-Center ukládá lokálně do vyrovnávací paměti a chybějící hodnoty doplní, jakmile je kanál znovu k dispozici.

EMU M-Center se registruje certifikátem a přenáší naměřené hodnoty šifrovaným kanálem do Joulio-Web. Spojení vždy navázuje zařízení.

Časté dotazy

Časté dotazy k EMU M-Center


Uvedení do provozu, zátěž sběrnice, délky kabelů, připojení k řídicím systémům a použití u elektřiny pro nájemníky, ZEV a LEG: odpovědi vycházejí z návodu M-Center a z platných švýcarských právních základů.

Základy Uvedení do provozu M-Bus Modbus RTU a RS-485 Připojení k řídicím systémům Flex I/O a impulzní vstupy Provoz, aktualizace a bezpečnost Elektřina pro nájemníky, ZEV a LEG

Základy

Co je EMU M-Center?

M-Center je zapisovač dat a protokolová brána na lištu DIN 35 mm. Odečítá měřiče přes M-Bus, Modbus RTU a Modbus TCP, ukládá hodnoty lokálně a předává je řídicím systémům, účtovacímu softwaru nebo do cloudu.

Které měřiče může M-Center odečítat?

Měřiče s M-Bus podle EN 13757, Modbus RTU přes dvě rozhraní RS-485 a zařízení s Modbus TCP v síti. Pro běžné značky jiných výrobců jsou uloženy ovladače, takže zařízení po skenování dodávají hodnoty bez ručního mapování.

Jaké napájení zařízení potřebuje?

230 V AC s alespoň 1 A, nebo 24 V DC s alespoň 4 A. Vyšší odběr proudu při 24 V je způsoben tím, že napájení M-Bus se bere ze stejného zdroje.

Co znamená číslo v typovém označení?

Udává, kolik měřičů licence odemyká. M-Center 20 odečítá 20 zařízení. Měřiče připojené nad tento počet se neodečítají, ale svým proudem přesto zatěžují M-Bus. To je nutné zohlednit ve výpočtu zátěže sběrnice.

Jak velký je M-Center a kam ho lze namontovat?

Má šířku 162 milimetrů a hmotnost asi 400 gramů. Přípustný teplotní rozsah je 0 až 55 °C; montáž probíhá v rozvaděči na lištu DIN.

Kde se M-Center vyrábí?

Ve Švýcarsku. Vývoj, osazování desek, finální montáž a testování probíhají u nás a technická podpora působí z Baaru v kantonu Zug.

Uvedení do provozu

Potřebuji pro uvedení do provozu software?

Ne. Ovládání probíhá kompletně přes webový server HTML5 v prohlížeči, lokálně v rozvaděči nebo vzdáleně. Instalace na notebook není potřeba.

Jak se dostanu do webového rozhraní?

Port LAN získává adresu přes DHCP a je dostupný přes název hostitele mcenter-<MAC>.local. Navíc je k dispozici servisní port s pevnou adresou 169.254.254.1, přes který je zařízení dostupné i bez serveru DHCP.

Jaké jsou tovární přihlašovací údaje?

Uživatelské jméno admin, heslo 123. Toto heslo je nutné změnit při prvním přístupu. U instalací se vzdáleným přístupem je to nejdůležitější jednotlivé opatření proti neoprávněnému přístupu.

Jak M-Center najde připojené měřiče?

Automatickým skenováním primárních a sekundárních adres. Pro skenování se doporučuje 2400 baud, protože tuto rychlost zvládají prakticky všechna zařízení M-Bus a nabízí největší dosah.

Jak dlouho M-Center čeká na odpověď měřiče?

Timeout čtení na M-Bus je 3000 milisekund. Pokud zařízení v této době neodpoví, označí se jako nedostupné a cyklus pokračuje.

Jaké uživatelské role jsou k dispozici?

Admin, operator a user. Lze tak oddělit, kdo smí konfigurovat, kdo ovládat a kdo jen prohlížet data. Pokud v jedné instalaci působí provozovatel i poskytovatel služeb, dává to smysl.

M-Bus

Kolik zařízení M-Bus může M-Center napájet?

Až 250 zařízení slave M-Bus přes integrovaný převodník úrovně. Rozhodující je napájení: při 230 V AC dodává master trvale 450 miliampérů a ve špičce 600 miliampérů, při 24 V DC až 1,6 ampéru. Standardní slave odebírá asi 1,5 miliampéru.

Jak vypočítám zatížení sběrnice?

Počet zařízení krát jednotková zátěž. Zařízení s jednou jednotkovou zátěží odebírá 1,5 miliampéru; některé měřiče mají dvě nebo více zátěží. Součet musí zůstat pod trvalou hodnotou masteru, s rezervou pro okamžik zapnutí.

Jak dlouhý smí být kabel M-Bus?

Až 5000 metrů při 100 nanofaradech na kilometr a odporu smyčky max. 90 ohmů. Doporučen je J-Y(ST)Y 2×2×0,8 milimetru, pokud možno stíněný. Připojení je nezávislé na polaritě.

Jakého dosahu dosáhnu v praxi?

S průřezem 2×0,8 milimetru a 2400 baudy je realistický asi 1 až 1,5 kilometru. Skutečný dosah závisí na přenosové rychlosti, kapacitě kabelu a počtu zařízení.

Které topologie jsou přípustné?

Hvězda, strom a linie, i smíšeně. Kruhová topologie přípustná není, protože zpětná cesta zkratuje sběrnici a už neumožňuje jednoznačné šíření signálu.

Co dělat, když po skenování chybí měřič?

Nejprve zkontrolujte zatížení sběrnice, pak přenosovou rychlost zařízení a sekundární adresu. Nejčastější příčiny jsou přetížené napájení, zařízení s odlišnou přenosovou rychlostí a duplicitní primární adresy.

Modbus RTU a RS-485

Kolik zařízení Modbus RTU mohu připojit?

M-Center má dva segmenty RS-485, každý až pro 32 zařízení. Rozdělení do dvou segmentů pomáhá oddělit dlouhé kabelové trasy a odlišné přenosové rychlosti.

Jak dlouhý smí být segment RS-485?

Nejvýše 1200 metrů celkové délky, přičemž hlavní segment by neměl přesáhnout 700 metrů. Odbočky je třeba držet krátké, protože způsobují odrazy.

Kam patří zakončovací odpor?

Zakončovací odpor 120 ohmů patří na vzdálený konec segmentu. V samotném M-Center je zakončení již interně přítomno a nesmí se přidávat znovu.

Mohu provozovat M-Bus a Modbus současně?

Ano. M-Bus a oba segmenty RS-485 pracují paralelně. Smíšené instalace s měřiči tepla M-Bus a měřiči energie Modbus jsou běžným případem.

Připojení k řídicím systémům

Které protokoly M-Center podporuje na výstupní straně?

MQTT s konfigurovatelnými topicy a QoS a také TLS, BACnet IP s funkcí BBMD, OPC UA, Modbus TCP, API, (s)FTP a e-mail. Jako datové formáty jsou k dispozici CSV, JSON a Excel. MQTT, BACnet IP, OPC UA a konverze Modbus TCP vyžadují licenci.

Jak připojím M-Center k řídicímu systému přes Modbus TCP?

M-Center mapuje načtené hodnoty měřičů na vlastní registry. Seznam registrů lze zobrazit a exportovat ve webovém rozhraní. Typický záznam je registr 6004, kód funkce 0x03, datový typ uInt64, jednotka Wh, kód OBIS 1-0:1.8.1.

Jak funguje připojení BACnet IP?

Každý předávaný objekt dostane číslo instance, přes které jej řídicí systém adresuje. Pokud je velin v jiné podsíti, přepínání zpráv broadcast přebírá funkce BBMD.

Které verze MQTT M-Center podporuje?

MQTT 3.1, 3.1.1 a 5. Struktura topiců a QoS jsou volně konfigurovatelné a spojení s brokerem lze šifrovat pomocí TLS.

V jakém intervalu M-Center odčítá měřiče?

Cyklus odčtu lze nastavit od 15 minut do 672 hodin. Krátké cykly běží v pevném rastru na celé čtvrthodiny, tedy v :00, :15, :30 a :45. Hodnoty různých zařízení jsou tak časově srovnatelné.

Jak se jmenují exportní soubory?

Podle vzoru <ID zařízení>-<sekundární adresa>-<yyyyMMddhhmmss> s příponou zvoleného formátu, tedy csv, json nebo xlsx. To usnadňuje automatické další zpracování v cílovém systému.

Má bezplatný export omezení?

Bezplatný exportér je omezen na 3 zařízení po 10 hodnotách. Větší instalace potřebují odpovídající licenci.

Které funkce vyžadují licenci?

MQTT, BACnet IP, OPC UA a konverze Modbus TCP a také počet odčítaných zařízení. Jaké licence instalace potřebuje, vyplývá ze seznamu měřičů a cílového systému.

Flex I/O a impulsní vstupy

Co jsou vstupy Flex I/O?

Osm vstupů a výstupů, které se konfigurují po dvojicích. Potřebují vlastní napájení maximálně 36 V DC a zaznamenávají například impulsní výstupy měřičů bez sběrnicového rozhraní.

Které třídy S0 jsou podporovány?

Třída A s 5 až 14 V DC a třída B s až 25 V DC. Třída musí odpovídat připojenému měřiči, jinak se impulsy nerozpoznají nebo se počítají dvakrát.

Provoz, aktualizace a bezpečnost

Co dělá funkce loggeru?

Ukládá zátěžové profily v M-Center. Funkce vyžaduje měřiče typu EMU Professional II, protože jen ty uchovávají zátěžový profil v přístroji. Při výpadku spojení M-Center za hodinu dohoní asi osm dní chybějících dat.

Jak fungují aktualizace firmwaru?

Přes Device Management v Joulio-Web. M-Center se k tomu připojuje k aktualizačním serverům menderv4.joulio.energy, mender.joulio.energy a mcenter.update.joulio.energy přes porty 80, 443 a 9000. Tato spojení musí být povolena ve firewallu.

Jak zálohuji konfiguraci?

Device Management v Joulio-Web umí vytvářet zálohy konfigurace a obnovit je na náhradním přístroji. Záloha se doporučuje před aktualizacemi firmwaru a před většími změnami.

Co když se přístroj už nespustí?

Příručka popisuje obnovení přes USB. Předtím LED kódy na čelní straně ukazují, v jakém stavu přístroj je, a pomáhají problém zužit.

Je k dispozici mobilní připojení?

Ano, volitelně přes vestavěný modem LTE se SIM kartou. Stav připojení se zobrazuje v rozhraní. To je obvyklé řešení pro instalace bez síťového připojení na místě.

Jak ochráním M-Center v síti?

Změňte výchozí heslo, přiřaďte uživatelské role, aktivujte jen potřebné služby, provozujte MQTT s TLS a nevystavujte webové rozhraní nechráněné do internetu. Pro vzdálený přístup je bezpečnou cestou VPN.

Elektřina pro nájemníky, ZEV a LEG

Hodí se M-Center pro nájemníkovu elektřinu a ZEV?

Ano. Odčítá podružné měřiče jednotlivých stran, ukládá hodnoty a předává je k vyúčtování, například do Joulio-Web nebo systému třetí strany. Samotný účet M-Center nevystavuje.

Co je společenství vlastní spotřeby (ZEV)?

Více koncových odběratelů vystupuje vůči provozovateli sítě jako jeden koncový odběratel. Právním základem jsou články 17 a 18 švýcarského zákona o energii ve znění platném od 1. ledna 2025. Sdružení si vnitřní rozdělení organizuje samo.

Co platí pro místní energetické společenství (LEG)?

LEG podle článků 17d a 17e švýcarského zákona o zásobování elektřinou existuje od 1. ledna 2026. Každý účastník dostane od provozovatele distribuční sítě inteligentní měřicí systém, který tvoří základ vyúčtování vůči síti. M-Center dodává hodnoty za přípojným bodem.

Musí být podružné měřiče ověřené?

Ano, pokud se jejich hodnoty používají k vyúčtování. Elektronické měřiče činné energie musí být podle čl. 6 EMmV znovu ověřovány každých deset let. Odpovědnost nese provozovatel zařízení, nikoli provozovatel distribuční sítě.

Mohu začlenit měřiče jiných výrobců?

Ano. Pro rozšířená zařízení M-Bus jsou uloženy ovladače, které dodávají hodnoty hned po skenování. Zařízení bez ovladače lze namapovat ručně přes surová data telegramu M-Bus nebo přes registry Modbus.

Právní informace ze švýcarského energetického zákona (EnG, SR 730.0) čl. 17 a 18, zákona o zásobování elektřinou (StromVG, SR 734.7) čl. 17d a 17e a nařízení EJPD o měřidlech elektrické energie a výkonu (EMmV, SR 941.251) čl. 6 a 13. Stav k říjnu 2026. Rozhodující je právní text platný v dané době; tyto informace nenahrazují právní poradenství.

Hodí se M-Center pro vaši instalaci?


Pošlete nám seznam měřičů s výrobcem, protokolem a počtem spolu s cílovým systémem. Zkontrolujeme zatížení sběrnice a řekneme vám, jaké licence potřebujete.

Telefon
+41 (0)41 545 03 00

Technická podpora
helpdesk@emuag.ch

Objednávky Švýcarsko
orders@emuag.ch